Notikums
24
Sep
14:00

"Survival Kit": Ieskats vecticībnieku sakrālajā mantojumā

Komentē
0
Atgādināt

Sestdien, 24. septembrī, plkst. 14.00 festivāla "Survival Kit" ietvaros Pils ielā 23 notiks saruna "Ieskats vecticībnieku sakrālajā mantojumā".

Latvijas vecticībnieki ir viena no pasaules un Latvijas vēsturiskajām etnoreliģiskajām kristiešu kopienām ar vairāk nekā 350 gadu ilgu pieredzi dzīvot citticīgo un cittautiešu vidē, saglabājot savu ticību un tradīcijas, kopjot ieradumu būt krietniem kaimiņiem – strādīgiem, neuzmācīgiem, atturīgiem, bet reizē arī atbildīgiem un izpalīdzīgiem. Tomēr kaimiņu būšana ne vienmēr nozīmē laišanu tuvu klāt – savā ticībā, savu priekšstatu pasaulē, kurā tagadnei un nākotnei nav lielas nozīmes, jo, vecticībnieku skatījumā, Pareizticīgās Baznīcas shizma jau 17. gs. 2. pusē iezīmēja "pēdējo laiku" iestāšanos. Nav svarīgi, cik ilgi tie turpināsies cilvēciskajā mērījumā, būtiski ir, ka šajā pārlaicīgumā ir jāsaglabā stūrakmeņi, kuri veido vecticības pamatu – senais dievkalpojuma rits, kurā vienbalsīgajai dziedāšanai ir īpašs lūgšanas dziļums, dievbijīgi koptas paražas.

Vecticībnieku lūgšanu nami, rokrakstu grāmatas un ikonas, – tas viss ir tikai redzama forma, kuru skar un apdraud gan laika zobs, gan cilvēku paviršība un aizmiršana. Bet šīs, mūsdienās strauji izgaistošās pēdas, ved pie dziļākās izpratnes par ticības saknēm un būtību. Vecticībnieku pieredzi ietekmēja vajāšanas, aizliegumi un aizspriedumi, tomēr viņu saglabātais sakrālais mantojums arī šodien ir avots, no kura var smelties iedvesmu un spēku mūsdienu absurdajā pasaulē.

Par vecticības sakrālo mantojumu, tā veidošanos un nozīmi mūsdienu Latvijā sarunāsies vecticībnieku pētniece Nadežda Pazuhina, garīgās mūzikas komponists Andrejs Selickis un mākslinieks Kristaps Epners, kura videodarbs "Maslova" par Latgales vecticībniekiem un Maslovas lūgšanu namu apskatāms Survival Kit 13 izstādē.

Pasākums notiks latviešu valodā. Ieeja brīva.

Tēmas
 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori - interesantākajam interneta žurnālam pasaulē.

Satori
Satori
Ielogojies
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!