Notikums
19
Okt
20:30

Riga IFF: Aivara Freimaņa restaurētā filma "Puika"

Komentē
0
Atgādināt

Piektdien, 19. oktobrī, plkst. 20:30 "Splendid Palace" Mazajā zālē ar režisora un rakstnieka Aivara Freimaņa 1977. gada ikonisko spēlfilmu "Puika" tiks atklāta Rīgas Starptautiskā kinofestivāla (RIGA IFF) programma "Home Made". Skatītājiem pirmo reizi būs iespēja redzēt Latvijas kino vēsturē nozīmīgās filmas restaurēto versiju.

Filma, ko šogad restaurējusi studija "Lokomotīve", veidota pēc rakstnieka Jāņa Jaunsudrabiņa tēlojumu krājuma "Baltā grāmata". Tās darbība notiek 19. gadsimta beigās Latvijā. Mazais kalpa dēlēns dzīvo kopā ar māti, vectēvu un vecomāti, un viņa pasaule nesniedzas tālāk par apvārsni. Dzīve rit saskaņā ar dabas cikliem – no ziemas caur pavasari, vasaru un rudeni līdz jauniem Jurģiem.

Šogad mūžībā aizgājušais režisors Aivars Freimanis (8.02.1936.-24.01.2018.) bija Latvijas poētiskā kino klasiķis un vairāku nacionālajai kinovēsturei būtisku filmu autors. Režisors ir arī viens no varoņiem dokumentālajā filmā "Laika tilti", kas tiks rādīta šīs programmas ietvaros. 2012. gadā viņš saņēma Nacionālā filmu festivāla "Lielais Kristaps" balvu par mūža ieguldījumu kinomākslā, savukārt viņa spēlfilma "Ābols upē" (1974) iekļauta Latvijas Kultūras kanonā. "Puika" ir pirmais darbs valsts vēsturē, kam tika piešķirta Latvijas Kinematogrāfistu savienības jaundibinātā balva "Lielais Kristaps" kā gada labākajai filmai.

Žurnāla "Kino Raksti' galvenā redaktore Kristīne Matīsa uzsver: "Dokumentālista Aivara Freimaņa pirmā spēlfilma "Puika" ir atgādinājums par to, ka īstajā dzīvē viss notiek daudz pamatīgāk un nesteidzīgāk nekā mūsu šodienas klipu stilistikā. Jāpriecājas, ka restaurāciju piedzīvojusi arī šī filma, kas pati pirmā saņēma Latvijas Nacionālo kino balvu "Lielais Kristaps", – lielais ekrāns un 21. gadsimta kvalitāte atkal ļaus adekvāti novērtēt operatora Dāvja Sīmaņa jutīgo darbu, kas savulaik ļāva filmai nopelnīt balvu par gleznieciskumu."

"Riga IFF" programma "Home Made", kas šoruden izceļ tieši Latvijas filmas, ik gadu izrāda Baltijas kino ainavu raksturojošus darbus – kā spēlfilmas, tā dokumentālās filmas, kas tiecas uzrunāt skatītāju, pārvarot valsts un valodas robežas, tomēr apzinās savu izcelsmi un lepojas ar to. 

Biļetes uz filmas "Puika" seansu pieejamas festivāla mājaslapā.

Rīgas Starptautiskais kinofestivāls norisināsies no 18. līdz 31. oktobrim kinoteātros "Splendid Palace", "K.Suns", "Kino Bize", kā arī Latvijas Nacionālajā bibliotēkā un Kaņepes Kultūras centrā. Festivāla ietvaros tiks rādītas vairāk nekā 180 filmas 12 programmās, ko papildinās lekcijas, diskusijas un citi pasākumi.

Satori izlasi ar citiem Riga IFF seansiem, ko iesakām apmeklēt, skaties šeit.

Tēmas
 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori - interesantākajam interneta žurnālam pasaulē.

Satori
Satori
Ielogojies
Komentē
0