Notikums
08
Febr
17:00

Jāņa Kalnača lekcija "Zudušie portreti"

Komentē
0
Atgādināt

Piektdien, 8. februārī, plkst. 17:00 Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstādes "Portrets Latvijā. Sejas izteiksme" ietvaros LNMM galvenajā ēkā mākslas zinātnieks Jānis Kalnačs stāstīs par Otrā pasaules kara laikā zudušajiem portretiem.

Otrais pasaules karš Latvijas kultūrai nesa daudz zaudējumu, atstājot traģiskas sekas arī mākslas vēsturē. Cīņās tika izpostītas daudzas Latvijas pilsētas, kara laikā gāja bojā vai ir zudusi liela daļa pilsoniskās sabiedrības mākslas, arī dodoties bēgļu gaitās cilvēki parasti ņēma līdzi visvērtīgāko. 

Daudzi domāja savos mājokļos drīz atgriezties, vairumam tas neizdevās nekad. Šajos dzīvokļos un mājās apmetās citi, bet iepriekšējo iemītnieku iedzīve mainīja īpašniekus. Tikai atsevišķos gadījumos pamestajos dzīvokļos atstātās kultūras vērtības tika paglābtas no izvazāšanas un iznīcināšanas. Daļa nonākusi muzejos, arhīvos, bibliotēkās, daža glezna palika tādās ģimenēs, kuras mazāk cieta padomju okupācijas apstākļos. Tomēr ļoti daudzu mākslas darbu pēckara likteņi ir nezināmi.

Pateicoties mākslas zinātnieka Jāņa Kalnača neatlaidīgajam darbam, kas rezultējās grāmatā "Rīgas dzīvokļu "likumīgā" izlaupīšana 1941–1949", no niecīgām informācijas lauskām, kas savāktas vienkopus grāmatā, var beidzot uzskatāmi ieraudzīt ja ne zaudētās mākslas kopskatu, tad vismaz sajust traģēdijas mērogu.

Izstādē "Portrets Latvijā. Sejas izteiksme" mākslas vēsturnieks Jānis Kalnačs bijis līdzautors ekspozīcijas sadaļai, kas stāsta par Otrā pasaules kara laikā zaudētajiem portretiem. Tomēr, lai ļautu izstādes apmeklētājiem dziļāk ieskatīties šajā traģiskajā periodā, savā lekcijā "Zudušie porteti" Jānis Kalnačs pievērsīsies stāstiem gan par ļoti pazīstamām mākslas vērtībām un to likteņiem, gan par cilvēkiem, viņu iedzīvi un viņu šķiršanās traģēdiju.

Dalības maksa: ieejas biļete izstādē.

Tēmas
 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Ko iesakām šodien?
Ko iesakām šodien?
Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori un izmanto reģistrēta lasītāja priekšrocības - vērtē, komentē un veido rakstu arhīvu!

Satori
Satori
Pieraksties!
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!