Notikums
19
Apr
18:24

Izstāde "Tautumeitas un tautudēli"

Komentē
0
Atgādināt
No 12. jūlija līdz 1. septembrim Mūkusalas Mākslas salonā Rīgā, Mūkusalas ielā 42, skatāma vizuālās mākslas izstāde "Tautumeitas un tautudēli", kas veltīta latviešu etnogrāfiski folkloristiskai tematikai mākslas darbos, kas tapuši laika posmā no 20. gadsimta sākuma līdz mūsdienām.

Kas motivē mākslas darbos iekļaut etnogrāfiska rakstura tēlus un sižetus? Apgalvojums, ka šādu tēlu klātbūtne apliecina interesi par nacionālām vērtībam, var skanēt vienkāršoti un balansēt uz trauslās banalitātes robežas, tomēr šo tēlu klātbūtne mūsdienu (arī laikmetīgās) mākslas darbos mudina uzlūkot šo situāciju analītiski.

Mūkusalas Mākslas salona ekspozīcija modelē dotā laika perioda Latvijas mākslas ainu, kurā pievēršas folkloras tradīcijās balstītu sievišķo un vīrišķo tēlu arhetipu klātbūtnei kultūras telpas kontekstā.

19. un 20. gadsimtu mijā izmainījās līdzšinējā patriarhālā kultūras dominante, kam izšķirīgu artavu deva strauji augošā emancipācija un sabiedrības modernizācija. Neskatoties uz sākotnēji ambivalento attieksmi, pamazām publiskajā telpā (ilustrētos žurnālos, mākslas darbos un citur) aktualizējas sievietes tēls, kurš sākotnēji tika konstruēts kā nevainīgas sievišķības iemiesojums, bet pamazām mainījās, un tajā parādījās aktuālās dzīves dinamika. Pārmaiņas sabiedrībā visvairāk skāra sievietes. Mainījās viņu statuss, un viņu tēls sāka iemiesot jaunā laikmeta garu. 

Tautumeitas vizuālais tēls, kura rašanos var saistīt ar 19. gadsimta beigu posma sociālajām un kultūras aktualitātēm (pirmie Vispārējie Dziesmu svētki 1873. gadā), dabiski saplūda ar jaunradīto sievietes veidolu, kas sevī iemiesoja daili un gudrību, pamazām kļūstot par latviskajās tradīcijās balstītu ideālo simbolu.

19. un 20. gadsimta fin de siècle kultūras ainā eksistē dažādu sieviešu tēlu esības motivācijas, kuru klātesamība atrodama plašā dažādu mākslu jomu laukā. Mūkusalas Mākslas salona izstāde aicina palūkoties uz izstādes tēmu fin de siècle sievišķo tēlu spektru Latvijas mākslas kontekstā, dažus no tiem atpazīstot prezentētajā ekspozīcijā.

Izstādi veido Jāzepa Grosvalda, Anša Cīruļa, Niklāva Strunkes, Romāna Sutas, Džemmas Skulmes, Maijas Tabakas, Miervalža Poļa, Hildas Vīkas, Jura Utāna, Ievas Jurjānes, Olgas Šilovas, Ilzes Avotiņas, Jāna Deinata, Ernesta Kļaviņa un citu autoru darbi. Darbi no Zuzānu kolekcijas, LNMM un privātkolekcijām. Izstādes kuratore – Diāna Barčevska.

Mūkusalas Mākslas salona darba laiks: P. slēgts, O. 12.00-18.00, T. 12.00-20.00, C. 12.00-18.00, P. 12.00-18.00, S. 11.00-16.00, Sv. slēgts.

Ieeja bez maksas.

Tēmas
 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!



Satori

Pievienojies Satori - interesantākajam interneta žurnālam pasaulē.

Satori
Satori
Ielogojies
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!