Tu esi atbildīgs par to, ko tu lasi. Palīdzi savākt 20 000 eiro līdz 16. novembrim.

 
Notikums
13
Aug
10:00

Izstāde "Lietots Rīgā. XIX gadsimta otrā puse – 1918. gads"

Komentē
0
Atgādināt

No 21. jūnija līdz 30. decembrim Rīgas vēstures un kuģniecības muzejā apskatei atvērta izstāde "Lietots Rīgā. 19. gs. otrā puse – 1918. gads".

Izstāde stāsta par Rīgu un tās ļaudīm 19. gs. otrajā pusē un 20. gs sākumā, kad notika rūpniecības un tirdzniecības strauja attīstība, ietekmējot pilsētnieku ikdienas dzīvi un ieradumus.

Ekonomiskā uzplaukuma rezultātā notika izmaiņas pilsētvidē un rīdzinieku sadzīvē parādījās jauni apgaismojuma un transporta veidi, tika rekonstruēta ūdensapgādes un kanalizācijas sistēma. Dzīves līmenim paaugstinoties, radās pieprasījums pēc plaša patēriņa precēm, aizsākās preču masveida ražošana  izgatavoja velosipēdus, automobiļus, porcelāna un stikla traukus, sadzīves tehniku. Tehnoloģiju modernizācija krasi mainīja cilvēku domāšanu un rīcību, mainījās attieksme pret brīvā laika pavadīšanu, savu veselību un higiēnu.

Sabiedriskā un mājas dzīve – kultūra, rūpniecība, tirdzniecība, informācijas kanāli, mode, interjeri, hobiji, sadzīves ērtības, dāmu un kungu skaistumkopšana utt. – šī reāliju mozaīka, atklājot, pārsteidzot un iedvesmojot, izstādē rada laika panorāmu.

Gadsimtu mijā rīdzinieki varēja lasīt virkni prese izdevumu latviešu valodā, piemēram, "Jaunākās Ziņas", "Baltijas Vēstnesis", "Skatuve un dzīve", "Skola un Māja", "Rota", "Dadzis", "Rūķis", varēja iegādāties J.V. Gētes "Faustu" Raiņa un Aspazijas tulkojumā, Kr. Barona "Latvju Dainu" sējumus u.c. Ražošanas, tirdzniecības, reklāmas attīstības dinamikā pulsēja pilsētas dzīve Rīgā. Te darbojās virkne ražošanas uzņēmumu, piemēram, vagonbūves un mehāniskā rūpnīca a/s "Fenikss", gumijas, gutaperčas un telegrāfa piederumu fabriku sabiedrība "Provodņiks", Vispārējās elektrības kompānijas (AEG) Rīgas fabrika, velosipēdu un automobiļu fabrika "A.Leitners un Ko", tabakas fabrikas "A.G. Rūtenbergs’ un "A.S. Haikapars", "M.S. Kuzņecova sabiedrības porcelāna un fajansa fabrika", alus darītava "Iļģuciems" u.c. Daudzajos Rīgas veikalos tirgoja Rīgā, citur Eiropā, kā arī Krievijas impērijā un ASV izgatavotas lietas, kas nonāca rīdzinieku mājokļos. 1901. gadā Rīgā tika atklāts pirmais modernais universālveikals "J.Jakšs & Ko".

Izstāde sniedz iespēju pētīt, izzināt, gūt ierosmi, atklājot virkni muzeja bagātā krājuma priekšmetus, kuri tiek eksponēti pirmo reizi, vizualizējot konkrētā laika posma Rīgas un tās iedzīvotāju dzīvi.

Izstādes "Lietots Rīgā. 19. gs. otrā puse – 1918. gads" veidotāji – RVKM Krājuma nodaļas krājuma glabātāja Vivita Buivida, māksliniece – Antra Augustinoviča.

Muzeja darba laiks: katru dienu no 10.00 līdz 17.00. Informācija par biļešu cenām muzeja interneta vietnē.

Tēmas
 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori - interesantākajam interneta žurnālam pasaulē.

Satori
Satori
Ielogojies
Komentē
0
Ziedo "Satori" darbībai!