Tu esi atbildīgs par to, ko tu lasi. Palīdzi savākt 20 000 eiro līdz 16. novembrim.

 
Notikums
22
Okt
18:00

Grāmatas prezentācija un lekcija par ebrejiem Latgales iedzīvotāju atmiņā

Komentē
0
Atgādināt

Pirmdien, 22. oktobrī, plkst. 18:00 muzejā "Ebreji Latvijā", Skolas ielā 6, Rīgā, notiks grāmatas prezentācija par ebrejiem Latgales iedzīvotāju atmiņā. Prezentāciju ievadīs Dr.phil. Svetlanas Pogodinas lekcija.

Pirms holokausts Otrā pasaules kara gados bija skāris Latviju, te dzīvoja spēcīga ebreju kopiena, atsevišķās vietās, jo īpaši Latgalē, pat veidojot iedzīvotāju vairākumu. Mūsdienās vairākās mazpilsētās, kas kādreiz tika sauktas par "ebreju miestiņiem", nav neviena ebreja. Bet atmiņas par ebrejiem ir palikušas. Kopš 2011. gada starptautiska pētnieku grupa apzina Latgales ebreju pēdas vietējo iedzīvotāju atmiņās. Notikušo ekspedīciju rezultāti tika apkopoti grāmatā "Zaudētā kaimiņbūšana: ebreji Latgales iedzīvotāju kultūras atmiņā".

2011.-2016. gadā muzejs "Ebreji Latvijā" sadarbībā ar Starptautisko jūdaikas pasniedzēju un pētnieku centru "Sefer" (Maskava) organizēja mutvārdu vēstures un folkloras ekspedīcijas Latgales dienvidos un centrālajos rajonos. Ekspedīciju laikā tika ierakstītas pāri par 500 intervijām - pilsētu, ciematu un lauku iedzīvotāju atmiņas par kādreizējiem ebreju kaimiņiem, stereotipi par ebrejiem, kā arī ebreju atmiņas par dzīvi Latgalē pirms II Pasaules kara.

Ekspedīcijās gūtās atziņas par Latgales ebreju tradīcijām, dzīvesveidu, nodarbošanos, svētkiem, uztura paradumiem u.c. analizētas pētījumos, kas publicēti divos Maskavā krievu valodā izdotos rakstu krājumos un tagad izlases veidā pieejami arī latviešu tulkojumā.

Ekspedīcijās piedalījās dažādu valstu jaunie pētnieki – folkloristi, sociālie antropologi, etnogrāfi, vēsturnieki, kas specializējas folkloras, kultūras kontaktu, 20. gadsimta vēstures pētīšanā. Dalībnieku vidū bija zinātniskie darbinieki un studenti no Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Krievijas, Baltkrievijas, Polijas un Ukrainas augstskolām.

"Ekspedīcijās laikā mēs sakrājām ļoti vērtīgās liecības par pirmskara dzīvi Latgalē. Mēs pierakstījām detalizētus aprakstus par vēstures notikumiem, tradīcijām un rituāliem, kurus vairs nepraktizē Latvijā, kā arī neticamus stereotipus – neebreju priekšstatus par ebreju tradīcijām, bieži tie ir absolūti maldīgi. Arī stereotipi ir svarīgs un unikāls folkloras materiāls. Piemēram, "asins apsūdzība" vai arī stāsti par ebreju paslēpto zeltu. Neticami, bet šādi priekšstati eksistē arī mūsdienās! Mums bija ļoti svarīgi savākt un izpētīt visus maldīgus priekšstatus un starpetniskos stereotipus, lai uzveidotu zinātnisko bāzi aizspriedumu apkarošanai," stāsta muzeja "Ebreji Latvijā" darbiniece Marina Gehta.

Krājumam ir divas daļas. Pirmajā daļā ietvertajos zinātniskajos rakstos analizēti Latgales ebreju stāsti par tradīcijām, vēsturi un folkloru. Otrajā daļā ietverti raksti, kuros aplūkoti stereotipi par ebrejiem, kas pierakstīti no neebreju respondentiem – krieviem, latviešiem, latgaliešiem, baltkrieviem, poļiem. Citu etnisko grupu pārstāvju priekšstati aptver plašu folkloras klišeju spektru, aprakstot ebreju uztura prakses, svētkus, dzīves cikla rituālus, tipiskās nodarbes, iesaukas utt.

Grāmata ļaus latviešu lasītājam iepazīt gan ebreju tradīcijas pirmskara Latgalē, gan arī sniegs vielu pārdomām – cik daudz mēs zinām par saviem kaimiņiem un kāda ir klišeju un stereotipu ietekme mūsu priekšstatos par citādo.

Pasākums notiks latviešu valodā. Ieeja bez maksas.

Tēmas
 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori - interesantākajam interneta žurnālam pasaulē.

Satori
Satori
Ielogojies
Komentē
0
Ziedo "Satori" darbībai!