Notikums
15
Marts
18:00

Ebreju glābējai Irēnai Sendlerei veltīta lekcija un filmas seanss

Komentē
0
Atgādināt

Ceturtdien, 15. martā, 18:00 Žaņa Lipkes memoriālā notiks pasākums "Irēna Sendlere: vārdi zem ābeles", veltīts šodien visā pasaulē pazīstamajai ebreju glābējai. Vakara programmā gaidāma lekcija un dokumentālā filma.

Poliete, sociālā darbiniece, Irēna Sendlere (Kšižanovska) nacistu ieņemtajā Varšavā sākot ar pirmajām okupācijas dienām 1939. gadā aktīvi iesaistījās pagrīdes kustībā "Žegota", nesot uz bada pārņemto geto pārtiku un pirmās nepieciešamības lietas. Kad 1942. gada vasarā sākās ebreju masveida deportācijas uz koncentrācijas nometnēm un iznīcināšana, Sendlere kopā ar kustības biedriem izvērsa plaša mēroga ebreju bērnu glābšanas misiju. Tās laikā tika izglābti ap 2500 bērnu, no mazuļiem līdz 15 gadus veciem, kā arī veselas ģimenes. Ar savu drosmi un tuvākmīlestību viņa spēja pierunāt mātes, kurām nebija izredžu izdzīvot, atdot savus bērnus viņai. Pamatziņas par visiem bērniem sieviete rūpīgi pierakstīja uz šaurām tabakas papīra lapām un slēpa stikla burkās, ieraktās zem ābeles draudzenes dārzā. 1943. gada oktobrī gestapo arestēja pašaizliedzīgo sievieti. Neraugoties uz nežēlīgo spīdzināšanu, viņa neatklāja ne to, kur atrodas bērnu saraksti, ne savu palīgu vārdus. Šīs nāvējoši riskantās datubāzes veidošana pēc kara palīdzēja bērniem atgriezties ģimenēs vai iegūt jaunus vecākus.Intervijās, ko Sendlere ar smaidu sejā sniedza vecumdienās, viņa vienmēr uzsvēra, ka paveiktais nebija nekāds varoņdarbs, bet gan normāla ikdienas rīcība. Mīlestība, iecietība un pazemība ir trīs vaļi, uz kuriem būtu jāturas pasaulei, - sacījusi Irēna Sendlere, par kuras godināšanas gadu visā Eiropā pasludināts 2018. gads. 15. marta vakars sāksies ar Žaņa Lipkes memoriāla direktores Lolitas Tomsones lekciju par Irēnas Sendleres personību un drošsirdīgo rīcību, kam sekos dokumentālā filma ar intervijas videoierakstu, kurā atnākušie ieraudzīs un izdzirdēs pašu "holokausta bērnu mammu".

Ieeja brīva. Pasākums notiek sadarbībā ar Polijas Republikas vēstniecību Rīgā.

Lekcija tiks nolasīta latviešu valodā, filma būs skatāma poļu valodā ar angļu subtitriem.

Žaņa Lipkes memoriāls atrodas Ķīpsalā, Mazajā Balasta dambī 9.

Tēmas
 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori un izmanto reģistrēta lasītāja priekšrocības - vērtē, komentē un veido rakstu arhīvu!

Satori
Satori
Ielogojies
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!