Notikums
25
Janv
18:00

Diskusija "Latvijas māksla 21. gadsimtā. Nacionālais krājums"

Komentē
0
Atgādināt

Ceturtdien, 25. janvārī, plkst. 18:00 izstāžu zāles "Arsenāls" izstādes "LNMM jaunieguvumi. 21. gadsimts" ietvaros notiks diskusija "Latvijas māksla 21. gadsimtā. Nacionālais krājums".

LNMM rīko šo sarunu, lai vērstu uzmanību uz mākslas institūciju iespējām nodrošināt mērķtiecīgu, stratēģisku un savstarpēji koordinētu jaunākās mākslas kolekcionēšanu un arhivēšanu atbilstoši pašreizējām valsts kultūrpolitikas nostādnēm. Kas un pēc kādiem principiem šodien raksta 21. gadsimta Latvijas mākslas vēsturi, veidojot valsts mākslas kolekciju? Vai valstī ir kopīgs redzējums par Nacionālā muzeju krājuma attīstību, it īpaši attiecībā uz 21. gadsimta liecībām?

Diskusijā piedalīsies Kultūras ministrijas Valsts sekretāra vietniece kultūrpolitikas jautājumos Dace Vilsone, Latvijas Nacionālā mākslas muzeja direktore Māra Lāce, Latvijas Laikmetīgās mākslas centra direktore Solvita Krese, kā arī Jauno mediju kultūras centra RIXC līdzdibinātāja un māksliniece Rasa Šmite. Diskusiju ievadīs sociālās atmiņas pētnieka Mārtiņa Kaprāna vadmotīvs par nacionālā jēdziena izpratni un mākslas zinātnieces Ievas Astahovskas stāstījums par tendencēm 21. gadsimta Latvijas mākslā. Diskusiju vadīs mākslas teorētiķis un kurators Kaspars Vanags.

Laikmeta aktuālās mākslas kolekcionēšana ir viena no LNMM krājuma komplektēšanas prioritātēm, taču sistemātiskai kolekcijas papildināšanai nepieciešams stabils finansēšanas mehānisms. "Muzejs pēdējās desmitgadēs ir izmantojis visas finansējuma piesaistes iespējas," norādījusi muzeja direktore Māra Lāce. "Šo gadu pieredze apliecina nepieciešamību skaidrāk un prognozējamāk iezīmēt valsts finansējumu nacionālās mākslas kolekcijas veidošanai." Ierobežota finansējuma apstākļos, blakus iepirkumiem, lielu daļu kolekcijas veido mecenātu, mākslinieku un muzeja atbalstītāju ierosināti dāvinājumi. Diskusijā muzeja direktore sniegs ieskatu LNMM krājuma komplektēšanas prioritātēs, kā arī pastāstīs par kritērijiem kolekcijas papildinājumu izvēlē, iepazīstinot ar muzeja ekspertiem, kuriem uzticēts atbildīgais kolekcijas komplektēšanas darbs.

Latvijas laikmetīgās mākslas liecības tiek apkopotas vairākos krājumos. Līdzās Latvijas Nacionālajam mākslas muzejam nozarē pārliecinoši darbojas arī vairākas nevalstiskās organizācijas, kas saņem valsts finansējumu savu krājumu un arhīvu veidošanai. Latvijas Laikmetīgās mākslas centra direktore Solvita Krese un Jauno mediju kultūras centra RIXC līdzdibinātāja Rasa Šmite diskusijā konkretizēs valsts deleģētās funkcijas savās organizācijās, pastāstot par kolekciju un arhīvu komplektēšanas politiku. Vai un kā tas sasaucas ar valstiskā sektora krājuma veidošanas politiku? Kā nodrošināt, lai komplektēšanas politikas nedublētos? Vai daļa no nevalstisko organizāciju vāktā arhīvu materiāla nākotnē nebūtu iekļaujama Nacionālajā muzeju krājumā?

Diskusija pievērsīsies arī jautājumam par valstij piederošo topošā Latvijas Laikmetīgā mākslas muzeja krājuma daļu, kas pašlaik nodots glabāšanā Latvijas Nacionālajam mākslas muzejam. Kā šāda situācija izveidojusies un ko ar to plānots darīt turpmāk?

Tas viss izvirza jautājumu par valsts politiku 21. gadsimta kultūras mantojuma saglabāšanā. Kāpēc ir svarīgi krāt, glabāt, pētīt un popularizēt – un kā to darīt visefektīvāk?

Ieeja diskusijā bez maksas.

Tēmas
 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori un izmanto reģistrēta lasītāja priekšrocības - vērtē, komentē un veido rakstu arhīvu!

Satori
Satori
Pieraksties!
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!