Notikums
29
Mar
00:45

Borisa Avrameca lekcija: Avangarda mūzika Eiropā

Komentē
0
Atgādināt

Otrdien, 13. martā, plkst. 17.30 Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejā (Rīgā, Elizabetes ielā 57a, dz. 26) ar lekciju "Avangarda mūzika Eiropā 20. gadsimta 20.–30. gados" viesosies pazīstamais mūzikas vēsturnieks, etnomuzikologs, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas pieaicinātais docētājs Dr. art. Boriss Avramecs.

Pašlaik Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejā skatāma izstāde "Latvijas baleta leģenda Arvīds Ozoliņš Aleksandras Beļcovas gleznojumos un zīmējumos", tādēļ tiek piedāvāta lekcija par 20. gadsimta 20.–30. gadu avangarda mūziku un baletu, kā arī mākslu.

Līdz ar modernisma uzplaukumu mākslā, literatūrā un citās kultūras jomās, pārmaiņas notika arī mūzikā. Jau 20. gadsimta sākumā notika tradicionālo māksliniecisko paņēmienu neievērošana, kas mēģināja attālināties no ierastā reālisma un akadēmisma.

1013. gadā itāļu futūristu mūziķis Luidži Russolo (Luigi Russolo; 1885–1947) publicēja "L’Arte dei Rumori", kurā proklamēja, ka 20. gadsimta skaņa būs troksnis, sevišķi mašīnu radīti trokšņi, kāds bija arī viņa radītais Intonarumori.

Kā viens no dažādu mākslu mijiedarbības piemēriem noteikti jāmin Ērika Satī (Erik Satie; 1866– 1925) viencēliena balets "Parāde". To režisēja Žans Kokto (Jean Cocteau; 1889–1963) un Pablo Pikaso (Pablo Picasso; 1881–1973) darinātajos tērpos uzstājās Sergeja Djagiļeva (Sergey Dyagilev / Сергей Дягилев; 1872–1929) krievu baleta trupa. Horeogrāfs bija Leonīds Mjasins (Leonid Myasin / Леонид Мясин; 1896–1979) un pirmizrāde notika 1917. gada 18. maijā Parīzē

Baleta tēma ir publiska parāde, kurā trīs cirkus mākslinieku grupas cenšas piesaistīt publiku iekštelpās notiekošajām performancēm. Satī šai idejai radīja mūziku un arī jāmin, ka tā bija viņa pirmā komponēšana baletam.

Pikaso darināja tērpus, un itāļu futūrists Džakomo Balla (Giacomo Balla; 1871–1958) palīdzēja arī pie citiem "Parādes" scenogrāfijas dizainiem.

Dzejnieks Gijoms Apolinērs (Guillaume Apollinaire, 1880–1918) "Parādi" 1917. gadā raksturoja kā "kaut ko sirreālu", tādējādi radot šo terminu trīs gadus pirms sirreālisms Parīzē kļuva par māksliniecisku kustību.

Balets bija zīmīgs ar to, ka Satī un Pikaso šis bija pirmais darbs pie baleta. Tāpat tajā tika izmantoti dažādi ikdienas elementi kā varietē un atrakcijas, kas pirms tam tika uzskatīti nepiemēroti elitārajai baleta pasaulei. Daži no Pikaso kostīmiem bija veidoti no cieta kartona, kas dejotājiem ļāva kustēties tikai minimāli.

Kokto izrādē mūzikas vajadzībām izmantoja arī trokšņus radošus "instrumentus" kā rakstāmmašīnu, piena pudeles, pistoli un citus; šis solis diezgan samulsināja Satī.
Pirmizrāde rezultējās vairākos skandālos Viena daļa publikas svilpa, izrādīja nicināšanu un gandrīz izsauca nekārtības, pirms tās apklusa entuziastiskos aplausos.

Šis ir tikai viens piemērs, kas parāda, kā mainījās visa mākslas pasaule – sākot ar mākslu un beidzot ar mūziku. Jaunajai domāšanai un pasaules uztverei savus jauninājumus piedāvāja arī baletdejotāji, horeogrāfi un citi ar skatuvi saistīti profesionāļi.

Lekcijā klausītāji varēs iepazīties arī ar citiem piemēriem no mūzikas pasaules par to, kā aizsākās ceļš pie avangarda mūzikas, kādi bija tās pirmsākumi, kā tas ietekmēja mākslu un kā dažādas kultūras jomas mēģināja veidot vienu veselumu.

Lekcija notiks krievu valodā. Nepieciešamības gadījumā iespējams nodrošināt sinhrono tulkojumu latviešu valodā.

Biļešu cenas: pieaugušajiem – 3,00 EUR, skolēniem, studentiem, pensionāriem – 1,50 EUR.
Pirms lekcijas apmeklētāji var iepazīties ar muzeja pastāvīgo ekspozīciju un izstādi "Izgaisušo prieku ainas. Preses balles Rīgā 20. gadsimta 20.–30. gados".

Interesentus lūdzam pieteikties iepriekš, zvanot pa tālruni (+371) 67 288800 vai rakstot uz e-pastu [email protected]. Vietu skaits ierobežots.

Tēmas
 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!



Satori

Pievienojies Satori - interesantākajam interneta žurnālam pasaulē.

Satori
Satori
Ielogojies
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!