Notikums
19
Apr
05:19

Agņeškas Raisas izstāde "Pēdējā saruna ar akadēmiķi Saharovu"

Komentē
0
Atgādināt

No 4. jūlija Latvijas Fotogrāfijas muzeja izstāžu zālēs skatāma poļu fotogrāfes Agņeškas Raisas izstāde "Pēdējā saruna ar akadēmiķi Saharovu".

Agņeška Raisa ir apsekojusi bijušās padomju kodolizmēģinājuma vietas Ziemeļkazahstānā. Tieši šī vieta bija pazīstama kā "poligons", un tā bija viena no svarīgākajām Padomju Savienības kodolprogrammas realizēšanas teritorijām. Līdz 1989. gadam, kad teritorija tika slēgta, 40 gadu laikā tika veiktas vairāk nekā 450 detonācijas. Pat mūsdienās daudzi vietējie iedzīvotāji cieš no radioaktīvā piesārņojuma, kas konstatēts augsnē, pārtikā un ūdenī. Mazā pilsēta Semipalatinska 21 tika uzbūvēta, lai pārvaldītu zinātnisko centru un eksperimentālās teritorijas, kas atradās tuvākajā apkārtnē. Mūsdienās pilsēta tika pārdēvēta par Kurčatovu par godu padomju atombumbas projekta vadītājam Igoram Kurčatovam.

Izstādes nosaukums "Pēdējā saruna ar akadēmiķi Saharovu" ir saistīts ar 1989. gada rakstu avīzē, kurā amerikāņu žurnālists apraksta tikšanos ar Andreju Saharovu neilgi pirms viņa nāves. Saharovs bija talantīgs piecdesmito gadu kodolfiziķis, kura izgudrojumi veicināja kodoltermiskās bumbas radīšanu. Aukstā kara vēlākajos gados, kad kodolkara draudi bija visur, Andrejs Saharovs kļuva par uzstājīgu ieroču pielietošanas pretinieku un bija visā pasaulē pazīstams cilvēktiesību aizstāvis. 1975. gadā viņam tika piešķirta Nobela miera prēmija, bet ilgu laiku zinātniekam nebija atļauts atstāt Padomju Savienību, kur komunistiskā režīma ietvaros viņu uzskatīja par valsts ienaidnieku. Raisas projektu varētu uzskatīt par dialogu ar Saharovu, kurā tiek apspriestas atmiņas par šo postošo periodu. Viņa jautā, kā totalitārā valsts, kas veica šos "eksperimentus", ir izvairījusies no atbildības par to sekām. Dokumenti sniedz subjektīvu skatījumu uz acīmredzamiem un iespaidīgiem notikumiem, bet daudzus gadus tie tiek turēti stingrā slepenībā.

Agņeška Raisa ir fotogrāfe un brīvmāksliniece, kas dzīvo Varšavā, Polijā. Viņa ir "Sputnik Photos" kolektīva līdzdibinātāja. Viņas darba joma ir dokumentālā fotogrāfija. A. Raisa studējusi mākslas vēsturi Jagelonu Universitātē un ir doktorantūras studente Poznaņas Mākslas universitātē. Viņu interesē Centrālās un Austrumeiropas postpadomju mantojums un tēmas, kas saistītas ar tā mītiem, vēsturi un tās atkārtotu interpretāciju. Pēdējos gados māksliniece ir strādājusi arī ar tēmām, kas attiecas uz ainavām un ekoloģiju. Viņa saņēmusi vairākus apbalvojumus, tostarp "Pictures of the Year" balvu un stipendijas. Raisas darbi ir bijuši tādos žurnālos kā "Newsweek", "The Guardian" un citos. Vairāk informācijas: www.agnieszkarayss.com

Latvijas Fotogrāfijas muzejs atrodas Mārstaļu ielā 8 (ieeja no Alksnāja ielas), Rīgā. Darba laiks: P. slēgts, O. slēgts, T. 11.00-17.00, C. 12.00-19.00, P. 11.00-17.00, S. 11.00-17.00, Sv. 11.00-17.00.

Tēmas
 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!



Satori

Pievienojies Satori - interesantākajam interneta žurnālam pasaulē.

Satori
Satori
Ielogojies
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!