Notikums
13
Sept
19:00

Agnese Irbe un Viktors Jansons par Raini

Komentē
0
Atgādināt

Ceturtdien, 13. septembrī, 19:00 Žaņa Lipkes memoriālā notiks pasākumu cikla "Lasāmšķūnis" notikums, šoreiz neierastā "cīņas" formātā. Filoloģijas doktore Agnese Irbe un režisors, Latvijas Mākslas akadēmijas docents un Žaņa Lipkes memoriāla mākslinieciskās koncepcijas autors, Viktors Jansons "cīnīsies" ap trīs Raiņa lugām – "Pūt, vējiņi", "Jāzeps un viņa brāļi", "Zelta zirgs". Abi ir nesamierināmi, ar visai pretējiem uzskatiem, un no šīs sadursmes ieguvēji būs gan līdzdomājoši klausītāji, gan Raiņa mīlētāji.

Abi pretinieki izmantos krasi atšķirīgas pieejas, lai runātu par Raini.

Viktors Jansons kā režijas un scenogrāfijas meistars redz katras minētās lugas savdabību īpašā darbības lauka areālā. "Zelta zirgā", viņaprāt, izcelts ir garā vājā areāls, "Pūt, vējiņi" – sieviešu, bet traģēdijā "Jāzeps un viņa brāļi" – vīriešu areāls. Lai parādītu Raiņa radītās modernā teātra ideju trīs struktūru shēmas – vertikālo piramidālo kustību uz augšu – stikla kalns, spoguļattēla kustību pa vertikāli uz leju – Jāzepa bedre un horizontālo kustību – Daugavas plūsma, Jansons izmantos Puškina Saljeri "skalpeļa tehnoloģiju", kā "uzšķēržot" Raiņa lugu ķermeņus.

Savukārt Agneses Irbes metode, atšķirībā no Jansona, būs tekstoloģiskāka un maigāka, rodot spēkus pasaules ētisko sistēmu daudzveidīgajās manifestācijās literatūrā un filosofijā. Lai Raini lasītu "pareizi", Irbesprāt, ir jāsaprot viņa domāšanas process, tā būtība, senāku kultūru idejiskais mantojums un dramaturģisku tekstu robežas. Filoloģe izteiks dažas domas par Baibu, Jāzepu un Balto tēvu, skatoties uz Raini caur Velbeku, Vaildu un Protagora mītu Platonā.

Ieeja brīva.

Tēmas
 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori un izmanto reģistrēta lasītāja priekšrocības - vērtē, komentē un veido rakstu arhīvu!

Satori
Satori
Pieraksties!
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!