Nosaukums: Vācot padomju folkloru
Autors: Toms Ķencis
Gads: 2019
Izdevējs: LU LFMI
 
 
Grāmatas
07.03.2019

Vācot padomju folkloru

Komentē
0

Latvijas Universitātes Literatūras, Folkloras un Mākslas institūta apgāds klajā laidis Toma Ķenča monogrāfiju "Vācot padomju folkloru".

Jaunākais nozares vēstures pētījums – Toma Ķenča "Vācot padomju folkloru" (LU LFMI, 2019) – aizved aizraujošā ceļojumā uz pēckara pirmo desmitgadi un izseko folkloristu gaitas Tukuma, Siguldas, Cēsu, Ventspils citos Latvijas rajonos, kur no 1947. līdz 1954. gadam tika rīkotas zinātniskās folkloras vākšanas ekspedīcijas.

Tautasdziesmas par Staļinu, sakāmvārdi par kolhozu, pionieru dzeja un sienas avīžu virsraksti ir tikai daļa no tā laika padomju folkloras materiāliem, kas mūsdienās atrodami Latviešu folkloras krātuvē. Grāmata ir pētījums par šī neērtā kultūras mantojuma tapšanu, izmantošanu propagandas darbā, vākšanu un interpretēšanu.

Pirmā pētījuma daļa ir veltīta Folkloras Institūta akadēmiskajām aizkulisēm un unikālos arhīvu materiālos balstītai institucionālajai vēsturei vēlīnā staļinisma laikā, savukārt otrajā daļā ir apkopoti tipiskākie un interesantākie no vairāk nekā 5000 padomju folkloras materiāliem, kas tika savākti astoņās ekspedīcijās. Līdztekus aprakstīti folkloristu lauka darba tuvplāni un padomju folkloras radīšanā iesaistītie teicēji un organizācijas, sniedzot arī ieskatu laikmeta kultūras loģikā. Grāmatas pielikumos publicēti arī oriģināli tā laika dokumenti un attēli.

Grāmata ir iecerēta kā folkloristikas pienesums kultūras procesu pētniecībai Staļina totalitārā režīma gaisotnē, kam pēdējo gadu laikā ir veltīta Ilzes Konstantes "Staļina garā ēna Latvijas tēlotājā mākslā 1940-1956" ("Neputns", 2017) un Arnolda Klotiņa "Mūzika pēckara staļinismā" (LU LFMI, 2018).

Grāmata būs nopērkama lielākajās grāmatnīcās, kā arī Latvijas nacionālās bibliotēkas Draugu telpā pirmajā stāvā un LU LFMI apgādā. Tuvāka informācija atrodama šeit.

Tēmas
 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori un izmanto reģistrēta lasītāja priekšrocības - vērtē, komentē un veido rakstu arhīvu!

Satori
Satori
Pieraksties!
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!