Nosaukums: Plūstošās smiltis
Autors: Mālina Pēšsone Džolito
Gads: 2018
Izdevējs: Jāņa Rozes apgāds
 
 
Grāmatas
18.05.2018

Plūstošās smiltis

Komentē
0

"Jāņa Rozes apgādā" iznācis Mālinas Pēšsones Džolito spraigais tiesas trilleris "Plūstošās smiltis". Tā ir psiholoģiska drāma, kas raisa jautājumus par mīlestības dabu, vainas sajūtu un tiesu sistēmu.

Romāna galvenā varone – astoņpadsmitgadīgā Maja, meitene no pārtikušas ģimenes, apdāvināta un uzcītīga skolniece, kas uzaugusi šķietamos siltumnīcas apstākļos, atrodas apcietinājumā, apsūdzēta par līdzdalību asiņainā slaktiņā, kurā nošauti četri viņas skolasbiedri un skolotājs. Starp upuriem ir arī meitenes iemīļotais un labākā draudzene. Prese jau paguvusi meiteni nodēvēt par aukstasinīgu slepkavu, kas teju pati izplānojusi šaušalīgo notikumu, tāpēc sabiedrība un tiesas uzraugi gaida bargu spriedumu. Majas vecāki nolīguši meitai vienu no labākajiem Stokholmas advokātiem. Kā noritēs prāva? Vai meitenei izdosies paskaidrot, kas patiesībā notika? Līdz ar Maju izdzīvojot gatavošanos prāvai un pašu trīs nedēļas garo tiesas procesu, uzzinām traģēdijas skaudro priekšvēsturi un nākas aizdomāties, cik sadrumstalota, neizpratnes pilna un viegli ievainojama ir pusaudžu un jauniešu pasaule, cik trauslas ir saiknes ar apkārtējiem un cik neapskaužamās situācijās mēdzam nonākt, paši to īsti neapzinoties.

Mālina Pēšsone Džolito dzimusi Stokholmā, romānā aprakstītajā apkaimē, pēc jurisprudences studijām strādājusi lielākajā Skandināvijas juristu firmā, pēc tam arī Eiropas Savienības institūcijās, taču nu jau ilgāku laiku pievērsusies tikai rakstniecībai. "Plūstošās smiltis" ir viņas ceturtais romāns, kas autorei atnesis starptautisku slavu un prestižas literārās godalgas: Zviedrijas Detektīvrakstnieku akadēmijas balvu par labāko 2016. gada zviedru detektīvromānu, prēmiju "Stikla atslēga" par labāko Skandināvijas detektīvromānu, Francijas balvu "Le prix le point du polar europėen" par labāko detektīvromānu Eiropā 2017. gadā.

"Romāns sākas kā greizi nogājusi rotaļa: tā pirmajā lappusē tāds kā zviedru sabiedrības šķērsgriezums – akurāts skolotājs, adoptēts jaunietis no Ugandas, kašmirā tērpusies blondīne, Tuvo austrumu imingrantu dēls – gul asiņu lāmās gluži kā skarba satīra par valsts civilizētā multikulturālisma paštēlu… Mēs lasām nevis nefiltrētu Majas domu plūsmu, bet viņas stāstu iedomātiem klausītājiem: viņa cenšas saprast, kas noticis, taču reizēm vēršas konkrēti pie mums, prātojot, ko mēs par viņu domājam un kādu iedomu valgos paši esam sapinušies. Viņas balss ir nelīdzsvarota, neparedzama, tik raksturīga pusaudzei… romāns veidots kā tiesas prāvas apraksts, taču tam neapšaubāmi ir daudz plašāka auditorija un mērķi." (New York Times Book Review)

""Plūstošās smiltis" jautā nevis "kurš to izdarīja?", bet gan "kāpēc tas notika?". Ko īsti Māja izdarīja - vai nespēja paveikt? Meklējot atbildi, Pēšsone Džolito ar šīs jaunās meitenes starpniecību izvērš daudz plašāku jautājumu loku. Kas ir "taisnība"? Un kas – "taisnīgums"? Un cik nevienlīdzīga var kļūt sabiedrība, joprojām saglabājot stabilitāti?" (World Literature Today)

No zviedru valodas tulkojusi Jolanta Pētersone, vāka dizainu veidojis Miroslavs Sokčičs.

Tēmas
 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori un izmanto reģistrēta lasītāja priekšrocības - vērtē, komentē un veido rakstu arhīvu!

Satori
Satori
Pieraksties!
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!