Nosaukums: Missale Rigense Livonijas garīgajā kultūrā. Gregoriskie dziedājumi viduslaiku Rīgā
Autors: Guntars Prānis
Gads: 2018
Izdevējs: Neputns
 
 
Grāmatas
22.11.2018

Missale Rigense Livonijas garīgajā kultūrā. Gregoriskie dziedājumi viduslaiku Rīgā

Komentē
0

Apgādā "Neputns" iznākusi Guntara Prāņa monogrāfija "Missale Rigense Livonijas garīgajā kultūrā. Gregoriskie dziedājumi viduslaiku Rīgā".

Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas rektora profesora Guntara Prāņa monogrāfija ir izcils notikums Latvijas mūzikas vēstures pētniecībā, jo sniedz unikālu un līdz šim plašāk nezināmu informāciju par senākajām Latvijas mūzikas vēstures lappusēm – gregorisko korāli 15. gadsimta Rīgā. Gregoriskie dziedājumi ir pirmais repertuārs mūzikas vēsturē, kas dokumentēts rakstiski un tādējādi šodien tiek uzskatīts profesionālās mūzikas sākumu Eiropā. Arī Latvijā senākā mūzikas vēstures liecība ir gregorisko dziedājumu pieraksti, kas atrodami Latvijas vēsturei nozīmīgajā liturģiskajā grāmatā – Rīgas misālē (Missale Rigense), kura dokumentē dievkalpojumu dzīvi Rīgas Domā 15. gadsimta otrajā pusē, apliecinot, ka viduslaiku Rīgas kultūras norises ir bijušas cieši saistītas ar Eiropas mūzikas kultūras un reliģiskās dzīves apriti.

Pētījuma pamatā ir Guntara Prāņa doktora disertācija, kas izstrādāta un ar izcilību aizstāvēta Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā, kā arī ilggadējs mūziķa un pedagoga praktiķa darbs ar gregorisko korāli.

Viena no monogrāfijas recenzentēm, Latvijas Universitātes Akadēmiskās bibliotēkas rokrakstu un reto grāmatas nodaļas vadītāja Aija Taimiņa, raksta: "Tā ir grāmata par grāmatu, bet vēl jo vairāk – par mūziku, par garīgo un laicīgo kultūru Rīgā. Rīgas misāle ir unikāls manuskripts, viduslaiku rudens jeb vēlo viduslaiku fenomens, kultūrvēsturiska un sakrāla relikvija, faktiski vienīgais autentiskais Rīgas baznīcas vēstures un liturģijas avots, kas saglabājies pēc reformācijas.

Monogrāfija liecina par augstas kvalitātes pētnieka spējām un neatlaidīgu darbu, par komplicētu, bet ar pārsteidzošiem panākumiem rezultējušos mazzināmu avotu apzināšanas procesu. Tā sniedz iespēju reflektēt par kanona un spēles, par normētu likumu un radošā gara saspēli, par sekulārā un sakrālā, par individuālā, lokālā, neformālā izpausmēm Rīgas viduslaiku kultūrā".

Tēmas
 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori un izmanto reģistrēta lasītāja priekšrocības - vērtē, komentē un veido rakstu arhīvu!

Satori
Satori
Pieraksties!
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!