Nosaukums: Dzejas bilžu grāmatas "BIKIBUKS" (67.–72.)
Izdevējs: Liels un mazs
 
 
Grāmatas
30.11.2015

Dzejas bilžu grāmatas "BIKIBUKS" (67.–72.)

Komentē
0

Bērnu grāmatu izdevniecība "Liels un mazs" izdevusi ilustrētās latviešu bērnu dzejoļu izlases "BIKIBUKS" jauno laidienu (67.–72. grāmatiņa), kurā netrūkst rudenīgu dabas tēlu.

Kopā ar lāci Māras Zālītes dzejolī "Viens lācis vienā gaišā dienā" var iepazīt sēnes, ogas un citus augus – ar šo grāmatiņu pie bērniem atgriežas izcilais ilustrators un dabas pazinējs Edgars Folks, joprojām precīzs un izsmalcināts katrā detaļā. Dažādās lietussargu krāsas Ulda Ausekļa dzejolī "Lietussargi", ko ilustrējusi Viktorija Birjukova, atklāj Rīgas rudenīgo dienu krāšņumu un dzejoļa varoņa runča Franča noskaņojumus. Raiņa vērotais kareivīgais kukainis, kas visdrīzāk varētu būt ragainā briežvabole, Artas Ozolas-Jaunarājas ilustrētajā grāmatiņā "Kara kungs" pārvēršas īstā bruņiniekā, kura bruņu tērpu var izpētīt visos sīkumos. Rūdolfa Blaumaņa skumji skaistais dzejolis "Asarās" par mātes un dēla lielajām ilgām un mīļo atkalredzēšanos ir saprotams pat gluži maziņiem, lai gan tajā ir senatnīgi vārdi un tautasdziesmas noskaņa. Tīrs un teiksmains ir Artura Bērziņa zīmējums, kurā šā dzejoļa varonis ir stiprinieks lācis, kas šķērso ledājus, mežus un kalnus, lai no tālas Ziemeļu zemes atgrieztos mājās pie savas mātes lācenes.  Rudens vakara pustumsā ielūkojas Ievas Pētersones ilustrētais Andra Vējāna dzejolis "Krēslas stundā": krēslā atdzīvojas krēsli, tie ciemojas, dejo, sarunājas, un tiem ir raksturi tāpat kā cilvēkiem. Bet Ineses Zanderes dzejolis "Daiļās krustmātes" Andreja Lavrinoviča interpretācijā der, lai tumšā vakarā mazliet pabaidītos un pabaidītu citus.

Grāmatiņas tiek numurētas, lai tās būtu ērti krāt mājas bibliotēkā:

Nr. 67 Rūdolfs Blaumanis "Asarās". Mākslinieks Arturs Bērziņš. Blaumaņa skumji skaistais dzejolis par mātes un dēla lielajām ilgām un mīļo atkalredzēšanos ir saprotams pat gluži maziņiem, lai gan tajā ir senatnīgi vārdi un tautasdziesmas noskaņa. Tīrs un teiksmains zīmējums, kurā dēls ir stiprinieks lācis, kas šķērso ledājus, mežus un kalnus, lai atgrieztos pie savas mātes lācenes.

 

Nr. 68 Rainis "Kara kungs". Māksliniece Arta Ozola-Jaunarāja. Raiņa vērotais kareivīgais kukainis, kas visdrīzāk varētu būt ragainā briežvabole, grāmatiņā pārvēršas īstā bruņiniekā, kura bruņu tērpu var izpētīt visos sīkumos. Vērīgie pamanīs arī to, ka aiz priedēm paslēpies arī skolnieks Rainis.

 

Nr. 69 Andris Vējāns "Krēslas stunda". Māksliniece Ieva Pētersone. Krēsli te ir kā dzīvi, tie ciemojas, dejo, sarunājas, un tiem ir raksturi tāpat kā cilvēkiem. Lielisks vingrinājums, kā pareizi izrunāt vārdus, lai nesajuktu to nozīmes: "Vai tad krēslas stundā krēsli staigā?"

 

Nr. 70 Māra Zālīte "Viens lācis vienā gaišā dienā". Mākslinieks Edgars Folks. Izcilā ilustratora atgriešanās pie bērniem! Joprojām precīzs un izsmalcināts katrā detaļā, viņš ļauj iepazīt ikvienu dzejolī pieminēto augu un dzīvnieku, un kopā ar lāci plunčāties Lāčupītē.

 

Nr. 71 Uldis Auseklis "Lietussargi". Māksliniece Viktorija Birjukova. Dažādās lietussargu krāsas atklāj Rīgas rudenīgo dienu krāšņumu un dzejoļa varoņa runča Franča garastāvokļus, bet ar pašu raibāko un priecīgāko lietussargu viņš dodas ciemos pie draudzenes – minces Munces.

 

Nr. 72 Inese Zandere "Daiļās krustmātes". Mākslinieks Andrejs Lavrinovičs. Krustmātes Gāze un Nafta ir daiļas, bet ļoti bīstamas – un šī komiksam līdzīgā bilžu grāmatiņa ir tieši par bīstamo, lai gan bīstamajam tajā ir jocīgs ģīmis.

 

Katram dzejolim izlasē "BIKBUKS" atvēlēta atsevišķa grāmatiņa, ko vieno mākslinieku Rūtas Briedes un Arta Brieža veidotais dizains – mazam bērnam ērts formāts un īpašais sērijas logo. Tajā redzams pats Bikibuks – jautrs, ziņkārīgs un spītīgs ragainis, līdzīgs atvērtai grāmatiņai. Šis nosaukums un tēls radies, lasot Jāņa Baltvilka skaitāmpantu "Biki-buki", ar kuru 2012. gadā tika aizsākta sērija.

Katru gada ceturksni sērijā iznāk 6 jauni bikibuki. Kopumā iecerēts izdot 100 dažādos laikos sacerētu dzejoļu, ko ilustrējuši dažādi mūsdienu latviešu mākslinieki. Dzejoļi, ko daudzi vecāki un vecvecāki iemīļoja savā bērnībā, nāk pie šodienas mazuļiem mūsdienīgā vizuālā veidolā, ar cieņu gan pret pārbaudītām vērtībām, gan pret moderno.

Izlasi sastādījusi izdevniecības "Liels un mazs" galvenā redaktore Inese Zandere, piedāvājot vairāk nekā 40 projektā iesaistītajiem māksliniekiem izvēlēties sev tuvākos no atlasītajiem latviešu dzejnieku darbiem. "Latviešu bērnu literatūra no Rūdolfa Blaumaņa līdz Kārlim Vērdiņam visos laikos ir bijusi bagāta ar skaistiem un asprātīgiem dzejoļiem, savukārt latviešu mūsdienu māksla ir sinonīms radošai iztēlei un mūsdienīgam pasaules redzējumam. "Liels un mazs" savieno tos jaunās bilžu grāmatās, domājot tieši par tiem bērniem, kas aug šodien un skatās ar šodienas acīm. Bikibuki palīdz attīstīt bērnu gaumi, piedāvājot lielu māksliniecisku dažādību. Grāmatiņas veidotas kvalitatīvi, bet ir demokrātiskas un cenā pieejamas. Grāmatas logo norādīts katra dzejoļa tapšanas laiks – līdz 1940. gadam, no 1940. līdz 1990. gadam, pēc 1990. gada –, taču tās visas ir īstas šodienas grāmatiņas," uzskata sastādītāja.

 

 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!



Satori

Pievienojies Satori - interesantākajam interneta žurnālam pasaulē.

Satori
Satori
Ielogojies
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!