Aktualitātes
11.10.2018

Purvīša balvai 2019 nominēti Maija Kurševa un Ēriks Apaļais

Komentē
0
Saglabā

Vērtējot izstādes un mākslinieku darbus, kas bija apskatāmi laika posmā no 2018. gada 1. jūlija līdz 30. septembrim, Purvīša balvas ekspertu darba grupa balvai, kas tiks pasniegta 2019. gada aprīlī, ir nominējusi Maiju Kurševu un Ēriku Apaļo.

Maija Kurševa balvai izvirzīta par personālizstādi "Izmeklēšana" Kim? Laikmetīgās mākslas centrā (26.07.–02.08.2018.). Nominācijas pamatojums: "Dažādos medijos radītu mākslas darbu ļoti "tīrs", viengabalains eksponējums. Fascinējošs video, kurā kā ugunskurā var lūkoties ilgi un dikti. Zīmju noslēpumainā kārtība, kuru gan rodas vēlēšanās atšifrēt, gan sametas baisi – ja nu tas ir kas tāds, ko labāk nezināt, kā Uluru. Kāds no apskatniekiem bija teicis, ka šī izstāde ir "telpiska pieredze", man tā vairāk atgādina skolas ķīmijas stundās veikto eksperimentu sajūtu – notiek kaut kas neizprotams, kā rezultātu paredzēt nevar. Tātad – izmeklēšana," nomināciju paskaidro LNMM Laikmetīgās mākslas kolekcijas glabātāja, mākslas zinātniece Astrīda Rogule.

"Maija ir kā detektīvs, kas izseko pats sevi, sava prāta un jūtu labirintus, "mēģinot atrast ideju, kas visām lietām piešķirs jēgu". Šīs pētniecības virsotne ir magnētiski suģestējošā videoanimācija ar melnās trīsuļojošās līnijas rituāla deju," papildina mākslas zinātniece un kuratore Inese Baranovska.

Ēriks Apaļais nominēts par gleznu sēriju "Diaries from Earth" (2014-2018) Sporta ielas 2 kvartālā Rīgas Starptautiskās laikmetīgās mākslas biennāles ietvaros (02.06.–28.10.2018.) "Arī Ērika Apaļā gleznu gadījumā var runāt par kādu ritualizētu apsēstību. Gadu gaitā atkārtoti atstrādātie simboliskie elementi – bezmiesiski sniegavīri kā pazaudējušies putni, levitējošas grāmatas, mistiski zaru raksti vai citas zīmes – ienirst audekla melnā laukuma bezgalībā. Autora ekspozīcija Sporta ielā 2 uzjundī pārdzīvojumus un verbāli neizskaidrojamas atsauces uz mūsu kolektīvo pagātni vai varbūt nākotni. Piekrītu mākslas kritiķa Viļņa Vēja atziņai – "no šodienas pozīcijām, kad jauns mērķis nav izdomāts un apšaubīta pati progresa ideja un labākas nākotnes iespējamība, Apaļā rokdarbi izskatās kā rituāla taustīšanās pēc jauna mīta"," stāsta Inese Baranovska.

Kopumā eksperti šajā periodā nominācijām izvirzīja astoņus mākslas notikumus, tai skaitā Ģirta Muižnieka personālizstādi "Red Shift" galerijā "Māksla XO" (21.09.–16.10.2018.), Li Bond personālizstādi "2. sezona – Epizodes / Season 2 – Episodes" LNMM izstāžu zāles "Arsenāls" Radošajā darbnīcā (10.08.–16.09.2018.), Pētera Līdakas personālizstādi "Tetrix" mākslas centrā "Noass" (09.08.–15.09.2018.), Laimdotas Steķes personālizstādi "IRT" "Free Riga" mākslinieku rezidenču nama "D27"dārzā (27.06.–17.07.2018.), Elzas Sīles personālizstādi "A decent little hike on roads rural and dangerous, plus ugly" galerijā "Alma" (13.07.–28.08.2018.) un Leonarda Laganovska personālizstādi "Tuvais un tālais" galerijā "Māksla XO" (21.09.–16.10.2018.).

No 2016. gada 8. decembra līdz 2019. gada 10. janvārim Purvīša balvas ekspertu darba grupā darbojas LNMM Laikmetīgās mākslas kolekcijas glabātāja, mākslas zinātniece Astrīda Rogule, LNMM Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja vadītāja, mākslas zinātniece un kuratore Inese Baranovska, mākslas kritiķis Vilnis Vējš, mākslas kurators Kaspars Vanags, mākslas zinātniece, kuratore, Mūkusalas Mākslas salona vadītāja Sniedze Kāle, mākslas zinātniece Inese Riņķe un mākslas zinātniece un kritiķe Santa Mičule-Hirša.

Purvīša balva dibināta 2008. gada sākumā un tiek pasniegta reizi divos gados. Pirmo Purvīša balvu 2009. gadā saņēma Katrīna Neiburga par videodarbu "Solitude". Par otrās Purvīša balvas laureātu 2011. gadā kļuva mākslinieks Kristaps Ģelzis par personālizstādi "Varbūt". Trešo Purvīša balvu 2013. gada februārī ieguva Andris Eglītis par personālizstādi "Zemes darbi", ceturtā Purvīša balva 2015. gadā tika pasniegta Miķelim Fišeram par personālizstādi "Netaisnība", bet piekto Purvīša balvu 2017. gada februārī saņēma Krišs Salmanis, Anna Salmane un Kristaps Pētersons par darbu "Dziesma".

Purvīša balvai 2019 jau izvirzīti Romāns Korovins, kā arī Kristaps Epners, Anda Lāce un tekstu grupa "Orbīta".

 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori un izmanto reģistrēta lasītāja priekšrocības - vērtē, komentē un veido rakstu arhīvu!

Satori
Satori
Pieraksties!
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!