Aktualitātes
09.04.2018

Norisināsies trešais kino un riteņbraukšanas festivāls "Kino Pedālis"

Komentē
0
Saglabā

 Jau trešo gadu Valmierā norisināsies festivāls "Kino Pedālis", kas savā programmā apvieno kino un riteņbraukšanu.

Festivālu 11. maijā vakarā atklās "Kino nakts", kad ikviens ar savu velosipēdu būs aicināts doties uz pieciem pop up kinoteātriem, kas skatītajiem būs atvērti bez maksas. Par vienas nakts kinoteātriem festivāla laikā kļūs koncertzāle "Valmiera" Vecpuišu parkā, mākslas galerija "Laipa", Valmieras vecais ūdenstornis, "Siltumnīca" pie Kalnģeņģu mājām un vēl kāda pagaidām slepena vieta Valmieras apkārtnē. Festivāls kino cienītājiem piedāvās filmas, kas ļaus ielūkoties riteņbraukšanas sacensību sūrajā pusē, iepazīt cilvēka fiziskās robežas, kā arī neizskaidrojamo mīlestību "būt uz riteņiem".

Festivālā būs skatāmas divas jaunas pilnmetrāžas dokumentālās filmas. Viena no tām ir lietuviešu režisora Arūna Mateļa jaunākā filma "Brīnišķīgie lūzeri. Cita pasaule" (Wonderful losers: A Different World, 2017), kura tapusi sadarbībā ar Latvijas studiju "VFS Films" un jau saņēmusi vairāku starptautisku kino konkursu godalgas. Filma stāsta par riteņbraukšanas sacensību Giro d’Italia neredzamo pusi, sarežģīto hierarhisko struktūru un tā sauktajiem gregariem – profesionālās riteņbraukšanas mūkiem, kuri pašuzupurējas – vienmēr brauc aizmugurē, piegādā biedriem ūdeni un jau startējot ir nolemti zaudēt. Šī ir pirmā reize, kad kāds izvēlējies kino valodu, lai runātu nevis par velosporta čempioniem, kuri parasti izpelnās uzmanību, bet gan par tiem, kuri paliek ēnā. Otra filma ir režisora Arņa Aspera "Neiespējamais ir iespējams" (A to B Rollerski, 2017) par latviešu sportistu, dēkaini un aizrautīgu piedzīvojumu meklētāju Raimondu Dombrovski, kas astoņdesmitajos gados ar roller slēpēm 90 dienās šķērsoja visu Ziemeļameriku no Kanādas līdz Meksikai, pieveicot 4200 jūdzes un garajā ceļā meklējot pats sevi.

Vēl kādā neparastā braucienā aicinās pievienoties dokumentālā īsfilma "Atrast laiku" (Finding time, 2017), kurā trīs jaunieši ar velosipēdiem dodas 4000 kilometru garā ceļā no Norvēģijas līdz Spānijai, pieredzot gan sniegotus kalnus, gan saulainu piekrasti un atklājot kā skaistās, tā neglītās velosporta puses. Par riteņbraukšanas sacensībām stāstīs stāstīs arī dāņu režisora Jorgena Leta filmas "Svētdiena ellē" (A Sunday in Hell, 1977), kas līdz sīkākajai detaļai dokumentē pasaulē prestižākās un vienlaikus sarežģītākās vienas dienas velosacīkstes "Parīze-Rubē", sākot ar dalībnieku ierašanos, braucamrīku sagatavošanu startam un beidzot ar finiša spurtu distances pēdējos metros un uzvarētāja kronēšanu.

Mierīgāks temps būs Lailas Pakalniņas īsfilmai "Zirdziņ, hallo" (2017), kurā režisore ilgi un pacietīgi stāvējusi, lai iemūžinātu kādu ceļu gandrīz pie pašas Latvijas Austrumu robežas. Divu filmu tandēms ar turpinājumu pēc vairāk nekā 20 gadiem "Ar velosipēdu gar mūri" (Cycling the frame,1988) un "Neredzamais mūris" (The Invisible Frame, 2009) aicinās doties braucienā gar Berlīnes mūri – vienā gadījumā starp divām atšķirtām pasaulēm, otrā, ielūkojoties tajā pusē, kura iepriekš nebija redzama. Bet audiovizuālais darbs "Es tevi mīlu, turpini braukt" (I love you, keep going, 2017) sekos velosipēda ceļam milzu sastrēgumos, aicinot padomāt par globālo procesu ietekmi uz dabu un cilvēkiem. Savukārt dokumentālā kino klāstu papildinās mākslas filma "Vai viegli būt jaunam un bez atbildības?" (The Young Offenders, 2017) par diviem jauniem īru dīkdieņiem, kas metas lielā avantūrā, kad netālu avarē narkotiku tirgotāju laiva.

Festivāls "Kino Pedālis" ir ģimenēm draudzīgs pasākums, tāpēc 12. maijā Vecpuišu parkā būs interesanta bērnu kino programma. Būs skatāma pērna gada "Lielā Kristapa" labākā animācijas filma "Bize un Neguļa" (2017), kā arī citas multfilmas – "Mūsu ome rullē" (2017), "Maratona dienasgrāmatā" (2015) un "Kapteinis, pilots un dziedātāja"(2014).

Festivāla filmu programma ir tapusi sadarbībā ar Norvēģijas vēstniecību, Norvēģijas Filmu institūtu, Dānijas Kultūras institūtu, Dānijas Karalistes vēstniecību Rīgā, Dānijas Filmu institūtu, Gētes Institūtu Rīgā.

Velo un kino festivāls "Kino Pedālis" 11. un 12. maijā notiks Valmierā. Piektdienas vakarā visi ar saviem velosipēdiem dosies kino naktī. Sestdienas rītā ar kopēju parādes braucienu starts tiks dots velo braucienam – interaktīvai spēlei, kas trijos dažādos maršrutos izvedīs pa filmu cienīgiem līkločiem Valmieras apkārtnē. Sestdien pa dienu Vecpuišu parkā arī līdzsvara riteņu brauciens bērniem, multfilmu seansi, dažādas meistardarbnīcas un vakarā – ballīte ar dzīvo mūziku.

Pasākumu organizē Valmieras pilsētas pašvaldība un aktīvā tūrisma centrs "Eži" sadarbībā ar Kocēnu, Burtnieku un Beverīnas novadiem.

 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori un izmanto reģistrēta lasītāja priekšrocības - vērtē, komentē un veido rakstu arhīvu!

Satori
Satori
Ielogojies
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!