Aktualitātes
11.05.2018

Nākamnedēļ pirmizrādi piedzīvos filma "Baltu ciltis"

Komentē
0
Saglabā

No 16. maija Latvijas kinoteātros būs skatāma brāļu Raita un Laura Ābeļu dokumentālā filma "Baltu ciltis", kas atspoguļo 13. gadsimta nežēlīgos centienus pievērst kristietībai tagadējo Latvijas teritoriju apdzīvojošos pagānus.

Faktos balstītais filmas stāsts risināts, tās galvenajam varonim, dāņu spiegam Larsam (aktieris Kaspars Aniņš) nonākot seno baltu cilšu zemēs. Tur dāņu spiegs piedalās gan reliģiskos rituālos, gan nežēlīgos sirojumos, reibst vasaras saulgriežu svinībās, nonāk kuršu verdzībā un cīnās ar krustnešiem Saules kaujā.

"Ir jābūt gatavam, ka filma nebūs glorificējoša. Skarbums balansēs ar skaisto, jo, raugoties no mūsdienu cilvēka viedokļa, 13. gadsimtā dzīve bija ļoti nežēlīga, taču daži aspekti tajā bija daudz harmoniskāki – piemēram, cilvēka un dabas līdzāspastāvēšana. Mūsu ambīcijas bija lielas – izstāstīt pēc iespējas patiesāku stāstu par senajām baltu maztautām. Pateicoties visu iesaistīto pašaizliedzīgajam darbam, tas ir izdevies," stāsta filmas režisors Lauris Ābele.

Filma uzdod jautājumu, cik daudz mēs zinām par to, kādas asinis plūst mūsu dzīslās, reizē piedāvājot gan izklaidējošu, gan izglītojošu ieskatu 13. gadsimta vēsturē. Kas īsti bija, kam ticēja un kā dzīvoja mūsu senči – pēdējie Eiropas pagāni? Brāļu Ābeļu vēsturiskā piedzīvojumu filma "Baltu ciltis" apgāž mītus par baltiem kā zemnieku tautu, vedot skatītāju iepriekš neredzētā pagātnes ceļojumā.

Filmas "Baltu ciltis. Pēdējie Eiropas pagāni" radošās grupas pamatsastāvu veido trīs brāļi Ābeles – režisori Raitis un Lauris, un operators Mārcis, kurš strādā tandēmā ar otru filmas operatoru – Jāni Indriku. Filmas scenārija autori ir Toms Ķencis un Guntis Berelis, konsultanti Juris Urtāns un Gundars Kalniņš, māksliniece Zanda Zeidaka, komponists Kaspars Bārbals. Filmu producē Kristele Pudane, Dace Siatkovska un Thom Palmen studijā "Tritone".

Filmas uzņemšanas process norisinājies ilgāk nekā divus gadus gan tepat Latvijā, gan Lietuvā, Igaunijā un Polijā. Filmēšanas vietas piemeklētas atbilstoši vizuālajai līdzībai, nevis vēsturiskajam reģionam, jo teritorijas ir ļoti mainījušās. Piemēram, senā Galindija filmēta Kazu gravā Vidzemē, Āraiši pārtapuši par Prūsiju un Ādažu poligons kļuvis par Saules kaujas vietu. Filmēšanā piedalījušies vairāk nekā 500 aktieri no Latvijas, Lietuvas un Igaunijas.

Vēsturiskā piedzīvojumu filma "Baltu ciltis" ir viena no sešpadsmit filmām Nacionālā Kino centra programmā Latvijas filmas Latvijas simtgadei, to finansē Nacionālais Kino centrs, veikals-noliktava DEPO, Rīgas dome, Jūrmalas dome, Valsts kultūrkapitāla fonds un Polijas filmu institūts.

No 16. maija filma būs skatāma kinoteātros un citās filmu izrādīšanas vietās visā Latvijā. Plānota virkne īpašo seansu, kurā būs iespējams aprunāties ar filmas veidotājiem. Filmas radošo grupu varēs satikt seansos Latgales vēstniecībā Gors, Vidzemes koncertzālē Cēsīs, Madonas pilsētas kultūras namā, kino Rio Ventspilī, Jūrmalas kultūras centrā un citviet.

Par īpašajiem seansiem plašāk varēs uzzināt filmas feisbuka lapā.

Tēmas
 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori un izmanto reģistrēta lasītāja priekšrocības - vērtē, komentē un veido rakstu arhīvu!

Satori
Satori
Pieraksties!
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!