Aktualitātes
09.04.2019

Latvijā pirmoreiz uzstāsies amerikāņu komponiste Lia Bertuči

Komentē
0
Saglabā

Laikmetīgās autormūzikas cikla "Ma" ietvaros 13. aprīlī teātra nama "Jūras vārti" Jaunajā zālē Ventspilī savu vienīgo koncertu Latvijā sniegs komponiste un pūšaminstrumentāliste Lia Bertuči (Lea Bertucci) no Amerikas Savienotajām Valstīm.

Lia Bertuči ir komponiste un izpildītāja no Ņujorkas, un viņas radošā darbība saistīta ar akustisko parādību un bioloģiskās rezonanses mijiedarbes izpēti. Līdzās uzmanībai, ko māksliniece velta pūšaminstrumentiem (alta saksofonam un basa klarnetei), Lias Bertuči daiļradē bieži vien sastopamas arī daudzkanālu skaļruņu instalācijas, elektroakustiskās atgriezeniskās saites jeb "fīdbeks" (no "feedback" angļu val.) un magnētisko audiolenšu cilpas un kolāžas. Konceptuāla un eksperimentāla pieeja instrumentu spēlei, akustikai un kompozīcijai, kas apvērš daudzu muzikālās gaidas, – iespējams, šādi vienā teikumā var raksturot Lias Bertuči daiļradi.

Mūziķes diskogrāfijā atrodami vairāki solo un radošajās sadarbībās tapuši ieraksti, taču pagājušā gada sākumā klajā nākušais "Metal Aether" ir izpelnījies līdz šim plašāko klausītāju ievērību un kritiķu atzinību. Bērnību pavadījusi Hudzonas ielejā Ņujorkas štatā, kur pamestās cementa raktuvēs iepazinusi un aizrāvusies ar dažādu telpu skaņai dāvātajām papildu krāsām un iespējām, Bertuči arī sava jaunākā albuma ieraksta vietas izvēlējusies īpaši. Tas tapis kādā pamestā militārajā bāzē Francijā un Ņujorkas mākslas telpā "ISSUE Project Room".

"Viņas paplašinātā alta saksofona spēles tehnika reizē ņirbina un skaidri izšķir kā šķīstoši mākoņi. Ieraksta četru kompozīciju meditatīvo dūkoņu vietumis pārtrauc satraucoši grūdieni un mikrotoņi, kas reizē hipnotizē un atgriež atpakaļ uz zemes. Bertuči kompozīcijās dzirdamas arī sagatavotās klavieres un elektronikas un kasešu cilpu apstrādāts vibrafons, kā arī lauka ieraksti, tapuši ceļā no maiju piramīdām līdz Ņujorkas metro. Harmonijas krājas un stiepjas pretī bezgalībai, un Bertuči radītie trokšņi šķiet atraisīti un neierobežoti," recenzijā medijam "Pitchfork" rakstījusi Džena Pellija (Jenn Pelly).

Koncerts Ventspilī būs Lias Bertuči pirmā un līdz šim vienīgā uzstāšanās Latvijā. Cikla "Ma" ietvaros šis būs otrais no pavasara cēliena koncertiem, sekojot 3. martā gaidāmajam šveiciešu pianista un komponista Nika Berča (Nik Bärtsch) uznācienam uz teātra nama "Jūras vārti" Jaunās zāles skatuves.

Koncerta īpašie viesi – trio "Endless Roar". Pirmās 30 biļetes par īpašu cenu – 7 eiro.

 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori un izmanto reģistrēta lasītāja priekšrocības - vērtē, komentē un veido rakstu arhīvu!

Satori
Satori
Pieraksties!
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!