Kadrs no filmas "Rīga (Dublis 1)"
 
Aktualitātes
31.10.2018

Labākais Latvijas kino nedēļas garumā – "Lielais Kristaps" izziņo programmu

Komentē
0
Saglabā

No 7. līdz 13. novembrim, īsi pirms Latvijas simtgades svinībām, kinoteātrī "Splendid Palace" norisināsies nozīmīgākais Latvijas filmu nozares pasākums – Nacionālā kino balva "Lielais Kristaps". Nedēļas laikā skatītājiem būs iespēja vienkopus noskatīties Latvijas jaunāko filmu izlasi – visas balvai nominētās filmas, jaunu filmu pirmizrādes, studentu filmas, bērnu filmas -, tikties ar filmu autoriem un piedalīties radošajās darbnīcās.

7. novembrī plkst. 18.30 kino "Splendid Palace" Lielajā zālē notiks festivāla atklāšanas seanss par godu "Lielā Kristapa" mūža balvas laureātiem – LU profesoram, žurnālistam, kinokritiķim un filmu scenāriju autoram Ābramam Kleckinam un scenāriju autoram, vienam no vērīgākajiem kino procesa vērtētājiem Latvijā Mikam Savisko. Abi laureātri "Lielā Kristapa" žūrijas vērtējumā uzskatāmi par spilgtākajiem Rīgas poētiskā dokumentālā kino teorētiķiem un popularizētājiem Latvijā un pasaulē, viņi devuši arī nozīmīgu ieguldījumu Latvijas kino izglītībā.

8. novembrī pirmizrādi piedzīvos režisora Ginta Grūbes dokumentālā filma "Lustrum", kas veidota sadarbībā ar scenārija līdzautori Sanitu Jembergu un vēsta par čekas metodēm un VDK aģentiem Latvijā. Šajā pašā dienā "Cafe Film Noir" aicinām uz grāmatas "Zudušie kinoteātri" ("Jumava") atvēršanu, kam sekos vācu režisora Duglasa Volfšpergera dokumentālās filmas seanss "Bellaria – kamēr esam dzīvi!".

Savukārt 9. novembrī notiks režisora Kristiana Riekstiņa debijas filmas "Eva" pirmizrādes seanss. Filma nominēta "Lielā Kristapa" konkursa kategorijā "Labākā īsmetrāžas filma" un vēsta par jaunu sievieti Evu, kas pēc ugunsnelaimes un gāzes eksplozijas dzīvoklī pārceļas uz nomaļu brīvdienu māju kopā ar eksplozijā cietušo kopjamo vīru Robertu. Mājā sākt notikt kaut kas dīvains un mistisks, filmai iegūstot psiholoģiska trillera aprises. 2018. gada pavasarī "Eva" jauno talantu kategorijā tika atlasīta Starptautiskā Kannu kinofestivāla tirgus skatei.

Tiem, kurus interesē Holivudas kino, – "Cafe Film Noir" notiks kino kritiķes Ditas Rietumas saruna ar latviešu izcelsmes Holivudas aktrisi Rutanju Oldu (Rutanya Alda), Nacionālās kino balvas "Lielais Kristaps" starptautiskās žūrijas pārstāvi. Sarunā tiks izmantoti fragmenti no filmām ar aktrises piedalīšanos. Pazīstamākā no tām ir filma "Briežu mednieks" ("Deer Hunter") (1978), kas saņēmusi "Oskaru".

Bērniem un ģimenēm veltīta "Lielā Kristapa" programma gaidīs skatītājus 10. un 11. novembrī. Mazie skatītāji kopā ar vecākiem, vecvecākiem vai draugiem divos rīta seansos varēs noskatīties filmas "Paradīze 89", "Bille", "Turpinājums" un citas, kā arī piedalīties radošajās darbnīcās pirms filmām.

11. novembrī, Lāčplēša dienā, pirmizrādi piedzīvos Ludmilas Ikeres dokumentālā filma "100 gadi esības vējos" par 16 Latvijas vienaudžiem, viņu skarbo pieredzi 100 un vairāk dzīves gadu laikā, spēju pārvarēt grūtības, viņu atmiņu stāstiem, skatu uz šodienu un vēlējumiem Latvijas nākotnei. 11. novembrī varēs noskatīties arī sešas "Latvijas koda" filmas, tostarp Armanda Zača filmu "Terapija" par 30 gadus jauna vīrieša centieniem ieviest savā dzīvē radikālas pārmaiņas, Toma Upīša lenti "Sencis" – veltījumu visiem bērniem, kas auguši bez viena no vecākiem, Lienes Laviņas-Kalnaellas filmu "Dabas liegums – Zilaiskalns" par sabiedrības zinātkāres un kultūrvēstures mijiedarbību un citas. Vēl šajā pašā dienā notiks Rīgas poētiskā dokumentālā kino skolas retrospekcija un ārpuskonkursa pirmizrāde "Spertāla Kapričo" – vēstījums par Arvīda Spertāla (1897-1961) dzīvi, devumu Latvijas kultūrā, augstajiem ideāliem mākslā, teātrī, kā arī par vēsturiskajiem notikumiem, kas ietekmēja viņa dzīvi.

"Lielā Kristapa" festivāla nobeigums un apbalvošanas ceremonija notiks pirmdien, 12. novembrī, kino "Splendid Palace". Skatītājiem būs iespēja to vērot klātienē, iegādājoties biļetes, vai Latvijas televīzijas tiešraidē.

Jau pēc festivāla izskaņas 13. novembrī notiks vēl viena ārpuskonkursa pirmizrāde – režisora Mārtiņa Grauda dokumentālā filma par mākslinieku Miķeli Fišeru - mēģinājums saslēgties ar trauslo mākslas darba radīšanas brīdi.

Uz visiem "Lielā Kristapa" filmu seansiem un pasākumiem biļetes pieejamas kinoteātra "Splendid Palace" kasēs no 31. oktobra. Īpašiem kino cienītājiem piedāvājam atlaides – pērkot 3 un vairāk biļetes, dažādās cenu kategorijās tās būs iespējams iegādāties lētāk. Tāpat kā ik gadus, atlaides būs pieejamas gan skolēniem, gan studentiem, gan senioriem, gan arī ģimenēm. Savukārt uz grāmatas "Zudušie kinoteātri" atvēršanu 8. novembrī, tikšanos ar latviešu izcelsmes Holivudas aktrisi Rutanju Oldu 9. novembrī un Rīgas dokumentālā kino skolas retrospekciju 11. novembrī ieeja ir bez maksas.

Nacionālo kino balvu "Lielais Kristaps" rīko Latvijas Kinematogrāfistu savienība sadarbībā ar Nacionālo kino centru un LR Kultūras ministriju, atbalsta Rīgas dome. Sadarbības partneri – "Rīgas nami", "Hotel Bergs", Rūmenes muiža, "Domenikss", "Prestige Cuvee", "Pure Chocholate","Entresol", Valmiermuiža.

Filmu seansu un pasākumu programma skatāma šeit.

 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori un izmanto reģistrēta lasītāja priekšrocības - vērtē, komentē un veido rakstu arhīvu!

Satori
Satori
Pieraksties!
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!