Zīda audumu izstāde Rīgas Centrālajā universālveikalā. 1953. gads
 
Aktualitātes
19.07.2018

Kinokadri: Ideoloģija un realitāte 40.–50. gadu Latvijā

Komentē
0
Saglabā

Ceturtdien, 19. jūlijā, Doma dārzā notiks otrais brīvdabas kinoseanss no biedrības "Ascendum" rīkotā četru pasākumu cikla "Tā ir dzīve, tas ir kino", piedāvājot ieskatīties pagājušā gadsimta 40. un 50. gadu kinohronikās un izdzīvojot vienu no dramatiskākajiem posmiem valsts vēsturē.

Šī vakara lozungs ir "Nākamā paaudze dzīvos komunismā!" – ar šo naivo pārliecību noslēdzās divdesmitgade, kura sākās Otrā pasaules kara liesmās, atnesot Latvijai neatkarības zaudēšanu un padomju okupāciju 1940. gadā, kas radikāli mainīja valsts vēstures gaitu. Sabruka cerības Latvijai noturēties kā neitrālai miera saliņai, pēc diviem pasaules kariem nekas vairs nebija, kā agrāk, bet kinohronikas centīgi pildīja ideoloģisko uzdevumu izlikties, ka nekas īpašs nav noticis, un tādējādi uzturēt sabiedrībā optimismu un jauncelsmes garu. Pirmajos pēckara gados kinolentē iemūžināt drīkstēja vienīgi pozitīvos varoņus, un tikai pamazām, pasaulei atslābstot, uz ekrāna parādās arvien dzīvāki cilvēki un sižeti.

Valsts Kinofotofonodokumentu arhīva krājuma digitalizētās kinohronikas šajā seansā atgādina gan lielos vēsturiskos notikumus un procesus pēc Latvijas okupācijas – iekļaušanu PSRS sastāvā, "vācu laiku" un padomju armijas otrreizējo ienākšanu, trimdinieku repatriāciju, Staļina personības kultu –, gan arī "mazā cilvēka" ikdienas dzīvi – fabrika "1. maijs" ražo jaunus modes apavus, Rīgā atver pirmo platekrāna kinoteātri, veikalos precēm pazemina cenas un atceļ kartīšu sistēmu, siltumnīcās nogatavojas puķukāposti, iznāk humora un satīras žurnāla "Dadzis" pirmais numurs...

Pirms seansa ar ievadlekciju uzstāsies vēsturnieks Kaspars Zellis, kurš daļu no šajā kinovakarā atspoguļotā laika posma aprakstījis grāmatā "Propaganda nacistu okupētajā Latvijā: vara, mediji un sabiedrība (1941‒1945)".

Visos seansos ieeja bez maksas, seansu sākums 22:30.

Filmu programmu atbalsta Rīgas Domes Izglītības, kultūras un sporta departaments un uzņēmums "Conexus Baltic Grid", organizē biedrība "Ascendum", ar saturu piepilda Nacionālais Kino centrs un Latvijas Nacionālā arhīva Valsts Kinofotofonodokumentu arhīvs.

 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori un izmanto reģistrēta lasītāja priekšrocības - vērtē, komentē un veido rakstu arhīvu!

Satori
Satori
Pieraksties!
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!