Aktualitātes
01.11.2013

Izdota Ilmāra Šlāpina grāmata-vārdnīca "Jauno latviešu valoda"

Komentē
3
Saglabā

Biedrība "Ascendum" izdod jaunu grāmatu "Satori bibliotēkas" sērijā – Ilmāra Šlāpina grāmatu-vārdnīcu "Jauno latviešu valoda". Grāmata tiks prezentēta 6. novembrī Teātra bāra restorānā.

Ilmārs Šlāpins kopš 1999. gada ir vācis jaunvārdu un jaunu vārda lietojumu piemērus, centies skaidrot to nozīmes un rast jaunas, izmantojot klasiskas un mazāk klasiskas etimoloģijas metodes, ik pa brīdim publicējot savus atradumus žurnāla "Rīgas Laiks" rubrikā "Jauno latviešu valoda". Tagad šīs piezīmes ir apkopotas vienā grāmatā, turpinot sēriju "Satori bibliotēka", kas tika aizsākta pirms gada – izdodot Riharda Bargā īsprozas krājumu "Tenkas". Grāmatas dizaina autors ir mākslinieks Armīns Ozoliņš.

"Valoda ir dzīvs un mainīgs organisms, kas ik dienas rada jaunus un aizraujošus vārdus, terminus, izteicienus vai arī piešķir jau esošiem vārdiem jaunas nozīmes un lietojumus. Dažkārt mēs izturamies pret valodu kā bargi vecāki, kurus kaitina pubertātes vecumā esošais pusaudzis – pārmetam tradīciju laušanu, vēlamies iegrožot stingrākos rāmjos,nesaprotam, ko viņš saka un domā. Citkārt skatāmies ar mēmu jūsmu un nezinām, no kuras puses lai pienākam klāt. Vārdnīcas "Jauno latviešu valoda" mērķis ir samierināt valodu ar tās lietotājiem, mēģināt pieņemt un saprast jaunvārdus un jaunas nozīmes, kas ieliktas vecajos vārdos, adoptēt aizgūtos vārdus-migrantus no citām valodām, pret kuriem parasti izturamies ar gluži vai ksenofobisku naidu. Šis skaidrojums ir ironisks, taču iecietīgs, zinātniski pamatots, taču neakadēmisks, to var lietot kā žargona vārdnīcu, bet var lasīt arī kā anekdotisku stāstu krājumu par mūsdienu vārdu slepeno dzīvi," par grāmatu stāsta tās autors Ilmārs Šlāpins.

Grāmatas prezentācija notiks 6. novembrī Teātra bāra restorānā. Pulcēšanās no plkst. 17:00. Pasākuma ietvaros notiks sarunas par grāmatu pie vīna glāzes, kā arī etīžu teātra "Nerten" īpaši šim notikumam sagatavots pārsteigums. Pasākumā varēs arī iegādāties abas "Satori bibliotēkā" iznākušās grāmatas.

Grāmatas eksemplāru ir iespējams iegādātes arī ar bankas pārskaitījumu – grāmatu nogādāsim ar "Latvijas pasta" starpniecību. Lai pieteiktos šim pakalpojumam, rakstiet e-pastu uz adresi: satori@satori.lv

 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori un izmanto reģistrēta lasītāja priekšrocības - vērtē, komentē un veido rakstu arhīvu!

Satori
Satori
Pieraksties!
Komentē
3

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!