Aleksandra Beļcova kopā ar vīru Romanu Sutu
 
Aktualitātes
09.01.2019

Iestudē Ingas Ābeles lugu par mākslinieci Aleksandru Beļcovu

Komentē
0
Saglabā

1. februārī LKA Eduarda Smiļģa Teātra muzejā pirmizrādi piedzīvos iestudējums "Meistars un Aleksandra", kas top pēc Ingas Ābeles lugas un veltīts gleznotājai, klasiskā modernisma pārstāvei Aleksandrai Beļcovai (1892–1981).

Izrāde top ciklā "Kolekcija. Viencēlieni. Klasiķi pirms klasikas", ko īsteno Mūzikas un mākslas atbalsta fonds ar mērķi radīt stāstus teātra valodā par spilgtām personībām Latvijas kultūrā un mākslā. "Meistars un Aleksandra" ir jau septītā izrāde ciklā.

Krievijā dzimusī māksliniece Aleksandra Beļcova, pie kurai veltītā iestudējuma strādā dramaturģe Inga Ābele, režisore Ināra Slucka, kā arī aktieri Zane Dombrovska un Jānis Kronis, savā dzimtenē ir zināma tikai šauram speciālistu lokam, toties Latvijas mākslas vēsturē viņa ir atzīta klasiskā modernisma meistare. Ar savu nākamo vīru, latviešu mākslinieku Romanu Sutu (1896–1944), Beļcova iepazinās Penzas mākslas skolā Pirmā pasaules kara laikā. Pēc skolas beigšanas viņi abi aizbrauca uz Sanktpēterburgu. Drīz Romans devās atpakaļ uz Latviju, bet Aleksandra iestājās bijušajā Mākslas akadēmijā, kas tolaik, pēc Padomju Krievijas reformas, ieguva nosaukumu "Augstākās mākslinieciskās darbnīcas" (krievu: ВХУТЕМАС). Šeit pasniedza un studēja izcili krievu avangarda mākslinieki. Pēc Romana aicinājuma Aleksandra 1919. gadā atbrauca uz Rīgu – cerībā, kā drīz varēs aizceļot arī līdz Parīzei – visu moderno mākslinieku Mekai.

Uz Parīzi Romans un Aleksandra aizbrauca 1922. gadā kā laulātais pāris un nākamajā gadā atgriezās jau trijatā – ar Parīzē piedzimušo meitu Tatjanu. Romana un Aleksandras ģimenes dzīvē netrūka kaislību un peripetiju, tomēr tas visupirms ir bijis radošais tandēms, kura spilgtākais kopprojekts ir 1924. gadā organizētā porcelāna apgleznošanas darbnīca "Baltars".

Māksliniece nodzīvoja garu mūžu, līdz pēdējiem dzīves gadiem aktīvi un radoši strādājot.

Līdz šim ciklā "Kolekcija. Viencēlieni. Klasiķi pirms klasikas" tapusi izrāde par gleznotāju Jāni Pauļuku "Pauļuks. Rāmji", kas 2010./2012. gadu sezonā tika izrādīta izstāžu zālē "Arsenāls", atjaunota izrāde "Parīze-Rīga-Parīze" par mākslinieku pāri Rūdolfu un Elvīru Piņņiem, 2014. gada sākumā pirmizrādi piedzīvojis iestudējums par gleznotāju un grafiķi Kārli Padegu "Padegs un Padegs", bet 2016. gadā – izrādes par gleznotājiem Ugu Skulmi "Uga Skulme. Ceļojums uz vietas" un Jani Rozentālu "No Rozentāla". 2018. gadā par Voldemāru Irbi "Zibeņu domas. Irbīte".

Iestudējuma "Meistars un Aleksandra" pirmizrāde notiks 1. februārī plkst. 19:00, nākamās izrādes – 2. un 6. februārī plkst. 19.00.

 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori un izmanto reģistrēta lasītāja priekšrocības - vērtē, komentē un veido rakstu arhīvu!

Satori
Satori
Pieraksties!
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!