Tu esi atbildīgs par to, ko tu lasi. Palīdzi savākt 20 000 eiro līdz 16. novembrim.


Pauls Bankovskis
pirms 2 mēnešiem
"Klimata izmaiņas ir realitāte, par kuru zinātnieki brīdina jau kopš pagājušā gadsimta vidus un kas beidzot acīmredzot ir atnākusi." Pārsteidzoši, bet kopīga izpratne par CO2 izmešu saistību ar temperatūras paaugstināšanos un ledāju kušanu ir nākusi relatīvi nesen: https://www.nybooks.com/articles/2018/08/16/arctic-big-melt/

Mārtiņš Galenieks
pirms 2 mēnešiem
Nu jā, jo piepildās prognozes. Izpratne par CO2 ietekmi un siltumnīcas efetktu bija jau 19.gs.
20.gs 50.gados parādījās pirmie nopietnie pētījumi par cilvēku ietekmi uz klimatu
https://en.wikipedia.org/wiki/Roger_Revelle
60.gadu beigās pirmā precīzā simulācija
https://www.forbes.com/sites/startswithabang/2017/03/15/the-first-climate-model-turns-50-and-predicted-global-warming-almost-perfectly/#79206f196614
Plaša publika sāka uztraukties 80.gados. 1992.gadā bija Riodežaneiro vienošanās. Nu tas bija tas brīdis kad nostiprinājās tas zinātnieku konsensuss un sākās panika.
Tam visam par labu nenāca tas, ka naftas kompānijas vienlaikus pasūtīja pētījumus, kuri apstiprināja cilvēka ietekmi uz klimatu un maksāja par kampaņām, kas sētu šaubas par to.
Nu jā bet kaut kādas šaubas visu laiku bija arī pašiem zinātniekiem laikam, jo tajās simulācijās pārāk daudz nezināmo un tās visas beigu beigās tikai lielas laika prognozes. Taču princips ir izrādījies pareizs un prognozes piepildās "labāk" nekā kāds to būtu gaidījis. Tagad tās simulācijas ir daudz labākas, visu laiku tiek pievienoti jauni tie, ko viņi sauc feedback loops un tās prognozes kļūst tikai drūmākas.

dzimmijs13
pirms 2 mēnešiem
"neakceptējot bēgļu kvotas, kas patiesībā bija smieklīgas, mēs drusku esam palīdzējuši nākt pie varas populistiem Dienvideiropā." - Bet uz to pašu jautājumu var skatīties arī - uzspiežot bēgļu kvotas, nevis nodrošinot ES ārējo robežu aizsardzību (protams, personīgi nav ne jausmas kā to paveikt ievērojot morālās ētikas principus, bet neizbēgami ka nekontrolēta vai vāji kontrolēta migrantu uzņemšana veicina cilvēku kontrabandistu biznesu), "establišmenta eirokrāti" palīdzējuši nākt pie varas populistiem. Protams, te var vilkt arī citas paralēles, piemēram - ja francūži nebūtu nobombardējuši Kadafi - neizprotami bezjēdzīgs lēmums, lai arī atšķirībā no dažiem labiem nulto gadu lirika.lv veidotājiem, nekad neesmu jūsmojis par šo īpatnēji perverso diktatoru.
Vai var skatīties vēl "senāk" - ja Džordžs jaunākais nebūtu iebrucis, Irākā, u.t.t. Sekojoši - visi mūsu civilizācijas (kā cilvēku sugas kopums, ne Hantigtona iedalījumi) lēmumi neizbēgami noveduši pie šodienas ekoloģiskās katastrofas. Jo, principā mēs arī esam palikuši dzīvnieki, tādā izpratnē ka spējam tikai ekspluatēt savu vidi - kā mizgrauži, kas sev labvēlīgos apstākļos iznīcina savu vidi.
No "Inferno" mums neizbēgt. Diemžēl... lai kā gribētos kļūdīties!
 ATGRIEZTIES UZ RAKSTU

PĒC TĒMAS SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori - interesantākajam interneta žurnālam pasaulē.

Satori
Satori
Ielogojies
Ziedo "Satori" darbībai!