Jānis Rokpelnis, Uldis Bērziņš, Juris Veitners un Leons Briedis; foto no Augustīna Delles personīgā arhīva
 
Aktualitātes
26.03.2019

Foto: tapusi filma par leģendāro Rīgas intelektuāļu kafejnīcu "Kaza"

Komentē
0
Saglabā

Režisore Laima Žurgina pabeigusi ilgu gadu darbu pie dokumentālās filmas "Kaza kāpa debesīs", kurā apkopoti unikāli materiāli par Latvijas kultūras dzīvē īpašu vietu – leģendāro Rīgas kafejnīcu "Kaza", no kuras apmeklētāju loka 20. gadsimta 60. gados izaugusi virkne spilgtu Latvijas mākslas un kultūras personību. Pirmizrāde 11. aprīlī kinoteātrī "Splendid Palace", pēc tam tikai daži publiski seansi dažādās kinozālēs.

Mūsdienās arvien lielāka uzmanība tiek pievērsta 20. gadsimta 60. gadiem, kuros tur tiek meklēti aizsākumi parādībām un ideāliem, kas laika gaitā transformējušies vai pazaudēti. 60. gadi bija tāds kā "saules aktivitātes" laiks visā pasaulē – studentu nemieri Francijā un Vācijā, pretkara demonstrācijas Amerikā, Prāgas pavasaris, "Bītlu" revolūcija popmūzikā, spilgtas parādības literatūrā, mākslā, kino utt.

Arī Baltijā, Latvijā, Rīgā – lai gan aiz "dzelzs priekškara" - tomēr brīvību alkstošais gars centās izlauzties pēc svaiga gaisa visās intelektuālās dzīves sfērās. Dokumentālās filmas "Kaza kāpa debesīs" varoņus vieno jaunības bohēmiskā pulcēšanās vieta, neliela kafejnīca Rīgas vecpilsētā, starp savējiem saukta par "Kazu". Šī vieta apvīta leģendām, mītiem un humoristiskiem nostāstiem; tā bija vieta, kur padomju laika Rīgas jauniešiem garīgos orientierus sniedza Džoanas Baezas un Boba Dilana, Vladimira Visocka un Bulata Okudžavas mūzika, informācija no Rietumu pasaules nonāca caur relatīvi brīvāko kaimiņvalstu presi – poļu, čehu, bulgāru žurnāliem -; "Kazā" no rokas rokā ceļoja nelegālā krievu "samizdata" literatūra – Solžeņicins, Brodskis, Dovlatovs –, te diskutēja par Džoisu, Kafku un Sartru,  Fellīni, Antonioni un Bergmanu, Pikaso un Polloku, Garodī un Dubčeku.

No 60. gadu "nepareizajiem jauniešiem", kas pulcējās "Kazā" – nonkonformistiem, hipijiem un bitņikiem  –, izauguši sabiedrībā pazīstami rakstnieki, dzejnieki, mūziķi, režisori, arī jaunās, brīvās Latvijas politiķi. Filma ir stāsts par leģendārām Latvijas kultūras un mākslas dzīves personībām – Imantu Kalniņu un Imantu Lancmani, Maiju Tabaku un Māru Ķimeli, Laimu Eglīti un Birutu Delli, Eiženu Valpēteri un Modri Tenisonu, Uldi Bērziņu un Jāni Rokpelni, Juri Zvirgzdiņu un Māri Bišofu, Māru Brašmani un Andri Grīnbergu, kurus vieno pagājušā gadsimta 60. gados slavenā kafejnīca "Kaza". Filmas varoņu paaudze pieredzējusi divas sabiedriskās sistēmas – sociālistisko un kapitālistisko – un var atskatīties uz procesiem sabiedrībā vēsturiskā un starptautiskā kontekstā. Filmā apkopots unikāls materiāls, tai skaitā daudzas sarunas ar kādreizējiem "kazistiem", kas dalās atmiņās, atziņās un vērtējumos.

Filmas autore un režisore ir Latvijas dokumentālā kino klasiķe un arī kādreizējā "kaziste" Laima Žurgina, operatori – Edgars Bite, Kaspars Braķis, Uģis Egle, Uldis Jancis, Miks Meirāns. Filmā skan komponista Imanta Kalniņa mūzika, skaņu režisors - Andris Barons, skaņu operators – Ilvars Veģis, montāžas režisors – Andris Zemītis. Filmas atbalstītāji – Valsts kultūrkapitāla fonds, Rīgas dome, "ALFOR", filmu pabeigt palīdzēja studija "Ego Media". Producenti – Laima Žurgina, Guntis Trekteris.

Filma "Kaza kāpa debesīs" tiks demonstrēta tikai dažos publiskos seansos kinoteātrī "Splendid Palace", Liepājas Latviešu biedrības namā, Vidzemes koncertzālē Cēsīs un Latgales vēstniecībā "Gors" Rēzeknē, vairākus no šiem seansiem apmeklēs arī filmas veidotāji un varoņi.

Tēmas
 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori un izmanto reģistrēta lasītāja priekšrocības - vērtē, komentē un veido rakstu arhīvu!

Satori
Satori
Pieraksties!
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!