Ansis Ataols Bērziņš
 
Aktualitātes
21.03.2018

Dāvis Sīmanis uzņēmis filmu par Ansi Ataolu Bērziņu un Benesu Aijo

Komentē
0
Saglabā

16. aprīlī pasaules pirmizrādi prestižā Nionas kinofestivāla "Visions du Réel" galvenajā konkursa skatē piedzīvos kinorežisora Dāvja Sīmaņa jaunā dokumentālā filma "Mūris", kas vēsta par Latvijas un Krievijas pierobežas reģionu, politisko trimdinieku Ansi Ataolu Bērziņu un Latvijas nacionālboļševiku aktīvistu Benesu Aijo. Latvijā filmas pirmizrāde plānota 24. aprīlī, sekos arī seansi kinoteātros.

Filma "Mūris" tapusi laika posmā no 2015. līdz 2017. gadam un ir režisora subjektīvi emocionāls un vizuāli tēlains skatījums uz Latvijas un Krievijas pierobežas reģionu, kas reizē ir arī visas Eiropas robeža ar Krieviju. Šajā teritorijā sadzīvo vairākas pasaules un vēsturiskie laiki, cilvēki, kas neatrodas ne īsti vienā, ne otrā pusē. Autoram personiska ceļojuma laikā iepazīstot šo vietu iedzīvotājus un piespiedu viesus, līdzās ģeogrāfiskajam dalījumam tiek skarbi iezīmēta arī kultūru robežšķirtne un atklāts politisks konflikts.

Paralēli ainām no pierobežas ikdienas dzīves, ideoloģiskām situācijām un vēstures reminiscencēm filmā izvirzās divi galvenie varoņi – Ansis Ataols Bērziņš, politiskais trimdinieks un taisnības cīnītājs no Latvijas, kurš ilgu laiku bijis spiests pavadīt robežas Krievijas pusē un tagad tiek turēts ieslodzījumā Čehijā, un Latvijas nacionālboļševiku aktīvists Beness Aijo, kurš Latvijā izsludināts meklēšanā un devies uz Austrumukrainu, lai pievienotos Krievijas atbalstītajiem separātistu kaujiniekiem.

Filma pasaules pirmizrādi piedzīvo vienā no nozīmīgākajiem un ietekmīgākajiem dokumentālo filmu festivāliem pasaulē - starptautiskajā kinofestivālā "Visions du Réel", kas kopš 1969. gada jau 48. reizi notiek Šveices pilsētā Nionā. Festivāla veidotāji uzsver, ka programmai tiek atlasītas filmas, kuras izceļas ar izsmalcinātu kino valodu un vienlaikus satur dziļāku vēstījumu, tie ir arī jauni meklējumi mākslinieciskajā ziņā, piedāvājot citādu skatpunktu uz ierasto.

Katru gadu festivālam tiek pieteikti vairāk nekā 3000 darbi no visas pasaules, programmas atlasē atrodami gan atzītu autorkino režisoru darbi, gan jauni vārdi dokumentālā kino režijā; šogad "Visions du Réel" galvenajā konkursa skatē iekļautas 17 filmas.

Par uzaicinājumu uz Nionas festivālu režisors Dāvis Sīmanis saka: "Piedalīties "Visions du Réel" starp patiešām nozīmīgākajiem mūsu laiku dokumentālistiem, neslēpšu, ir gods. Domāju, ka tas ļaus starptautiski izstāstīt filmas centrālo ideju par nepārkāpjamo mūri starp cilvēkiem, kas dzīvo pagātnē, un tiem, kas dzīvo tagadnē; par nošķirtību, kas veidojas Latvijas sabiedrībā, kad vienā tās daļā valda atklāta Putina Krievijas glorifikācija. Es ceru, ka filma pasaulei atgādinās arī par Anša Ataola Bērziņa neapskaužamo likteni ieslodzījumā – tas ir skumjš apliecinājums mūsu valsts varas nespējai izvērtēt pašai savu atbildību, joprojām dzīvojot padomju nomenklatūras domāšanas ēnā."

Režisors Dāvis Sīmanis (1980) kinorežijā debitējis 2006. gadā, veidojis gan dokumentālās filmas, gan spēlfilmas, kas iekļautas daudzu prestižu starptautisko kinofestivālu programmās, vienlaikus viņš ir pasniedzējs kinoaugstskolās Latvijā un Somijā. Mūris ir viņa otrais sadarbības projekts ar producentu Gunti Trekteri un studiju "Ego Media", iepriekš tapusi filma Pēdējā tempļa hronikas (2012), kas ieguva Nacionālo kino balvu "Lielais Kristaps" kā labākā dokumentālā filma un laikraksta Diena Gada balvu kultūrā.

Filma "Mūris" ir Latvijas un Čehijas kopražojums, galvenais operators Aigars Sērmukšs, montāžas režisore Anna Rindova (Anna Ryndova), skaņu režisors Vāclavs Flegls (Václav Flegl), producenti Guntis Trekteris  un Radims Prohāzka (Radim Procházka). Filmas tapšanu atbalstījuši Latvijas Nacionālais kino centrs, MEDIA programma Creative Europe un Čehijas Filmu fonds.

 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori - interesantākajam interneta žurnālam pasaulē.

Satori
Satori
Ielogojies
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!