Ziņu arhīvs

Zinātnieki atklājuši smadzeņu daļu, kas uztver ironiju

Franču zinātnieki ar magnētiskās rezonanses palīdzību fiksējuši noteiktu smadzeņu apgabalu, kas atbild par ironijas uztveršanu, ziņo žurnāls "NeuroImage". Šo smadzeņu daļu zinātnieku vidū dēvē par "ToM tīklu" (Theory of Mind network), un pēc dažādiem eksperimentiem atklājies, ka tā aktivizējas ironijas uztveršanas brīdī.

"Theory of Mind” jeb apziņas teorija paredz, ka cilvēki piedēvē citiem cilvēkiem dažādus uzskatus, nodomus un emocijas, to skaitā arī ironiju. "ToM tīkls" ir smadzeņu reģions jeb dažādu smadzeņu reģionu tīkls, kura darbība attaisno šīs teorijas pamatnostādnes.

Veicot eksperimentu, zinātnieki sagatavoja stāstus, kurus iespējams uztvert divos veidos – tieši vai ironiski. Piemēram, vienā no stāstiem kāda operdziedātāja saka savai kolēģei: "Šovakar gan mēs lieliski uzstājāmies", un atkarībā no tā, kā lasītājs uztvēris stāstu kopumā, operdziedātājas izteikumu bija iespējams saprast vai nu ironiski kā neveiksmi, vai arī tieši – kā panākumu. Pētnieki bija precīzi paredzējuši, ka attiecīgā smadzeņu daļa uzrādīs lielāku aktivitāti tad, ja lasītājs izteikumu uztvers ironiski.

Vienlaikus zinātnieki nevar droši apgalvot, ka tikai un vienīgi šī smadzeņu daļa ir atbildīga par ironiju, tomēr ir skaidrs, ka zināma funkcija ironijas uztveršanā tai ir. Pamatojoties uz šiem atklājumiem, turpmāk zinātnieki centīsies noskaidrot, vai, mākslīgi stimulējot šo reģionu, ir iespējams panākt to, ka cilvēki, kuri dabiski neuztver ironiju, to tomēr spētu saprast.Piedalies diskusijā

Lai komentētu, lūdzu, autorizējieties!
Reģistrēties  |  Aizmirsu paroli
Ienāc ar
FB TwitterPēdējie komentāri

 • Korektors  

  2012. gada 8. augustā, plkst. 18:49

  Raksta virstrakts apgalvo, ka zinātnieki ir atklājuši smadzeņu daļu, kas uztver ironiju, bet rakstā tiek norādīts, ka paši zinātnieki ir izvairījušies no šāda apgalvojuma:

  "Vienlaikus zinātnieki nevar droši apgalvot, ka tikai un vienīgi šī smadzeņu daļa ir atbildīga par ironiju, tomēr ir skaidrs, ka zināma funkcija ironijas uztveršanā tai ir."

  Kādēļ jāmaldina lasītājs?

 • kUgis  

  2012. gada 8. augustā, plkst. 1:44

  Nez...viņi tos apgabalus atklājuši savās vai citu smadzenēs?

 • Pēteris Pūrītis  

  2012. gada 7. augustā, plkst. 16:13

  Nespēju šo ziņu uztvert bez ironijas.

Parakstīties uz Satori jaunumiem
Kultūras Ministrija vkkf

Aktualitātes