Sarunas

Foto – Ģirts Raģelis

Mētra Saberova: Man svarīgākais ir būt gudrai

Jaunā māksliniece Mētra Saberova šobrīd vēl studē Londonas Centrālajā Senmārtina koledžā, taču pazīstama Latvijā kļuvusi ar strīdīgajām akcijām, kurās izmanto savu ķermeni  – olvadu nosiešanu, jaunavības plēves ķirurģisku atjaunošanu  –, šādi apstrīdot sabiedrībā izplatītus stereotipus par sievieti un tās pienākumiem vai tiesībām. Nupat Mētra ir izvirzīta dalībai nākamajā "Jeune Creation Europeenne" mākslas biennālē, kurā piedalās jaunie mākslinieki no Francijas, Dānijas, Polijas, Latvijas, Portugāles, Spānijas, Čehijas, Rumānijas un Itālijas, bet viņu darbu izstāde divu gadu laikā apceļos visas šīs deviņas valstis. Mēs tikāmies ar Mētru, lai parunātu par to, vai vispirms ir ideja vai māksla, vai māksla var mainīt cilvēku domāšanu un kāpēc ir svarīgi būt gudram. Intervēja Ilmārs Šlāpins, video – Ģirts Raģelis.Piedalies diskusijā

Lai komentētu, lūdzu, autorizējieties!
Reģistrēties  |  Aizmirsu paroli
Ienāc ar
FB TwitterPēdējie komentāri

 • Viestards  

  2017. gada 25. aprīlī, plkst. 14:18

  Harijs Tumans: Mēs katrs esam ar savām drazām zemapziņā, bet nevajag to izgāzt uz citiem, nevajag vairot tumsu, rakājoties pa netīrumiem, pēcāk nodēvējot to par mākslu! Ja gribas baudīt negatīvo - lasiet kriminālhroniku. Bet māksla būs tikai tad, kad no negatīvā tiks izvilkts pozitīvais, kad no mēslu kaudzes tiks izvilkts dimants. Kad tiks izdarīti vērtīgi vispārinājumi, kad tiks parādīts ceļš, kā izkļūt no tumsas. Liela daļa pasaules literatūras klasikas sižetu tiešām izskatās kā patapināti no kriminālhronikas. Ir joks: tēvs runā ar meitu, kurai sešpadsmit gadu, un aizrāda viņai, ka tikties ar puisi vēl par agru. Meita iebilst, ka Romeo un Džuljeta bija vēl jaunāki. Tēvs atbild: viņu mīlestība turpinājās trīs dienas, un rezultātā gāja bojā pieci cilvēki. Tas ir kriminālhronikas sižets. Bet par mākslu to padara teksts un konteksts. Tur ielikta jēga: par mīlestību, par visaugstāko vērtību. Ja neglītajā ir cēlais, tad tā ir māksla.

 • ckzs  

  2017. gada 21. aprīlī, plkst. 23:04

  mētras saberovas māksla ir banāls epigonisms kreisā lesbofeminisma ideoloģiskās konjunktūras ietvaros.

 • Viestards > Skolniekam  

  2017. gada 21. aprīlī, plkst. 20:36

  Bet tas ko ar ķermeni dara, var būt arī katastroa un pilnīgs fail.

 • Viestards > Skolniekam  

  2017. gada 21. aprīlī, plkst. 20:34

  Jā, Skolniek! Bet, bet kas tad ir Mētra?

 • kuģis  

  2017. gada 21. aprīlī, plkst. 18:02

  Mētra "paskatieties uz mani, es esmu gudra radikālā feminisma māksliniece kā pēc grāmatas" Saberova

Lasīt visus

Parakstīties uz Satori jaunumiem
Kultūras Ministrija vkkf

Dienas citāts

 • Cilvēki man patīk vairāk par viņu principiem. Cilvēki bez principiem man patīk vairāk par visu pasaulē.

  Oskars Vailds

Iesakām

 • 2013. gada 30. decembrī, plkst. 7:12

  Pauls Bankovskis: Līdz pašai saknei viņš (2)

  Es atceros, man bija kādi trīs četri gadi, ārā jau tumšs, no ziemas aukstuma pārnāca tēvs ar manu vecāko brāli, abi bija nobiruši ar sniegu, un mājās viņi no meža pārnesa egli. Egle istabas siltumā sāka smaržot.

 • 2014. gada 17. janvārī, plkst. 7:01

  Agita Cāne: Sākas "Lielā lasīšana"

  19. janvārī LTV1 sāk jaunu televīzijas šovu ar nosaukumu "Lielā lasīšana". Šī šova laikā līdz 16. novembrim publiskā balsojumā, strīdos un viedokļu apmaiņā tiks noskaidrota latviešu lasītāju mīļākā grāmata.

 • 2013. gada 4. jūlijā, plkst. 9:07

  Baiba Petrenko: Dzīvnieki un bērni ieņem ielas

  Izrāde "Dzīvnieki un bērni ieņem ielas" bija viena no aizraujošākajām, izklaidējošākajām un aizkustinošākajām teātra pieredzēm manā skatītāja dzīvē.

 • 2012. gada 21. maijā, plkst. 9:05

  Andra Manfelde: Katedrāles zīmols (11)

  Vai tikai Kvazimodo nav redzēts Vecrīgā tirgojam avīzes? Vai varbūt kur citur – sēžam ratiņkrēslā un ar drebošu roku pastiepjam plastmasas vāciņu? Skatoties izrādi, es apjēdzu, ka kroplumam nolemti esam mēs visi.

 • 2013. gada 4. oktobrī, plkst. 1:10

  Semjons Haņins: Dzejoļi (3)

  kāpēc es klaigāju ka esmu elektriķis es elektriķis neesmu nemaz nez kas man uznāca ar rokām rādīju uz rozetēm pie spuldzēm skāros, skāvu skaitītāju neviens man netic

 • 2014. gada 7. februārī, plkst. 7:02

  Elīna Gabrāne: Ezerlāse (2)

  Es baidos no dienas, kad tu lūgsi mani ievākot. Es nevaru būt ievākota. Esmu brīva lapu un skribelējumu kopa, kura brīvi izjūt vēja spēlīgumu starp vienu, otro, trešo un citām manis daļām. Es varu būt tev haotiska lapu kaudze, bet nekad ievākota grāmata.

 • 2015. gada 12. maijā, plkst. 6:05

  Jānis Taurens: Fotogrāfiskas piezīmes

  Turpmākās piezīmes nebūs refleksija par fotogrāfiju – kā sava rakstu krājuma "Fotogrāfiskais" ievadā norāda Rozalinda Krausa, arī tādu nozīmīgu fotogrāfiskā diskursa autoru kā Benjamina un Barta darbi nav par fotogrāfiju.

 • 2015. gada 4. decembrī, plkst. 9:13

  Inga Žolude: Ellas pavieglie triki

  Tēma, kādai ir jābūt bērnu literatūrai, ir nerimstoši aktuāla. Vai bērna vajadzības pēc kvalitatīvas literatūras ir mazāk nozīmīgas par pieaugušā vajadzībām pēc labām grāmatām?