Komentārs

Attēlā - Oliņš Boli\ņš, Džona Teniela ilustrācija Luisa Kerola "Alisei Brīnumzemē"

Māris Zanders: Olgalvju noriets?

Par savu vietu un nozīmi Rietumos spiesti domāt ne tikai tradicionālās politikas elites pārstāvji, bet arī intelektuālās elites pārstāvji.

Pēdējo gadu laikā vēlētāji Rietumos vairākkārtīgi (Breksits, ASV prezidenta vēlēšanas u.c.) ar savu rīcību pauduši noraidošu attieksmi ne tikai pret politiķu un t.s. politikas ekspertu, bet arī intelektuāļu aicinājumiem, brīdinājumiem, apgalvojumiem. Un, ja politiskās elites autoritātes kritums ir diezgan viegli skaidrojams ar neveiksmīgu politiku, tad "gaišāko prātu" ietekmes zudums ir interesants.

Intelektuāļu reakciju gamma ir ļoti plaša: apmulsums, gatavība turpmāk būt tieši aktīvākiem sabiedriskajās debatēs utt. (kā piemēru varu norādīt divas publikācijas burtiski dažu nedēļu laikā: "In Defense of Cultural Criticism in Trump's America" un "What Are the Pitfalls for the Politically Engaged Writer?").

Viens no acīmredzamākajiem iemesliem ir tas, ka mūsdienās, kad ikviens, kurš to vēlas, pateicoties jaunajām tehnoloģijām, ar saviem apgalvojumiem var sasniegt pietiekami plašu auditoriju, ir zudis intelektuāļu monopols uz viedokļa paušanas platformām (piemēram, tradicionālie plašsaziņas līdzekļi). Citiem vārdiem sakot, intelektuāļu pausto ne tik daudz noraida, cik vienkārši tajā neklausās.

Šis aspekts noteikti ir būtisks, tomēr, manuprāt, tā ir ne tikai neklausīšanās, bet arī aktīva noraidīšana, un tad ir jautājums par cēloņiem.

Viens no tiem varētu būt saistīts ar to, ka daļa intelektuāļu un ar viņiem saistīto institūciju Rietumos ilgstoši ir politiski pozicionējušies un attiecīgi paši mazinājuši savu iespēju pretendēt uz neitrālu komentētāju lomu. Droši vien runas par to, ka, piemēram, vairums augstskolu Rietumos kļuvušas par "kreiso liberāļu bastioniem", ir pārspīlējums, tomēr ideoloģizācijas elements ir jūtams.

Intelektuāļiem par labu nav nācis arī tas, ka vairāki no viņiem paštaisnumā īpaši neatpaliek no daudz lamātās, pašapmierinātās politiķu kastas. Piemēram, lai gan pats nepiederu pie kādas reliģiskas konfesijas, varu iedomāties, ka arogance un agresivitāte, ar kādu it kā visnotaļ spoži prāti vēršas pret reliģijas fenomenu, var daudzus aizvainot (par šo tēmu interesanta diskusija). Līdzīgi ar intelektuāļu pretenzijām zināt, kas vērtīgs un nevērtīgs radošo industriju radītajā utt.

Ja par šiem iespējamiem iemesliem varētu teikt, ka intelektuāļi, kā saka, paši vainīgi, tad, manuprāt, ir arī citi iemesli. Piemēram, tas, ka mainās attieksme pret zināšanām vispār, mainās izpratne par zinātni vispār.

Veids, kādā mēs iegūstam informāciju, kļuvis steidzīgāks, attiecīgi nav jābrīnās, ka daudzus neapmierina zinātnei – vienalga, astrofizikai vai paleontoloģijai – raksturīgā versiju izvirzīšana, apstrīdēšana, citu hipotēžu piedāvāšana, meklējumi. "Kā tad īsti ir – vai varat skaidri un gaiši pateikt?" taujā prasīgais 21. gadsimta cilvēks. Un, nesaņemot "skaidru un gaišu" atbildi, zinātni kā zināšanu veidošanas instrumentu liek malā.

(Taisnības labad jāatzīst, ka par labu nav nācis noteiktās zinātnieku daļas, jo īpaši ar cilvēka uzvedības izpēti saistītās, vēlme piesaistīt publikas uzmanību ar triviāliem "atklājumiem" par, teiksim, personīgās higiēnas un politisko uzskatu sakarībām.)

Tāpat, pieļauju, sava nozīme ir tehnoloģiju uzplaukumam, kas ar savu plašumu, interesantumu, iekārojamību utt., tēlaini izsakoties, aizēno zinātni. Ja vairums no mums pret dažādiem tehnoloģiskiem jaunumiem kopumā izturas labvēlīgi, uzskata tos par svarīgiem, tad vienlaikus mēs arī bieži piemirstam, ka šo jaunumu nebūtu bez zinātnes, t.sk. tās, kas ierindojas kategorijā "velns zina, ar ko viņu tur nodarbojas". Rezultātā zinātnieka autoritāte izrādās mazāka par kāda tehnoloģiju "guru" viedokli. Daudzos gadījumos tas, ka zinātnes un zinātnē balstītu zināšanu ietekme uz sabiedrisko domu samazinās, nav nekas traģisks, tomēr jautājumos, kas skar vides un klimata kopsakarības vai cilvēka veselību, sekas var būt ļoti nelāgas.

Īsi sakot, ja olgalvji tiek ignorēti Breksita balsojumā, tā ir viena situācija, savukārt, ja viedoklis netiek uzklausīts, piemēram, bioloģiskās daudzveidības jautājumos un rezultātā ir riskanti lēmumi lauksaimniecībā, ieguves rūpniecībā utt., tad tā ir cita situācija. Un diemžēl šo citu situāciju netrūkst, tostarp Latvijā, bet tā ir tēma citai publikācijai.

Turklāt šis zinātnē balstītu zināšanu ietekmes zudums attiecas ne tikai uz dabas zinātnēm. Lai gan tas skanēs nejauki, bet mani personīgi sevišķi neuztrauc, ja vēlētāji Rietumos jautājumos, kas skar islāmu, kultūru mijiedarbību, populismu, neieklausās tradicionālajās politiķu un politisko ekspertu aprindās. Nelāgi, ka no svara nav arī vēsturnieku, reliģijas pētnieku, antropologu teiktais, norādītās līdzības, konteksti utt.

Mana subjektīvā hipotēze: 21. gadsimtā mēs ļoti dzīvojam "šeit un tagad", vēsturiskais konteksts un attiecīgi tā iespējamie formulētāji – zinātnieki – nav pieprasīti. Lūgums nepārprast: man nav ilūziju, ka cilvēki agrāk pret pagātni izturējās ar lielāku iedziļināšanos, ka zināšanas bija precīzākas; nē, bija pa pilnam mitoloģizētu konstrukciju. Runa ir par to, ka – lai gan ar nepārprotamu fantāziju starpniecību – vairāk tika izjusta saikne ir bijušo. Kāds hronists savā tekstā varēja iekļaut izdomājumus, tomēr šim tekstam kā stāstījumam par vēstures plūdumu, atvainojos par žargonu, par lielajiem naratīviem, bija ietekme arī ārpus elites. 21. gadsimtā nenoliedzamie sasniegumi un dinamisms (vai vismaz mūsu pašu iedomātais dinamisms) rada iespaidu par tagadnes situāciju, kuru nav iespējams aplūkot kontekstā ar agrāk notikušo.

Rezumējot: intelektuāļu ietekmes zudumam ir vairāki slāņi. Viens attiecas uz aktivitātēm, kas notiek, lietojot politisko retoriku ("balsojiet par...", "balsojiet pret..."). Te intelektuāļi nereti paši piestrādājuši šodienas situācijas izveidē. Cits slānis attiecas uz ietekmes mazināšanos arī tajā, kas nav partejiski politiskas izvēles. Un šis slānis man subjektīvi liekas būtiskāks un satraucošāks. Mani sevišķi nesatrauc, ja, piemēram, franču intelektuāļi var kaut uz galvas stāvēt, aprādot, kāpēc nedrīkst balsot par Mariju Lepēnu, tomēr miljoni ņem un nobalso. Savukārt, ja miljoni jautājumā par, piemēram, klimata izmaiņām uzskata, ka "patiesībā tas nav vēl pierādīts", tad tas nav smieklīgi.

Formulēšu citādi. Intelektuāļu (ar šo jēdzienu saprotot, vienalga, Piko della Mirandolu 15. gadsimtā vai Noemu Čomski 21. gadsimtā) ietekmei arvien ir bijuši kāpumi un kritumi. Problēma ir tā, ka esam kopīgiem spēkiem pamanījušies laika gaitā uzbūvēt tik sarežģītu un attiecīgi viegli ievainojamu konstrukciju – antroposfēru –, ka nejēdzības, ko varējām atļauties vēl pirms gadsimta, nu ir ar pavisam citu nospiedumu. Ja 15. gadsimtā daļa ļaužu ignorēja intelektuāļu argumentus un ticēja raganām, tam bija bēdīgas, tomēr ierobežotas sekas, savukārt, ja 21. gadsimtā tiek ignorēti olgalvju ekspertu brīdinājumi un sākas, piemēram, grābstīšanās ap derīgajiem izrakteņiem okeānu gultnē ("The Economist", 2017. gada 24. februāris), sekas var būt citas.Piedalies diskusijā

Lai komentētu, lūdzu, autorizējieties!
Reģistrēties  |  Aizmirsu paroli
Ienāc ar
FB TwitterPēdējie komentāri

 • akmens  

  2017. gada 9. martā, plkst. 13:06


  Šūpo stipri vēji priežu
  Silu, stumbri čīkst kā masti.
  Un es, vientuļš vilks, uz briežu
  Takas stāvu, kuļot asti.
  Mani zobi nodiluši,
  Slimas smaganas ar cingu.
  Un caur šķeltām lūpām truši
  Pūš man purnā kandžas dvingu.
  Apeju es skudrupūžņus
  Tā, kā lapsa apiet spiras.
  Silā jāvāc metāllūžņus
  Man, lai tiktu es pie viras?
  Kažoks mans ir stipri plucis,
  Bet par kungu mani skaita
  Pāris stirnu, ežu ducis
  Un ar bisi vecais maita.
  Es no viņa laidu ļekas
  Simtmetrīgā krosa stilā,
  Bet tam sieva velna bekas
  Izcepa, nu miers ir silā.
  Tā es vecā kažokādā
  Velku savu mūžu melnu,
  Labi, ka man šis tas strādā,
  Es ar to sev ēsmu pelnu.
  Manas dzīves posmam grūtam
  Piemīt tas, ko sauc par baudu,
  Priežu silā prostitūtam
  Jāmīl ir par visu naudu!
  Jā, skan naudiņa man ķešā
  Un es saku Lācim: "Valdies!
  Vai tad Atmoda ir trešā
  Tiem, kas atmodās par paldies?

 • cukurmais  

  2017. gada 6. martā, plkst. 16:30

  I wouldnt go so far, lai intelektualus un zinatniekus mestu par vienu karti :)


  Katrs smartphone ipasnieks (tatad katrs) tagad jutas ka zinatnieks un intelektualis jeb: "Es visu zinu piecas minutes, JA vajag."

  Bet ka man viens kakls teica, ja tas nav vienkarsi un saprotami, vari neturpinat.

  Vienmer ta bijis un vienmer bus: cilvekiem - wtf, intelektualiem - viedoklis, zinatniekiem - risinajums, politikiem - my ass uz cilvekiem, intelektualiem un zinatniekiem.

 • Kalvis Apsītis  

  2017. gada 6. martā, plkst. 11:23

  Vēl viens jautājums par mūsdienu zinātni - tās secinājumus (nerunājot par izziņas metodēm) reizēm ir pagrūti saprast tiem, kuri nav to īpaši mācījušies. Izpausmes te ir dažādas:
  (1) rezultāti, kuri ir pamatojami nevis kā patiesi klasiskā izpratnē, bet gan "statistiski". Uz šo attiecas liela daļa klīnisko pētījumu par zālēm un vakcīnām kā arī klimata zinātni.
  (2) rezultāti, kuros parādās grūti izskaidrojami un ikdienas cilvēku intuīcijai nepilnīgi saprotami jēdzieni. Piemēram, kosmoloģijas rezultāti un spriedumi par Visuma izpēti ar astronomiskiem novērojumiem, "tumšo matēriju", "dieva daļiņu" jeb "Higgs'a bozonu".
  (3) rezultāti, kuros pastāvošajās sakarībās ir grūti nodalīt cēloņus un sekas. Daudzi mēģinājumi skaidrot seksuālās orientācijas etioloģiju (piemēram, vai tā ir "iedzimta" vai "iegūta").
  (4) rezultāti, kuros ne vien nenodalās cēloņi un sekas, bet kas pastāv ļoti dažādu mijiedarbību mudžeklī. Tādi mēdz būt spriedumi par makroekonomiku vai, teiksim, "race gap" un "gender gap" (dažādu rasu vai dzimumu it kā atšķirīgajām spējām kārtot standartizētus testus).
  (5) izaicinājumi matemātiskajā (arī teorētiskās datorzinātnes) izziņā - tostarp pierādījumi, kurus neviens recenzents nav pilnībā izlasījis un sapratis, pierādījumi, kuru rutīnas daļas pārbaudītas nevis ar loģiskiem spriedumiem bet ar (netriviālām) datorprogrammām, pierādījumi, kuri izmanto Rīmana hipotēzi vai citus apgalvojumus, kas paši nav pierādīti.
  (6) rezultāti, kuri balstās uz milzīgiem datu apjomiem un to skaitlisku analīzi (un nereti arī - uz nekomfortabli daudziem pieņēmumiem). Piemēram matemātiskajā gēnu pētniecībā.

  Pašreizējā zinātne ir krietni piņķerīgāka (arī zinātkāriem amatieru prātiem) nekā tā, kura pastāvēja līdz aptuveni 20.gs. sākumam. Un liela daļa neskaidrību ir tieši par politiski jūtīgiem jautājumiem. Tādēļ ir gluži saprotami, ka cilvēki šīm lietām vairs neuzticas.

  Vēl jo vairāk tādēļ, ka pēdējais lielais izrāviens vidusskolu matemātiskajā izglītībā bija 1960-tajos gados, kad pastiprinājās interese par atombumbām un kosmosa izpēti kā arī skaitļošanas tehniku (un samērā īsā laikā skolās parādījās diskrētā matemātika, matemātiskā analīze, arī matemātikas un fizikas sacensības jeb olimpiādes). Mūsdienās skolu izglītībai gribas kalpot nevis pasaules izziņai, bet topošo patērētāju ērtībai. Jācer, ka šāds posms neturpināsies ilgi. Un mums atkal būs cilvēki, kuri vēlēsies veidot nākamo, tēlaini sakot, Stounhendžu - kādu lielu projektu, kurš izietu ārpus attiecīgā laikmeta tehnoloģiju iespējām.

Parakstīties uz Satori jaunumiem
Kultūras Ministrija vkkf

Dienas citāts

 • Pirms stājaties laulībā, uzdodiet sev vienu jautājumu: vai jūs spēsiet sarunāties ar šo cilvēku arī tad, kad viņš būs vecs? Viss pārējais laulības dzīvē ir pārejoši.

  Frīdrihs Nīče

Iesakām

 • 2015. gada 6. jūlijā, plkst. 6:07

  Ivars Ījabs: Pazemotie un apvainotie (3)

  Domu apmaiņa tviterī starp cienījamo žurnālisti Baibu Strautmani un cienījamo advokātu Aldi Gobzemu noveda pie prasības tiesā. Šeit nu, kā liekas, ir pamats dažām politnekorektām pārdomām.

 • 2017. gada 5. aprīlī, plkst. 5:50

  Pikaso: Es negribu dusmoties (2)

  Saruna par to, kas īsti ir reps, kādam tam jābūt un no kurienes tas atnāk.

 • 2015. gada 21. septembrī, plkst. 6:00

  Pauls Bankovskis: Sāls un sālstrauks

  Atskatoties uz vēl ne pārāk senā pagātnē iemūžinātajiem ciešanu attēliem no Āfrikas, var sevi mierināt ar domu, ka Eiropā katru dienu ieceļojoši tūkstoši dzīvu cilvēku ir labāk nekā ik dienas bada nāvē nomiruši 20–40 000.

 • 2016. gada 19. janvārī, plkst. 6:38

  Kaspars Reinis: Esiet sveicinātas, bailes!

  Savus ideālus un domas mēs pārdodam, lai bailēs no drošības riskiem, no vazaņķiem, padibenēm un slepkavām, laupītājiem, bēgļiem un slikti smakojošiem tipiem, bailēs no tumsas un nezināmā mēs dzīvotu ilūzijā par drošību.

 • 2014. gada 3. janvārī, plkst. 7:01

  Jānis Tomašs: Zemestrīce uz ādas (2)

  ar putna prātu dzīvot ir vieglāk taču manam vīram galvas vietā atrodas rūpīgi notēsta malkas pagale no rīta viņš cērt uz darbu vakarā skalda mājās, bet brīvdienas nosit ar vienu cirvja vēzienu

 • 2012. gada 21. septembrī, plkst. 10:09

  Māris Bērziņš: Gūtenmorgens un vidus (20)

  "Kaut kā jāprovē tikt vairāk uz vidu," Gūtenmorgens sērīgi nopūtās. Viņš neilgojās atrasties ne augšā, ne apakšā, ne pa labi, ne kreisi, bet tieši vidū, kur, pēc empīriskām aplēsēm, vajadzētu būt vissiltāk un mājīgāk.

 • 2012. gada 25. maijā, plkst. 9:05

  "Satori" aptauja: Manas dzīves dziesma (3)

  Iespējams, dzīve kļūtu iespaidiem bagātāka, ja tai būtu skaņu ieraksta celiņš. Šoreiz "Satori" aptaujā dažādiem cilvēkiem lūdzām izstāstīt kādu stāstu no dzīves, kas saistās ar konkrētu un īpašu dziesmu.

 • 2013. gada 15. novembrī, plkst. 8:11

  Georgs Viljams Hibneris: Tā ir tāda tēvu un dēlu lieta (1)

  Georgs Viljams Hibneris ir 12 gadus vecs zēns, kurš mācās skolā, grib spēlēt ģitāru un ir gandrīz profesionāls fotogrāfs jeb pusprofesionāls, kā viņš saka.