Alfreda Hičkoka Autorkino festivāls "Splendid Palace"

20.  un 21. aprīlī plkst. 19:00 kinoteātrī "Splendid Palace" notiks Alfredam Hičkokam veltīts Autorkino festivāls, kurā pirmoreiz uz lielā ekrāna Latvijā tiks demonstrētas divas ikoniskas Hičkoka filmas: "Logs uz sētu" (1954) un "Putni" (1963), ko ievadīs kinoteorētiķu lekcijas.

Alfreds Hičkoks

"Kinoskola" sadarbībā ar kinoteātri "Splendid Palace" turpina Autorkino festivālos aizsākto tradīciju – pamatīgāk iedziļināties viena režisora, klasiska autora daiļradē. Alfreds Hičkoks (1899–1980) ir viens no visu laiku izcilākajiem režisoriem, autors, kura režijas rokraksta unikalitāte ir nodrošinājusi viņam vietu XX gs. kinovēsturē. Šī Lielbritānijā dzimušā, ASV karjeras virsotnes sasniegušā režisora, Holivudas periodā tapušās filmas nekad nav demonstrētas Latvijas kinoteātros.

Alfreds Hičkoks, kura darbība nereti tiek saistīta tikai un vienīgi ar trillera žanra izveidi, vienmēr ir veidojis jēdzieniski daudzslāņainas, elegantas, nereti ironiskas filmas. Tajās allaž būtiska bijusi arī spriedze un viņa radītā "spriedzes formula" kalpo arī mūsdienu Holivudas filmu veidotājiem. Hičkoks ir arī smalks cilvēku attiecību pētnieks, kas atveidojis plašu cilvēcisko kaislību un vājību spektru. Hičkoks savos darbos mērķtiecīgi izmantojis arī montāžas elementus, kas palīdz manipulēt ar skatītāju auditoriju, atstājot lielu ietekmi uz pasaules žanra kino attīstību.

"Hičkoka filmas raksturo totāla kontrole pār visiem filmas elementiem un īpašs, oriģināls stils. Viņš ir retais no režisoriem, kura filmu autorība nav sajaucama ne ar vienu citu – kopš pirmajiem Hičkoka filmas kadriem skatītājs atpazīst Hičkoka stilu. Uz Hičkoka darbu var attiecināt apzīmējumu "absolūts", jo tajā ir gan pētnieciskais elements, gan inovācijas, gan konkrētais, gan vispārinošais, gan dramatisms, gan humors," rakstījis franču kino teorētiķis un režisors Fransuā Trifo. Tieši Trifo un viņa kolēģi – franču jaunā viļņa pārstāvji – 20. gs. 50. gados Francijā pedantiski pētīja Hičkoka daiļradi, atklājot viņa režijas unikalitāti un autorstilu.

Ceturtdien, 20. aprīlī, plkst. 19:00 "Splendid Palace" tiks demonstrēta viena no ekstravagantākajām Hičkoka filmām "Logs uz sētu" ("Rear Window", 1954). Tajā galvenās lomas ir nospēlējuši Hičkoka iecienītie aktieri – Džeimss Stjuarts un Greisa Kellija, kura dažus gadus pēc lomas šajā filmā kļuva par Monako princesi un pameta kinokarjeru.

"Profesionāls fotogrāfs Džefrīzs ir salauzis kāju, fotografējot auto sacensības. Ilgstoši sēžot ar ieģipsētu kāju savā Ņujorkas dzīvoklī, viņš īsina laiku, pa sētas logu vērojot kaimiņus. Aiz pretēja nama logiem norisinās dažnedažādas cilvēcisko kaislību spēles. Vienu no saviem kaimiņiem Džefrīzs sāk turēt aizdomās sievas slepkavībā."

Savukārt piektdien, 21. aprīlī, plkst. 19:00 būs skatāma viena no slavenākajām un oriģinālākajām Hičkoka filmām "Putni" ("The Birds", 1963), kuras pamatā ir Dafnes di Morjē īsais stāsts ar tādu pašu nosaukumu. Filmā izmantoti inovatīvi speciālie efekti, skaņu celiņu veido no putnu radītas skaņas. Šo filmu nereti uzskata par ekoloģisko katastrofu filmu žanra aizsācēju.

"Filmas galvenā varone Melānija ir jauna, neatkarīga sieviete. Zooveikalā viņa nejauši iepazīstas ar Miču Brenneru, kurš viņu izjoko. Impulsa vadīta Melānija dodas uz Miča dzimto ciematu Bodegas līcī, lai aizvestu viņa māsai putnus. Līdz ar viņas ierašanos putni līcī sāk uzvesties neparasti. Galvenajās lomās: Rods Teilors un Tipija Hedrena."

Lekcijas pirms filmām lasīs Viktors Freibergs, Daira Āboliņa un Dita Rietuma.

"Kinoskolas" Autorkino festivāls līdz šim noticis divas reizes. Tā mērķis ir fokusēties uz atzīta pasaules kino režisora daiļradi, piedāvājot koncentrētu ieskatu būtiskākajās konkrētā režisora filmās, katras filmas skati pavadot ar kinoteorētiķa ievadlekciju. Līdz šim notikuši Autorkino festivāli, kas bija veltīti Vima Vendersa un Aki Kaurismeki daiļradei (2014. un 2015. gadā).      

Biļetes uz seansiem nopērkamas kinoteātra "Splendid Palace" kasē un mājaslapā.


Piedalies diskusijā

Lai komentētu, lūdzu, autorizējieties!
Reģistrēties  |  Aizmirsu paroli
Ienāc ar
FB Twitter


Parakstīties uz Satori jaunumiem
Kultūras Ministrija vkkf

Aktualitātes