Lekcija "Laikmetīgā māksla kā ārstniecības metode" LNMM

Piektdien, 17. februārī, plkst. 11:00 Latvijas Nacionālās mākslas muzeja Kupola zālē notiks psiholoģes, mākslas kolekcionāres un "Purvīša balvas 2017" žurijas locekles Rebekas Ruso (Itālija) lekcija "Laikmetīgā māksla kā ārstniecības metode", ko Purvīša balvas desmitgades pasākumu ietvaros rīko mākslas portāls "Arterritory.com" sadarbībā ar Purvīša balvas organizatoriem.

Rebeka Ruso

Rebekas Ruso izstrādātā un patentētā "Videoinsight" metode kopš 2013. gada tiek pielietota gan klīniskajā psiholoģijā un psihoterapijā, gan medicīnā un iedarbīguma ziņā tiek pielīdzināta Roršaha testa mūsdienu ekvivalentam. Tās pamatā ir Ruso – profesionālas psiholoģes un psihoterapeites – praksē gūtā un klīniskos pētījumos pārbaudītā atziņa, ka daļai laikmetīgās mākslas darbu piemīt spēcīga psiholoģiskā iedarbība, kā arī psihodiagnostisks un psihoterapeitisks potenciāls.

"Videoinsight Collection" šobrīd ir viena no lielākajām laikmetīgās mākslas kolekcijām Eiropā. Atbilstoši konceptam to veido tikai mākslas darbi, lielākoties fotogrāfijas un videodarbi, kuriem piemīt "Videoinsight" iedarbība jeb spēks likt ielūkoties sevī, just, domāt, sapņot, fantazēt, sarunāties, atcerēties, mācīties, reflektēt...

"Māksla var palīdzēt atrisināt psiholoģisku spriedzi, jo tā virza personību dažādos līmeņos. Manuprāt, māksla potenciāli ir terapija ikvienam. Tā ir arī fantastisks enerģijas avots, veids, kā atrast spēku tikt galā ar savām personiskajām problēmām," saka Ruso.

Marina Abramoviča

2013. gadā viņa izveidoja "Videoinsight" Mākslas un zinātnes fondu, kura paspārnē šobrīd rodami arī vairāki atsevišķi atzari. Medicīnā un psihoterapijā izmantotā "Videoinsight" metode, "Videoinsight" centri, speciālas "Videoinsight" istabas slimnīcās dažādās pasaules valstīs, "Videoinsight" mācību kurss universitātē un gadskārtējā "Videoinsight" balva, kas tiek piešķirta kopš 2012. gada. "Tā ir mana "Videoinsight" elementu piramīda. Manas dzīves un manas profesijas savstarpējās mijiedarbības rezultāts," uzsver Rebeka Ruso. Piebilstot, ka viņa mērķtiecīgi kolekcionējusi tikai laikmetīgo mākslu, jo uzskata, ka tajā iekodēts uzdevums – provocēt skatītāju, "palīst zem ādas" –, tā runā par mūsdienu pasauli un tās problēmām.

Rebeka Ruso ir arī viena no "Purvīša balvas 2017" žūrijas loceklēm, kas pieņems lēmumu par šīgada Purvīša balvas ieguvēju, kuru publiski nosauks 17. februāra vakarā Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā.

Uz lekcijas apmeklējumu var pieteikties, rakstot uz epastu mairita@indie.lv līdz 15. februārim.


Piedalies diskusijā

Lai komentētu, lūdzu, autorizējieties!
Reģistrēties  |  Aizmirsu paroli
Ienāc ar
FB Twitter


Parakstīties uz Satori jaunumiem
Kultūras Ministrija vkkf

Aktualitātes