Ungāru antīko rotaļlietu izstāde Latvijas Nacionālajā bibliotēkā

Latvijas Nacionālajā bibliotēkā (LNB) 7.stāvā trešdien, 11. janvārī, pēdējo dienu skatāma unikālā ungāru kolekcionāres Mariannas Karlocai seno rotaļlietu izstāde.

LNB 7.stāva ātrijā eksponētajai rotaļlietu izstādei "Dzīve kā rotaļa" trīs mēnešu laikā bijis milzīgs  apmeklētāju skaits - vairāk nekā 12 tūkstoši interesentu. Aplūkojamie 123 eksponāti ir daļa no ungāru privātkolekcionāres Mariannas Karlocai krājuma. Oktobrī izstādes atklāšanā piedalījās arī pati 91 gadu vecā, dzīvespriecīgā kundze un stāstīja par savu dzīvi un aizraušanos, kā arī vadīja bērniem stundu garu origami darbnīcu.  Karlocai kundze uzsāka krāt Ungārijā atrodamās senās rotaļlietas, lai tās saglabātu. Pašlaik kolekcijā ir ap 5000 rotaļlietu, kuru lielākā daļa izgatavota 20. gadsimta 20.–30. gados. Maziem un lieliem puikām interesanti varētu šķist mašīnu un kuģu modeļi, zaldātiņu figūriņas un mehāniskas rotaļlietas. Meitenēm noteikti patiks porcelāna miniatūrservīzes, metāla krūzītes un virtuves piederumi, mēbeles, pat pilns vannas istabas un dzīvojamās izstādes iekārtojums. Uzmanību piesaistīs neparastas galda spēles, konstruktori. Viens no pirmajiem un arī vērtīgākajiem eksponātiem ir mehāniskā rotaļlieta – piecas lelles sež ap apaļu galdu un dzer kakao. Tā ir 1900. gadā Vācijā tapusi rotaļlieta. Videomateriālā var vērot mehāniskās rotaļlietas kustībā, bērni var rotaļāties ar koka klucīšiem un izmēģināt citas spēles. 

Izstāde LNB tapusi sadarbībā ar Ungārijas vēstniecību Latvijā, Tirdzniecības un viesmīlības muzeju Budapeštā, ievērojamu darbu ieguldījuši un ekspozīciju iekārtojuši LNB darbinieki.


Piedalies diskusijā

Lai komentētu, lūdzu, autorizējieties!
Reģistrēties  |  Aizmirsu paroli
Ienāc ar
FB Twitter