Arterritory sarunas

Klajā nācis ikgadējais mākslas un kultūras portāla "Arterritory.com" veidotais sarunu apkopojums "Arterritory sarunas", kurā iekļautas 2016. gada interesantākās tête-à-tête sarunas ar spilgtām mākslas un kultūras pasaules personībām.

Piektais "Arterritory sarunas" izdevums mainījis savu satura apjomu un vizuālo veidolu – no ierastā žurnāla formāta pārtopot par sarunu krājumu ar pašpietiekamai grāmatai piemītošām kvalitātēm.

Šodienas pasaule līdzinās realitātes šovam vai komiksam – viltus mediju un ziņu plejādē mēs vairs īsti nesaprotam, kur slēpjas patiesība. Iespējams, par drošāko avotu, kur to meklēt, kļūst māksla.

Krājumā iekļautajās sarunās daudzkārt tiek iztirzātas mākslas un realitātes attiecības. Viens no izdevuma varoņiem ir amerikāņu mākslinieks Tonijs Aurslers, kurš rada darbus, kuros pavisam tiešā veidā tiek skarta globālā realitāte, un dažkārt tie pat baisi prognozē nākamo soli situācijas attīstībā. Tikmēr britu mākslinieks Džeiks Čepmens sarunā atklāj savus novērojumus par to, ka cilvēku un dažkārt arī mākslinieku versijai par viņu pieredzes stāvokli ir sakars ar realitātes noliegumu: "Mēs ierobežojam izpratni, kādā mūsu realitāte mums pašiem šķiet reāla." Savukārt lietuviešu mākslinieks Julijons Urbons rada eitanāzijas atrakciju, kuru pats uztver kā savveida realitātes fikciju.

Kopumā krājumā lasāmas 18 sarunas ar māksliniekiem – Ernestu Netu, Toniju Aursleru, Džeiku Čepmenu, Julijonu Urbonu, Žilvinu Kempinu, Raimondu Staprānu, Žuānu Vaškonsēlušu, Daigu Grantiņu, juveliermākslas leģendu Džankarlo Montebello, dizaina kompānijas LINLEY vadītāju Deividu Armstrongu-Džonsu, arhitekti Sintiju Vaivadi, galeristiem Olgu Temņikovu un Folkeru Dīlu, kuratoriem Katrīnu Mesneri un Džūljenu Robsonu, kā arī Eiropas mākslas biennāles Manifesta direktori Hedvigu Feienu.

Līdz ar rakstu krājuma iznākšanu no 16. februāra līdz 27. aprīlim "Vīna Studijā" Elizabetes ielā 10, Rīgā, būs skatāma fotogrāfiju izstāde "Arterritory ideālā diena: 2016", kas zināmā mērā ir krājumā iekļauto interviju vizuāls papildinājums.

Pagājušajā gadā "Arterritory" komanda ir apceļojusi vai puspasauli un bijusi klāt visdažādākajos mākslas notikumos. Ir bijis daudz dienu, kad saskarsmē ar kādu mākslas darbu, izstādi vai kolekciju ir izdevies piekļūt tai vārdos neizsakāmajai sajūtai, kas pēkšņi liek skatīt pasauli citādāk. Izstādē "Arterritory ideālā diena: 2016" pavisam redzamas 30 pasaules vietas, bet tā ir vien daļa no mākslas teritorijas, ko esam apguvuši un saglabājuši savā atmiņā kā ideālas dienas fragmentus.

Sarunu krājums "Arterritory sarunas" izdots kā divi atsevišķi izdevumi latviešu un angļu valodā.

Izdevumu vizuālo tēlu radījusi dizaina apvienība "Augusts" un mākslinieks Kirils Kirasirovs. Saturiskā formāta veidotāji ir portāla radošā komanda, kā arī piesaistītie autori, kuru vidū ir pasaulē labi zināmais kurators Hanss Ulrihs Obrists, kā arī starptautiska līmeņa autore Irēne M. Gludovača. Izdevumu koncepta autores ir "Arterritory.com" direktore Una Meistere un galvenā redaktore Daiga Rudzāte.

Izdevumu būs iespējams iegādāties no 16. februāra galerijā "Istaba", grāmatu un kultūrpreču mājā "NicePlace Telpa", galerijā "Neputns", Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā, konceptveikalā "RIIJA", mākslas kafejnīcā "Kolekcionārs", briļļu galerijā "Take a Look", grāmatu veikalā "Robert's Books".

Parakstīties uz Satori jaunumiem
Kultūras Ministrija vkkf

Iesakām

 • 2016. gada 22. septembrī, plkst. 12:03

  Артур Пунте: Переселенцы

  Резервы иссякли прежде, чем мы научились восстанавливать их в данных условиях. Мы уже стали догадываться, что если тут кто-то и решает дело, так это время.

 • 2015. gada 12. jūnijā, plkst. 6:06

  Kristiāna Šuksta: Iestaigāts skudru ceļš

  uzasināšu acis un iejukšu kaujā būšu viens no septiņdesmit sešiem rokasspiedieniem pārvākšos dzīvot zem radiatoriem lai vienmēr no rītiem būtu nožuvuši vaigi pieskāriens būs divas stundas mīnus četrdesmit grādos

 • 2014. gada 14. novembrī, plkst. 1:08

  Anna Kalna: Lielceļš (5)

  – Labrīt, es esmu Alise, mēs runājām pa telefonu, – meitene sacīja, pienākusi man klāt. Rokās viņai bija maza, dzeltena rokassomiņa. Kā tām modelēm, kuras Anastasija mēdza apbrīnot glancētajos žurnālos.

 • 2015. gada 30. oktobrī, plkst. 8:19

  Helga Tormane: Zaļie āboli (1)

  Līne apēda kādus četrus zaļus ābolus, vairāk nevarēja, jo bija jābrauc uz upi. Līdz upei Līnes vēders jau bija piepūties kā bundziņas, ar velosipēdu braukt kļuva arvien grūtāk.

 • 2016. gada 8. septembrī, plkst. 17:28

  Lakstīgalas vārdnīca: Uldis Auseklis

  Arī šovasar Jaunajā Rīgas teātrī norisinājās Starptautiskie bērnu literatūras lasījumi, kurus "Satori" piedāvā noskatīties videoierakstā. Šajā videopublikācijā dzejnieks Uldis Auseklis lasa savus dzejoļus bērniem.