Ludmila Neimiševa: Darbnīca "Baltars"

Apgāda "Neputns" sērijā "Latvijas mākslas klasika" iznākusi grāmata par porcelāna apgleznošanas darbnīcu "Baltars", kas mākslas vēsturē pazīstama kā vieta, kur laikposmā no 1925. līdz 1928. gadam tika radīti izcili mākslas darbi, kuru nozīme vispārējā Eiropas mākslas kopsakarā ir acīmredzama un laika gaitā nav zudusi. Grāmatas autore ir mākslas zinātniece Ludmila Neimiševa. Sērijas māksliniece – Anta Pence.

Darbnīcas izveidotāji un tās vadošie mākslinieki bija Aleksandra Beļcova, Romans Suta, Sigismunds Vidbergs. Kompozīcijas veidojuši arī Erasts Šveics, Lūcija Kuršinska un citi mākslinieki. Savukārt mākslinieku izstrādātos apgleznojumu metus materiālā realizēja meistars Dmitrijs Abrosimovs. "Baltara" izstrādājumus var pazīt pēc darbnīcas zīmes (melns, brūns, sarkans vai zaļš trīsstūris ar uzrakstu pa perimetru "Baltars Rīga").

"1925. gada 1. februārī tika oficiāli reģistrēta Mākslinieciskās rūpniecības un mākslas popularizēšanas sabiedrība "Baltars" (no latīņu "ars Baltica" – Baltijas māksla), par tās vadītāju kļuva Sigismunds Vidbergs. Ar šo nosaukumu autori uzsvēra savu radošo ideju sasaisti ar konkrētu vietu un tautu, ar šajā zemē gadsimtiem saglabātām tradīcijām un skaistuma izpratni," stāsta Ludmila Neimiševa.

Panākumus un atzinību "Baltars" guva jau tajā pašā 1925. gadā slavenajā Starptautiskajā modernās dekoratīvās un rūpnieciskās mākslas izstādē Parīzē, kur kategorijā "Keramikas māksla un keramikas rūpniecība" zelta medaļas apbalvojumu saņēma Sigismunds Vidbergs un darbnīca "Baltars" (Dmitrija Abrosimova tehniskais izpildījums), bronzas medaļu – Romans Suta. 1925. gadā Lāčplēša ielas 23. namā, kurā jau atradās darbnīca, tika atvērts arī salons "Baltars", ko greznoja pirmais nacionāli konstruktīvā stilā veidotais interjers.

Laikposms no 1925. līdz 1927. gadam kļuva par ražīgāko "Baltara" pastāvēšanas īsajā vēsturē – divos gados mākslinieki apgleznoja vairāk nekā 300 priekšmetu. Tomēr, saskatoties ar materiālām grūtībām, 1928. gadā darbnīca oficiāli pārstāja eksistēt.

Vērtējot "Baltara" darbību šodienas acīm, Ludmila Neimiševa norāda: "Mākslas porcelāns izraisa neapšaubāmu interesi gan kā brīnišķīgs gleznotāju un grafiķu jaunrades piemērs dekoratīvās mākslas jomā, gan kā veiksmīga pieredze aktuālo tendenču – klasiskā modernisma un Art Déco stilistikas izmantošanā, atspoguļojot savu laikmetu un tā estētiskos ideālus. (..) Darbnīcas "Baltars" mantojums ir neatņemama Latvijas kultūras kanona sastāvdaļa, un tas mūsdienās uztverams kā latviešu klasiskā modernisma ieguldījums pasaules 20. gadsimta mākslas vēsturē."

Sērija „Latvijas mākslas klasika" ir neliela izmēra grāmatas, kas ērti uztveramā veidā ļauj iepazīt Latvijas mākslas klasiķu darbus un to tapšanas apstākļus. Grāmatas ietver pilnu teksta tulkojumu angļu valodā un plašu reprodukciju klāstu. Katras grāmatas beigās atradīsiet arī laika joslu, kurā latviešu mākslinieku dzīvi iespējams skatīt pasaules notikumu kontekstā, atklājot kopsakarības, paralēles vai vienkārši interesantas sakritības.

Sērijā jau iznākušas grāmatas par Aleksandru Beļcovu, Borisu Bērziņu, Līviju Endzelīnu, Voldemāru Irbi, Jāni Liepiņu, Rūdolfu Pērli, Vilhelmu Purvīti, Kārli Padegu, Jani Rozentālu, Jāni Robertu Tillbergu, Konrādu Ubānu, Teodoru Ūderu, Johanu Valteru, Sigismundu Vidbergu, Rihardu Zarriņu.

Grāmatas var iegādāties „Neputna" galerijā Tērbatas ielā 49/51, labākajās Latvijas grāmatnīcās, kā arī interneta veikalā www.neputns.lv.

Parakstīties uz Satori jaunumiem

Iesakām

 • 2016. gada 8. septembrī, plkst. 14:57

  Nene Giorgadze: Uz robežas

  Vīrietis piesardzīgi atgriež krānu.
  Ūdens vietā tas izdod tvaikus
  (iespējams, tā ir sievas dvēsele, viņš domā).

 • 2013. gada 17. maijā, plkst. 11:05

  Žoržs Uaļļiks: Redzu dzirdu klusēju (6)

  Man liekas visa kafija ir blīvi pielīmēta iekšpusei un degunausukaklam it kā pa seju izvērts trafarets un katrs iedzer gabaliņu tortes un tā kā torte nokrīt atpakaļ uz pakaļkājām dīvāni svin svētkus - cik bezcerīga lieta

 • 2012. gada 4. jūlijā, plkst. 8:30

  Krišjānis Zeļģis: ar seju es tevi nicinu (25)

  tu vari pēkšņi braukt ar vilcienu prom nesagaidot ceptas butes un radu gabalus vēl dienas pirmajā pusē tu sauļojies un viss likās labi kā tas viss turas kopā es nezinu

 • 2012. gada 24. februārī, plkst. 9:02

  Inga Gaile: Veča, vecmāmiņa, pareizi, nepareizi (12)

  Šis ir stāsts par to, kā no vecmāmiņas rokas manējā ietecēja maza, sīciņa, gandrīz neredzama dzijtiņa, kas mani izveda no purva.

 • 2016. gada 18. martā, plkst. 5:50

  Māra Zālīte: Mamma un Tētis kūrortā (4)

  Reiz, un tas bija pavisam nesen, Mamma un Tētis sajutās tik gauži piekusuši, ka nolēma – jābrauc uz kūrortu atpūsties. Kūrorts ir tāda vieta uz pasaules, kur visi atpūšas.Kultūras Ministrija
vkkf