Marta Rinka
 
Notikums
14
Sept
18:00

"Survival Kit 9": lekcija par Martu Rinku

Komentē
0
Atgādināt

Ceturtdien, 14. septembrī plkst. 18.00 bijušajā LU Bioloģijas fakultātes ēkā Kronvalda bulvārī  4 Baltijas vērienīgākais ikgadējais laikmetīgās mākslas festivāls "Survival Kit" aicina uz lekciju par inovatori alternatīvās pedagoģijas jomā, pirmā bērnudārza Latvijā dibinātāju un vadītāju Martu Rinku.

Marta Rinka (1880 - 1953) no 1900. gada vadīja kuģrūpnieka un mecenāta Augusta Dombrovska fabrikas strādnieku bērnu pirmskolas izglītības iestādi “Zaļā skola". Šis bērnudārzs izcēlās ar tam laikam ārkārtīgi progresīvu alternatīvās izglītības sistēmu, kurā bērnu audzināšanā tika izmantota gan augļu, ziedu un dārzeņu audzēšana, gan katram vecumam ar savu krāsu pielāgota darba vide. Pateicoties Martas Rinkas darbībai, izglītības metodes Latvijas teritorijā ātri izplatījās, un 20. gadsimta sākumā Latvijā bija vairāk bērnudārzu nekā cariskajā Krievijā, kuras sastāvā tā atradās. Marta Rinka bija  izglītojusies slavenajā "Pestalozzi-Froebel-haus" Berlīnē, kas ir pirmā izglītības iestāde Vācijā, kur varēja apgūt pirmsskolas pedagoga izglītību, turklāt mācīties varēja arī sievietes. Būtiski, ka "Pestalozzi-Froebel-haus" bērnus uzskatīja par individualitāti un šai pārliecībai arī pielāgoja savu pedagogu izglītības sistēmu.

Pētniece Vineta Jonīte lekcijā "Martas Rinkas dzīvesdarbība un pedagoģiskais mantojums" dalīsies ar unikālu stāstījumu un vizuāliem materiāliem par Martas Rinkas darbību, kas ir ār mākslinieces Ievas Epneres "Survival Kit 9" redzamā darba "Zaļā skola" pamatā. Lekcija notiks latviešu valodā.

“Rink jaunkundze, Bērnu svētku dvēsele, Augusta Dombrovska līdzgaitniece, Vecmīlgrāvja gods un sirdsapziņa" – tā Martu Rinku dēvēja viņas laikabiedri. Esot sabiedriski aktīva, dažādu biedrību locekle, kā sava darba novērtējumu 1925. gadā viņa saņēma lauru vainagu ar uzrakstu “Latvju bērnu dārzu mātei" un 1928. gadā - V šķiras Trīs zvaigžņu ordeni, kā arī neskaitāmus citus apbalvojumus," par Martu Rinku stāsta viņas darba un dzīves pētniece Vineta Jonīte.

Ieejas maksa lekcijā, iegādājoties izstādes ieejas biļeti 3 eiro apmērā, kas ļaus aplūkot arī starptautisko laikmetīgās mākslas izstādi.

No 8. septembra līdz 1. oktobrim bijušajā LU Bioloģijas fakultātes ēkā Kronvalda bulvārī 4 Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs rīko Baltijas vērienīgākais ikgadējais laikmetīgās mākslas festivālu "Survival Kit". Šogad festivālam dots nosaukums “Saiet ābolā * kokā * sēnē * ledājā * gliemežvākā * briedī * kanārijputniņā * sikspārnī" un tas ir vērsts uz pasaules uztveres paplašināšanu un mācīšanos no dabas. "Survival Kit 9" centrālais notikums ir starptautiska mākslas izstāde, ko papildina ar to saistītie notikumi – mākslinieku, teorētiķu un filozofu atvērtās lekcijas, filmu demonstrācijas, performances un lasījumi, ekskursijas izstādē, kā arī aizraujošas darbnīcas bērniem mākslinieku vadībā.

Tēmas
 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori - interesantākajam interneta žurnālam pasaulē.

Satori
Satori
Ielogojies
Komentē
0