Notikums
12.09.2017
15
Sep
18:00

"Survival Kit 9" dokumentālo filmu programma

Komentē
0
Atgādināt

Piektdien, 15. septembrī, plkst. 18:00 laikmetīgās mākslas festivāla "Survival Kit 9" ietvaros bijušajā LU Bioloģijas fakultātes ēkā Kronvalda bulvārī 4 būs skatāmas dokumentālās filmas "Jumta likums" un "Leiputrija".

"Jumta likums" (30 min, 2001, režisori Māris Maskalāns, Andis Mizišs).

1980. gadu sākumā divi simti upes zīriņu bija spiesti pamest savu pēdējo dabīgo ligzdošanas vietu uz upē esošas salas nozīmīgas Eiropas galvaspilsētas Rīgas tuvumā. Meklējot jaunu dzīvesvietu, putni izvēlējās plakanu, oļiem klātu betona salas jumtu – tipogrāfiju – pilsētas vidū. Pirmā putnu paaudze, kura izauga uz šī jumta un lido uz Āfrikas dienvidiem katru ziemu, ir pieveikusi attālumu no Zemes līdz Mēnesim. Filmas gaitā atklājas dažādas cilvēku attieksmes pret zīriņiem. Putnu attieksme ir skaidra – tie vēro lietas no augšas.

"Leiputrija" (52 min, 2004, režisori Laila Pakalniņa, Māris Maskalāns).

Ir vietas, par kurām mēs neko negribam zināt; mēs labprāt izliekamies, ka šādu vietu vienkārši nav. Piemēram, izgāztuve. Taču šajā šķietami nepievilcīgajā atkritumu tuksnesī mājo neskaitāmas dzīvas radības − kukaiņi, rāpuļi, putni un zīdītāji. Viņiem izgāztuve ir elitāra dzīvesvieta, kas saviem iemītniekiem piedāvā barību un siltumu visu gadu. Māris Maskalāns šajā filmā pārsteidz ar savu asredzību un pacietību, kas ļauj stundām sēdēt pie putna ligzdas vai žurkas alas, lai galu galā notvertu izcilus kadrus. Savukārt Laila Pakalniņa šo dzīvnieku pasaules horeogrāfiju pārvērš intuitīvi smalkā bezvārdu metaforā, kurai mūziku speciāli rakstījis japāņu komponists Šigeru Umebajaši, vairāku Vona Karvaja filmu mūzikas autors. 2005. gadā filma Leiputrija nominēta Eiropas Kino akadēmijas balvai par gada labāko dokumentālo filmu.

Dokumentālo filmu programma tapusi sadarbībā ar "VFS Films".

Tēmas
 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori - interesantākajam interneta žurnālam pasaulē.

Satori
Satori
Ielogojies
Komentē
0