Filmas "Bille" publicitātes foto. Autors: Jānis Deinats
 
Notikums
22
Nov
18:00

Sarunu cikls "Simtgade un vēl": filma "Bille"

Komentē
0
Atgādināt

Trešdien, 22. novembrī, plkst. 18:00 Nacionālā Kino centra un Latvijas Nacionālās bibliotēkas kopīgi rīkotajā sarunu ciklā "Simtgade un vēl" jau septītais vakars – par Vizmas Belševicas autobiogrāfiskā romāna "Bille" ekranizāciju. Kamēr režisore Ināra Kolmane montē filmu Čehijā, saruna notiks ar filmas scenārija līdzautori, Valmieras teātra direktori un dramaturģi Evitu Sniedzi. Sarunas noslēgumā – Ināras Kolmanes filmas "Sarmītes" (2001) un "Ručs un Norie" (2015).

Nacionālā Kino centra programmā "Latvijas filmas Latvijas simtgadei" 2018. gada martā pirmizrādi piedzīvos spēlfilma "Bille", kas top pēc izcilās dzejnieces, prozaiķes un tulkotājas Vizmas Belševicas autobiogrāfiskā romāna motīviem.

Veidojot mazās Billes bērnības pasauli, filma tiek maksimāli pietuvināta trīsdesmito gadu Rīgas un Latvijas noskaņām. Filmēšana 2016. gada vasarā un rudenī notika gan Rīgā autentiskā pagalmā un mājā Vārnu ielā, gan Sarkandaugavā, Maskavas forštatē, gan Tērvetē un tās apkārtnē, arī Tukuma rajonā.

Filmas "Bille" scenārija autori ir dramaturģe Evita Sniedze un rakstnieks Arvis Kolmanis, bet vienu no Billes pagalma draugiem – prātvēderu Jančeli – spēlē Evitas dēls Eduards.

Režisore Ināra Kolmane šajā laikā montē filmu "Bille" Prāgā, sadarbojoties ar filmas čehu partneriem "MasterFilm" un "MagicLab".

Sarunas noslēgumā demonstrēs divus režisores Ināras Kolmanes darbus – spēles īsfilmu "Sarmītes" (2001) un dokumentālo filmu "Ručs un Norie" (2015).  Tās ir filmas, kas apliecina režisores vēlmi iedziļināties bērna spējā ieraudzīt neparasto ikdienišķajā, - Ināras Kolmanes pirmā spēles īsfilma "Sarmītes" stāsta par mazas meitenes sapņiem 60.-70. gadu Latvijā, un arī japāņu studente no filmas "Ručs un Norie", kas saņēmusi četras "Lielā Kristapa" balvas, ir tāds sirsnīgs bērns, kurš Latvijas suitu sievā atradis savu zudušo vecmāmiņu.

Ināra Kolmane studējusi TV režiju Sanktpēterburgas Teātra, mūzikas un kino institūtā, vēlāk papildinājusi zināšanas starptautiskās meistarklasēs un kursos. Jau 1988. gadā, paralēli studijām, sākusi strādāt par filmu producenti jaundibinātajā Rīgas Videocentrā, kas tobrīd veido jaunas, sociālisma ekonomikai neierastas filmu ražošanas attiecības. 1991. gadā Ināra Kolmane kopā ar Rīgas Videocentra kolēģiem dibināja filmu studiju "Deviņi", režijā debitē ar reklāmas videoklipiem un pasūtījuma filmām, saņemot balvas starptautiskos reklāmas festivālos. Veidojusi vairāk nekā desmit dokumentālās filmas, no kurām pasaulē visskaļāk izskanējušas un godalgotas "Mans vīrs Andrejs Saharovs" (2006, kopražojums ar Franciju) un "Pretrunīgā vēsture" (2010). Latvijā par vienu no 2014. gada populārākajām filmām kļuva Ināras Kolmanes dokumentālā filma "Ručs un Norie", kas saņēma arī visvairāk balvu 2015. gada Nacionālajā filmu festivālā "Lielais Kristaps".

2001. gadā Ināra Kolmane debitēja spēlfilmu režijā ar īsfilmu "Sarmītes" (19 festivāli, trīs balvas), uzņēmusi arī pilnmetrāžas spēlfilmu "Mona" (2012, kopražojums ar Islandi). Paralēli filmu režijai iestudējusi arī vairākus uzvedumus Latvijas Radio teātrī.

Dramaturģe Evita Sniedze absolvējusi Latvijas Universitātes (LU) Filoloģijas fakultātes Teātra studiju kursu (1996), ieguvusi maģistra grādu. No 1997. līdz 2005. gadam Strādājusi LU Literatūras, folkloras un mākslas institūtā (1997-2005), publicējusi teātra recenzijas kultūras izdevumos, rakstījusi un sastādījusi grāmatas – pētījumus teātra vēsturē un teātra zinātnē. Pirmās Evitas Sniedzes lugas iestudētas 2000.-2003. gadā, kopumā šobrīd ir jau astoņas, par tām saņemtas dažādas balvas, arī "Spēlmaņu nakts" ietvaros. Bijusi Valmieras Drāmas teātra literārās daļas vadītāja (2000-2005), kopš 2006. gada – Valmieras teātra direktore.

Studija "Deviņi" dibināta 1991. gada 5. septembrī, darbu sākot ar kino un video reklāmām un klipiem, bet par savas radošās darbības pamatmērķi izvirza eksperimentāla un neatkarīga dokumentālā kino veidošanu, attīstot trīs tematiskus virzienus – vēsture, kultūra un sociālās problēmas; kopš 1999. gada studija filmē kultūrvēsturiski nozīmīgu interviju ciklu "Rakstnieks tuvplānā". Studijā "Deviņi" tapušas vairāk nekā 20 dokumentālās filmas (arī starptautiskā sadarbībā), viena spēles īsfilma un viena pilnmetrāžas spēlfilma.

Studijā producētās filmas kopumā piedalījušās vairāk nekā 100 starptautiskos kinofestivālos, apmēram 40 Eiropas un Ziemeļamerikas TV kanāli iegādājušies studijas "Deviņi" filmas. Kopražojumos studija sadarbojusies ar Francijas, Vācijas, Dānijas, Islandes, ASV, Krievijas un citu valstu kompānijām.

Ieeja pasākumā bez maksas. Vairāk par sarunu ciklu "Simtgade un vēl" iespējams izlasīt šeit.

Tēmas
 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!



Satori

Pievienojies Satori - interesantākajam interneta žurnālam pasaulē.

Satori
Satori
Ielogojies
Komentē
0

Sveiks, Satori lasītāj!

Neuzbāzīgu reklāmu izvietošana palīdz Satori iegūt papildu līdzekļus satura radīšanai un dažādo mūsu finanšu avotus, sniedzot lielāku neatkarību, tādēļ priecāsimies, ja šeit atspējosi savu reklāmas bloķēšanas programmu.

Paldies!