Notikums
21.08.2017
25
Aug
11:00

Izstāde "Marija Leiko. Neliekulīgā morāle"

Komentē
0
Atgādināt

No 24. augusta līdz 23. septembrim Rīgas Kino muzejā būs skatāma mini izstāde, kas pievērsīsies slavenās latviešu kino un teātra aktrises Marijas Leiko (1887 – 1938) dzīvesstāstam, īpaši pieminot viņas 130 gadu jubileju, kas apritēja 14. augustā. 

Marija Leiko ir viena no starptautiski slavenākajām latviešu kino un teātra aktrisēm, kuras dzīvesstāsts vien ir filmas stāsta cienīgs. Dzimusi Rīgā, viņa 1908. gadā pameta Rīgu kopā ar revolucionāru Jāni Gūteru, un abu ceļi tālāk veda uz Kopenhāgenu un Vīni, kur abi pabeidza aktiermākslas studijas. Pēc studijām Marija Leiko uzsāka darbu Vācijā, kur regulāri uzstājās uz teātru skatuvēm Leipcigā, Frankfurtē, Berlīnē. Sākot ar 1920. gadu, Marija Leiko ar regulārām viesizrādēm uzstājās Rīgā, Nacionālajā teātrī. 1933. gadā Leiko pamet Berlīni un pārceļas uz Rīgu, taču pēc neilga laika pamet Rīgu otro reizi un nokļūst Maskavā, kur no 1935. gada strādā Valsts latviešu teātrī "Skatuve". Staļina represiju ietvaros 1937. gadā teātra darbiniekus apcietina, un Mariju Leiko nošauj 1938. gada 3. februārī Butovas poligonā. Pēc nāves Leiko tiek reabilitēta, taču Latvijā viņas slava jau ir aizmirsusies, tāpēc ar šīs izstādes palīdzību Kino muzejs vēlas vērst uzmanību vienai no galvenajām latviešu mēmā kino aktrisēm.

Ar kino Marijas Leiko dzīve ir saistīta 1917.-1928. gadā, kad viņa kopumā piedalās 38 filmās. Leiko ir filmējusies pie pasaulslaveniem mēmā kino režisoriem - F. V. Mūrnava, Riharda Osvalda, E. A. Dipona, Hansa Kobes un citiem. Diemžēl saglabājušās vien dažas filmas ar viņas dalību, tostarp "Liekulīgā morāle" jeb "Torgus" (1920/1921), rež. Hanss Kobe, kas veidota pēc islandiešu noveles motīviem un kuras scenāriju rakstīja Karls Maijers, filmu "Metropolis" un "Pēdējais cilvēks" scenāriju autors, kā arī "Žurkas" (1921), rež. Hanss Kobe, kas veidota pēc Gerharda Hauptmana lugas. 

"Marija Leiko. Neliekulīgā morāle" ir pirmā izstāde Rīgas Kino muzeja mini izstāžu ciklā, tai šogad sekos izstāde par Rolanda Kalniņa un Viktora Lorenca sadarbību, kino režisoru Ansi Epneru un kino režisoru un operatoru Uldi Braunu. Mini izstāžu cikls muzejā tiek veidots kinozālē. Izstāde "Marija Leiko. Neliekulīgā morāle" būs skatāma līdz 23. septembrim, un arī mazākajiem apmeklētājiem būs, ko darīt izstādes ietvaros. 

Muzeja darba laiks: otrdienās, trešdienās, piektdienās 11:00 - 18:00, ceturtdienās 11:00 - 20:00, sestdienās 11:00 - 17:00. Pirmdienās un svētdienās slēgts. 

Tēmas
 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori - interesantākajam interneta žurnālam pasaulē.

Satori
Satori
Ielogojies
Komentē
0