Gajs Zagurskis
 
Notikums
03.10.2017
28
Oct
12:00

Izraēlas laikmetīgās mākslas izstāde "Sapņi un drāmas"

Komentē
0
Atgādināt

No 7. oktobra un līdz 5. novembrim topošajā mākslas centrā "Zuzeum" (Lāčplēša ielā 101) skatāma izstāde "Sapņi un drāmas" – līdz šim vērienīgākā Izraēlas laikmetīgās mākslas reprezentācija Baltijā.

Tajā pārstāvēti 14 pazīstami izraēļu mākslinieki – Porats Salomons (Porat Solomon), Dors Guezs (Dor Guez), Nirs Hods (Nir Hod), Gajs Zagurskis (Guy Zagursky), Noa Eškola (Noa Eshkol), Avners Ben-Gals (Avner Ben-Gal), Sagita Mezamera (Sagit Mezamer), Erezs Izraeli (Erez Israeli), Kerena Jeala Golana (Keren Yeala Golan), Mariks Lehners (Marik Lechner), Daniels Kiczals (Daniel Kiczales), Eitans Ben-Moše (Eitan Ben-Moshe), Sigalita Landava (Sigalit Landau) un Jehudita Sasportasa (Yehudit Sasportas).

Izstādē iekļauts arī starptautiski pazīstamās Izraēlas mākslinieces Sigalitas Landavas darbs "Sāls līgava", kas pirms gada kļuva par īstenu sensāciju ne tikai pasaules mākslas ainā, bet arī sociālo tīklu vidē. Projekta ietvaros māksliniece uz diviem mēnešiem Nāves jūras ūdeņos iegremdēja melnu 20. gadsimta sākuma tērpu, fotogrāfijās fiksējot tā kristalizācijas procesu.

Sigita Landava,

Ekspozīcijas ietvaros skatāms arī pašlaik Berlīnē dzīvojošā izraēļu mākslinieka Ereza Izraeli darbs "Terorista galva". Izraeli ir pazīstams ar pievēršanos tādām tēmām kā zaudējuma izjūta saistībā ar Izraēlas identitāti un pēcholokausta Eiropa.

Savukārt palestīniešu kristiešu un Tunisijas ebreju izcelsmes mākslinieks un pētnieks Dors Guezs, kura darbi līdz šim bijuši izstādīti vairāk nekā 30 personālizstādēs visā pasaulē, kā arī daudzās starptautiskās grupas izstādēs un biennālēs (tostarp "KW" laikmetīgās mākslas centrā Berlīnē, "MAXXI" muzejā Romā un "Palais de Tokyo" Parīzē), izstādē Rīgā pārstāvēts ar videodarbu "Sabir", poētisku Džafas saulrieta fonā tapušu personisku stāstu, kurā savijusies pagātne un tagadne, ebreju un arābu kultūras.

Kopumā izstāde "Sapņi un drāmas" ir vitāls stāsts par šodienas Izraēlu, par tās priekiem un bēdām, par lieliem sapņiem un klusām drāmām, kā arī par paaudzi, kas vēlas atrast jaunus veidus, kā realizēt savas utopijas un tiecas ideālus pārvērst realitātē.

Nirs HodaNirs Hoda

"Es nezinu – uz labu vai uz ļaunu, bet Izraēlas raksturlielums ir intensitāte, un māksla un kultūra ir tās līdzdalībniece un atspulgs vienlaikus. Mītiska un ikdienišķa, šodienas konfliktu un pagātnes traumu piesātināta, skarbas realitātes un augstu ideālu maisījums," saka izstādes kurators Rojs Brands. Viņš ir pazīstams Telavivā dzīvojošs filosofs, Becalēla Mākslas un dizaina akadēmijas Jeruzalemē pasniedzējs.

"Sapņi un drāmas" reprezentē Izraēlas laikmetīgās mākslas valodu un izteiksmes veidus visplašākajā spektrā. Izstādes ietvaros par tās platformu kļūs arī vairākas citas Rīgas vietas – Latvijas Nacionālais mākslas muzejs, Latvijas Mākslas akadēmija, Latvijas Universitāte, Latvijas Kultūras akadēmija, kā arī kafejnīcas "Kolekcionārs," "Vest," "Rocket Bean Roastery".

Izstādes "Sapņi un drāmas" būtiska sastāvdaļa ir arī ekspozīcijas katalogs, kas kalpo ne tikai kā izstādes papildinājums, bet vienlaikus arī pašpietiekams izdevums, ar kura palīdzību iepazīt laikmetīgās Izraēlas mentālo un emocionālo daudzslāņainību. Tā līdzautoru vidū ir arī izraēļu komiksu māksliniece Tamāra Blumenfelda un "The New Yorker" autore Ruta Margalita. Kataloga dizaina autors ir mākslinieks Krišs Salmanis.

Izstādi organizē kultūras un mākslas portāls "Arterritory.com". Projektu atbalsta Rīgā dzimušais uzņēmējs un mākslas patrons Leons Zilbers: "Māksla visos laikos ir veicinājusi savstarpēju izpratni un kalpojusi kā augsne jaunām idejām. Manuprāt, tās ir vērtības, kas vitāli svarīgas arī šodien. Un šī izstāde, kurā skatāma mūsdienu Izraēlas mākslinieku ideju, pārdomu un laikmeta sajūtu esence, tam ir spilgts apliecinājums."

Līdz ar šo projektu izdevniecība "Arterritory.com" paplašina savas institucionālās robežas, piesakot sevi arī kā laikmetīgās mākslas izstāžu producentu, kura uzmanības fokusā atradīsies spilgtas un zīmīgas aktuālās mākslas parādības un procesi. "Arterritory.com" direktore Una Meistere: "Izraēla ir ļoti īpaša un arī kontraversālu stereotipu apvīta teritorija. Šī izstāde ir sava veida izaicinājums arī mums pašiem un vienlaikus turpinājums Arterritory.com pamatmērķim – veicināt diskusiju par mūsdienu pasaules aktualitātēm, izmantojot mākslas valodu un akcentējot tās nepārprotami būtisko lomu mūsdienu cilvēka eksistencē."

Izstādes darba laiks: otrdiena-ceturtdiena, svētdiena 12:00-18:00, piektdiena-sestdiena 12:00-20:00, pirmdien slēgts.

Tēmas
 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori - interesantākajam interneta žurnālam pasaulē.

Satori
Satori
Ielogojies
Komentē
0