Notikums
17
Sept
18:00

Dzejas dienas: tekstgrupas "Orbīta" minifestivāls

Komentē
0
Atgādināt

Svētdien, 17. septembrī, no plkst. 18:00 peldošajā mākslas centrā "Noass" uz AB dambja Dzejas dienu ietvaros notiks dzejnieku un mākslinieku apvienības "Orbīta" rīkots minifestivāls.

Vakara gaitā paredzētas četras dzejas-skaņas performances – katrs no "Orbītas" dzejniekiem, sadarbojoties ar vēl kādu mākslinieku, iestudējis savu performanci. Ierašanās pasākumā no plkst. 17.00, sākums – plkst. 18.00.

Artūrs Punte, viens no "Orbītas" dalībniekiem, par minifestivāla centrālo asi – dzejas un mūzikas līdzāspastāvēšanu – stāsta: "Dzejas lasījumi mūzikas pavadījumā nav nekāds retums vai jaunums. Dzeja un mūzika ir savstarpēji sasaistītas vēsturiski – gadsimtu gaitā abas stājušās ļoti dažādās attiecībās, diapazonā no bardu dziesmām līdz sound poetry performancēm. Pašu dzeju nereti dēvē par "vārdu mūziku", piešķirot tai ekstātiskas, šamaniskas un citu veidu intuitīvo pieredžu īpašības. Daudz eksperimentējuši ar dzejas lasījumu muzikālo un skaņas pavadījumu ir arī "Orbītas" dzejnieki – gan kopā, kā apvienība, gan katrs dzejnieks atsevišķi, un šajās minifestivāla performancēs to turpināsim darīt, meklējot jaunus skaņas un teksta mijiedarbības modeļus."

Vakara programmā paredzētas četras performances: 18:00 uzstāsies Sergejs Timofejevs un Platons Buravickis, 19:00 vakaru turpinās Semjons Haņins un Kaspars Kurdeko, 20:00 sekos Vladimirs Svetlovs un Lisokot, savukārt 21:00 pasākumu noslēgs Artūrs Punte.

Sergeja Timofejeva (teksti/skreči) un un komponista Platona Buravicka (elektronikas improvizācija) kopīgā uzstāšanās būs saspēle starp jau gatavām un uz vietas topošām skaņām un domām. Dzejas teksti skanēs gan dzīvajā izpildījumā, gan ierakstā, balstoties internetā atrodamās dažādu videoblogeru rekomendācijās, kā lasīt dzeju, "lai nebūtu garlaicīgi". Timofejevs iejutīsies dzejas dīdžeja lomā, lasījumam laiku pa laikam pielāgojot skaņas skrečus. Savukārt Platons Bruravickis ar modulāro un analogo sintezatoru palīdzību, kā arī, izmantojot komponista paša gatavotus virtuālos mūzikas instrumentus jeb modulāros algoritmus, radīs elektroakustisku audeklu. Brīžiem šis audekls tiks austs no kontinuālām ambient skaņām, brīžiem būs ritmiski aktīvs.

Semjons Haņins uzstāsies kopā ar sitaminstrumentālistu Kasparu Kurdeko, kurš spēlē eksperimentālajā un improvizācijas stilā un ir koncertējis daudzās valstīs – Dienvidkorejā, ASV, Portugālē, Zviedrijā, Nīderlandē u.c. Kurdeko studējis Amsterdamas Mūzikas konservatorijā džeza nodaļā.

Vladimirs Svetlovs "Orbītas" minifestivālā uzstāsies kopā ar mākslinieci Lisokot. Festivālā Lisokot prezentēs savu dzejmūzikas programmu, kurā ietverti viņas sacerētie fabulu teksti un padomju laiku pēckara patriotiskās dziesmas. Vladimirs Svetlovs šos darbus tulkos videoformātā. Lisokot ir Maskavā dzīvojoša dzejniece un dziedātāja-konceptuāliste, kas veido plaša spektra muzikālās performances. Viņa ir studējusi vizuālo mākslu, bet šobrīd darbojas laikmetīgās mākslas jomā, strādājot tikai ar savu balsi. Lisokot ir nozīmīga figūra Krievijas underground mākslā, ar savām performancēm uzstājusies daudzviet pasaulē – Tokijā, Parīzē, Meksikā, Ņujorkā, Itālijā, kā arī laikmetīgās mākslas centros Maskavā un citviet Krievijā.

Artūrs Punte saviem lasījumiem skaņu pavadījumu radīs pats – mākslinieks uzbūvējis skanošu sistēmu, kas, reaģējot uz izrunātajiem vārdiem, rada pavadījuma trokšņus. Veidojot šo performanci, Punte sev uzstādījis uzdevumu atrast tehnisko risinājumu, kas ļautu dzejnieka balsi pašu padarīt par mūzikas instrumentu – par vienīgo skaņas avotu, no kura tālāk attīstās neverbāls pavadījums dzejas lasījumam. Lasījuma laikā dzejnieka balss tiek apstrādāta ar dažādu skaņas efektu palīdzību līdz stāvoklim, kad pavadījuma mūzikā gandrīz nav iespējams atpazīt konkrētus vārdus, un tomēr no tiem radītās abstraktās skaņas ir cieši saistītas ar skanošo tekstu. Tādējādi lasīta dzejoļa forma – ritms, temps, skaļums, pauzes u.c. – pati rada sev pilnībā atbilstošu muzikālo/trokšņu kompozīciju. Šāda pieeja atceļ jautājumu "vai šāda mūzika piestāv šim tekstam?", jo dzejolis pats rada savu mūziku. Īpaši zīmīgi tas ir laikā, kad dzeja šķietami kļūst brīvāka – atsakās (vai jau pavisam ir atteikusies?) no uzkrītošām stingrās formas izpausmēm: pantmēra, atskaņām u.c. Ar Artūra Puntes piedāvāto skatuvisko praksi iespējams padarīt dzirdamāku to iekšējo mūziku, kas laikmetīgā dzejā ir mainījusies, bet nav zudusi pavisam.

"Orbītas" veidotā minifestivāla programma būs skatāma un klausāma arī 23. septembrī Liepājā notiekošajā starptautiskajā mākslas festivālā "Akti naktī".

"Orbīta" ir Latvijas krievu dzejnieku, fotogrāfu, mūziķu un multimediju mākslinieku apvienība, kas Latvijas kultūras dzīvē aktīvi piedalās jau kopš 1999. gada, veidojot performances un mākslas instalācijas, izdodot bilingvālu literatūru, rakstu krājumus, fotogrāmatas un arī pētniecisko literatūru. Apvienība nodarbojas ne tikai ar Latvijas krievu dzejnieku popularizēšanu, bet arī atdzejo laikmetīgo latviešu dzeju krievu valodā, veidojot aktīvu un veiksmīgu sadarbību starp krievvalodīgajiem un latviešu dzejniekiem un māksliniekiem. Līdz šim "Orbīta" uzstājusies daudzās Eiropas valstīs: Lietuvā, Igaunijā, Vācijā, Somijā, ASV, Itālijā, Krievijā, Horvātijā, Slovākijā, Ukrainā, Serbijā u.c. Apvienība guvusi atzinību (nominācijas, apbalvojumus) vairākos Latvijas un starptautiskos konkursos: Literatūras gada balva, Zelta ābele, Purvīša balva, Kurjohina balva u.c.

Tēmas
 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori - interesantākajam interneta žurnālam pasaulē.

Satori
Satori
Ielogojies
Komentē
0