Nosaukums: Rainis un Aspazija. Atmiņas un pārdomas
Autors: Fēlikss Cielēns
Gads: 2017
Izdevējs: Lietusdārzs
 
 
Grāmatas
23.08.2017

Rainis un Aspazija. Atmiņas un pārdomas

Komentē
0

Apgāds "Lietusdārzs" pirmo reizi Latvijā izdevis pirms vairāk nekā 65 gadiem trimdā sarakstīto un publicēto Fēliksa Cielēna atmiņu un pārdomu grāmatu "Rainis un Aspazija", kas ļauj ieskatīties gan Raiņa un Aspazijas dzīvē un daiļradē, gan Latvijas valsts tapšanā un tālākajā vēsturē.

Grāmatas autors Fēlikss Cielēns (1888 – 1964) ir ievērojams Latvijas politiķis, sabiedriskais darbinieks, jurists, rakstnieks; viens no vadošajiem latviešu sociāldemokrātiem, 1905. gada cīnītājiem, Latvijas valsts dibinātājiem un veidotājiem.  Bijis Latvijas ārlietu ministrs, sūtnis Francijā, Spānijā un Portugālē, Satversmes sapulces un visu četru pirmskara Saeimu deputāts, pretošanās kustības dalībnieks. F. Cielēnam ir liela nozīme Latvijas valsts tapšanā, un viņš ir arī autors Latvijas Centrālās padomes memorandam (1944), kas saistīts ar cerību Otrā pasaules kara laikā Latvijas valsti glābt un saglabāt. No literārā devuma plašāk pazīstami ir viņa memuāri "Laikmetu maiņā".

Atmiņu un pārdomu grāmatu "Rainis un Aspazija" F.Cielēns sarakstījis 1950. gadu sākumā trimdā Zviedrijā. Lai gan šīs atmiņas ir  izmantotas Raiņa un Aspazijas pētnieku un vēsturnieku darbos, tās nav plaši pazīstamas lasītājiem Latvijā.

1905. gadā Cielēns iepazinās ar Raini un Aspaziju Šveicē, kur arī pats pavadīja trimdas gadus pēc 1905. gada revolūcijas. Līdz viena un otra dzejnieka mūža beigām viņš uzturēja ar viņiem draudzīgas attiecības, kuras tikai reizēm apēnoja atšķirīgs viedoklis kādā ideoloģiskā vai politiskā nostādnē. F. Cielēnam kā Latvijas Sociāldemokrātiskās strādnieku partijas aktīvam pārstāvim dažkārt nācās kliedēt Raiņa nesapratni par savas partijas biedru rīcību vai attieksmi pret viņu.

Līdzās Raiņa un Aspazijas darba vērtējumam autors šajā grāmatā sniedz konkrētus, spilgtus iespaidus par abu rakstnieku raksturu, noskaņojumu, idejām, uzskatiem, darba un ikdienas dzīvi utt.

Daļā grāmatas viņš atsauc atmiņā sarunas un saraksti, kas sniedz dzīvu priekšstatu par Raiņa un Aspazijas Kastaņolas posmu, savukārt cita nodaļa  ("Brīvajā Latvijā") veltīta atmiņām un pārdomām par Raiņa un Aspazijas radošo un sabiedrisko dzīvi pēc atgriešanās no trimdas. Šajā laikā F. Cielēns, kurš ir viens no Saeimas sociāldemokrātu frakcijas līderiem, ļoti cieši saskaras ar Raini ikdienas darbā. Viņš vēsta par Raiņa vēlmēm iesaistīties Latvijas valsts celtniecībā tieši, ne tikai ar savu literāro darbu idejām; par šķēršļiem, kas dzejniekam liedz ieņemt prezidenta un citus augstus amatus; par viņa sarūgtinājumu un neizpratni; par viņa veiksmēm izglītības ministra postenī, kā arī daudz ko citu.

Cielēna grāmata ir emocionāls un faktiem bagāts dokuments, kas lasītājam ļauj tuvoties gan Raiņa un Aspazijas personībām, gan Latvijas valsts dramatiskajai tapšanai. Autors, kurš daudzus gadus pavadījis trimdās Rietumeiropā un kopš jaunības iepazinis rietumu kultūru, pavisam dabiski iesaista mūsu valsti un tās garīgās virsotnes plašākā Eiropas kontekstā.

Nelielus ievadvārdus grāmatai sniegusi F. Cielēna meita Izabella Cielēna (1927).

Tēmas
 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori - interesantākajam interneta žurnālam pasaulē.

Satori
Satori
Ielogojies
Komentē
0