Nosaukums: Lībiešu krasts
Autors: Baiba Šuvcāne
Gads: 2017
Izdevējs: Latvijas Mediji
 
 
Grāmatas
04.09.2017

Lībiešu krasts

Komentē
0

Izdevniecība "Latvijas Mediji" laidusi klajā Baibas Šuvcānes grāmatu "Lībiešu krasts".

Fotoattēliem bagātā grāmata "Lībiešu krasts", kas reizē ir arī kultūrvēsturisks ceļvedis, sniedz pārskatu par lībiešu tradicionālo dzīvesveidu 19.–21. gadsimtā Ziemeļkurzemes lībiešu jūrmalas ciemos. Par lībiešu jūrmalu uzskata divpadsmit Ziemeļkurzemes lībiešu zvejnieku ciemus – Lūžņu, Miķeļtorni, Lielirbi, Jaunciemu, Sīkragu, Mazirbi, Košragu, Pitragu, Saunagu, Vaidi, Kolku un Melnsilu, kas izvietojušies Baltijas jūras un tās Rīgas līča piekrastē. Šeit kompaktā teritorijā vēl 20. gadsimtā dzīvoja lībiešu kopiena, kuras saziņas līdzeklis ikdienā bija lībiešu valoda.

Grāmatā stāstīts par katru lībiešu ciemu, uzsverot attiecīgā ciema dabas un kultūrvēsturiskās īpatnības. Lasītāji var iepazīt nozīmīgākās lībiešu kultūras personības, bez kurām lībiešu valodas un kultūras attīstība būtu grūti iedomājama. Publicētas arī lībiešu ciemu iedzīvotāju atmiņas par tradicionālo dzīvesveidu un ieražām savā ciemā, lībiešu folkloras paraugi. Darbā var uzzināt par katra ciema dzīvi mūsdienās.

Grāmata aizved uz noslēpumaino un romantisko Lībiešu krastu. Tajā iespējams izstaigāt krastu no Ovišiem līdz Melnsilam, iepazīt ciemus, tradīcijas, seno dzīvesveidu, lībiešu dzimtas, stiprās sievas un vīrus, to raksturus, ieklausīties nostāstos par zilajām govīm, saltkurpjiem un vilkačiem, Trommela pils laupītājiem un veco Taizelu, ieelpot spirdzinošo jūras gaisu, mūžīgi mainīgos Kolkasraga vējus, izstaigāt mežus, purvus un skaistās pludmales un izbaudīt mūsdienu sniegtās iespējas.

Grāmata turpina Valdas Marijas Šuvcānes un Baibas Šuvcānes jau iepriekš izdoto grāmatu – "Lībiešu ciems, kura vairs nav" (2002), "Lībiešu folklora" (2003), "Mazirbe – mazs ciems jūrmalā" (2006), "Senais lībiešu ciems Kolka" (2010), "Lībiešu krasta stāsti" (2012) un "Sauc par Vaidi mūsu ciemu" (2015) – stāstus un pētījumus par Ziemeļkurzemes jūrmalu.

Grāmata sarakstīta un izdota ar Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu. Grāmatas atvēršanas svētki norisināsies 16. septembrī plkst. 14:00 Kolkas tautas namā.

Tēmas
 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori - interesantākajam interneta žurnālam pasaulē.

Satori
Satori
Ielogojies
Komentē
0