Nosaukums: Bikibuks
Autors: Inese Zandere, Rūta Briede (red.)
Gads: 2017
Izdevējs: Liels un mazs
 
 
Grāmatas
26.09.2017

Dzejas bilžu grāmatas "Bikibuks" (97.–101.)

Komentē
0

Bērnu grāmatu izdevniecībā "Liels un mazs" iznācis pēdējais, noslēdzošais sērijas "BIKIBUKS" dzejas bilžu grāmatu laidiens ar kārtas numuriem 97.-101. Sērijas uzticīgajiem un uzcītīgajiem lasītājiem un ilustrāciju pētītājiem abas "BIKIBUKA" redaktores Inese Zandere un Rūta Briede sarūpējušas kādu īpašu pārsteigumu.

Monika Pormale Raiņa dzejoli "Nemierīgās mājas" ilustrējusi izmantojot dokumentālus kadrus no Latvijas Nacionālās bibliotēkas arhīva "Zudusī Latvija", grāmatiņa veidota kā foto albums, tās lasītājam radot sajūtu par autentisku Raiņa laika lauku vidi. Arī Katrīna Neiburga Annas Brigaderes dzejoļa "Danču tracis" ilustrācijās izmantojusi fotogrāfijas, starp kurām ņirb koši krāsu akcenti, – tas ir karnevālisks un raibs mūdienu bērnu danču tracis. Lielbritānijā dzīvojošās latviešu ilustratores Jūlijas Soboļevas grāmatiņā mamma dēlam pirms iemigšanas dzied šūpuļdziesmu – visiem zināmo Aspazijas dzejoli "Circenīša Ziemassvētki" – un abi kopā dodas sapņu ceļojumā uz mēnesi un atpakaļ. Jāņa Blanka ilustrētajā Artūra Gobas dzejolī valda viegli sirreāla gaisotne – Blanks uz motocikla uzsēdinājis pašu zemesvēzi, kas tomēr aizmirsis mājās tiesības, tādēļ krīt par upuri stārķim.

Sērijas noslēguma pārsteigums ir 101. dzejoļgrāmata "Ja Bikibukam būtu divritenis", kur BIKIBUKA mākslinieciskā redaktore Rūta Briede ilustrējusi sērijas sastādītājas Ineses Zanderes sacerēto dzejoli par pašu Bikibuku. Rūta Briede jau iepriekš dažādās ikdienišķās situācijās iedzīvinājusi sērijas logo – pa pusei grāmatu, pa pusei ragainu buciņu. Te Bikibuks dodas izbraucienā ar riteni un fantazē par to, kā būtu, ja būtu:

"kā bikibukam varētu tad klāties?
mēs nezinām! mēs nezinām! – bet rītu
par to mēs grāmatiņā izlasītu!"

Grāmatiņas tiek numurētas, lai tās būtu ērti krāt mājas bibliotēkā:

Nr. 97 Monika Pormale, Rainis, "Nemierīgās mājas"

Nr. 98 Katrīna Neiburga, Anna Brigadere, "Danču tracis"

Nr. 99 Jūlija Soboļeva, Aspazija, "Circenīša Ziemassvētki"

Nr. 100 Jānis Blanks, Artūrs Goba, "Zemes vēzis"

Nr. 101 Rūta Briede. Inese Zandere, "Ja Bikibukam būtu divritenis"

Katram dzejolim izlasē "BIKIBUKS" atvēlēta atsevišķa grāmatiņa, ko vieno mākslinieku Rūtas Briedes un Arta Brieža veidotais dizains – mazam bērnam ērts formāts un īpašais sērijas logo. Tajā redzams pats Bikibuks – jautrs, ziņkārīgs un spītīgs ragainis, līdzīgs atvērtai grāmatiņai. Šis nosaukums un tēls radies, lasot Jāņa Baltvilka skaitāmpantu "Biki-buki", ar kuru 2012. gadā tika aizsākta sērija.

Līdz šim katru gada ceturksni sērijā iznākuši 6 jauni bikibuki. Kopumā iecerēts izdot 100 dažādos laikos sacerētu dzejoļu, ko ilustrējuši dažādi mūsdienu latviešu mākslinieki. Dzejoļi, ko daudzi vecāki un vecvecāki iemīļoja savā bērnībā, nāk pie šodienas mazuļiem mūsdienīgā vizuālā veidolā, ar cieņu gan pret pārbaudītām vērtībām, gan pret moderno.

Izlasi sastādījusi "Liels un mazs" galvenā redaktore Inese Zandere, piedāvājot vairāk nekā 90 projektā iesaistītajiem māksliniekiem izvēlēties sev tuvākos no atlasītajiem latviešu dzejnieku darbiem. "Latviešu bērnu literatūra no Rūdolfa Blaumaņa līdz Kārlim Vērdiņam visos laikos ir bijusi bagāta ar skaistiem un asprātīgiem dzejoļiem, savukārt latviešu mūsdienu māksla ir sinonīms radošai iztēlei un mūsdienīgam pasaules redzējumam. "Liels un mazs" savieno tos jaunās bilžu grāmatās, domājot tieši par tiem bērniem, kas aug šodien un skatās ar šodienas acīm. Bikibuki palīdz attīstīt bērnu gaumi, piedāvājot lielu māksliniecisku dažādību.

Grāmatiņas veidotas kvalitatīvi, bet ir demokrātiskas un cenā pieejamas. Grāmatas logo norādīts katra dzejoļa tapšanas laiks: līdz 1940. gadam, no 1940. līdz 1990. gadam, pēc 1990. gada – taču tās visas ir īstas šodienas grāmatiņas," uzskata sastādītāja.

Jaunākā "BIKIBUKA" laidiena tapšanu atbalstījis Valsts Kultūrkapitāla fonds, grāmatu izdošanu atbalsta AS "Antalis", nodrošinot, ka grāmatas tiek drukātas uz dabai draudzīga, FSC sertificēta papīra.

Izdevniecības "Liels un mazs" grāmatas par vislabāko cenu iespējams iegādāties izdevniecības birojā Tērbatas ielā 49/51 – 12 un internetā, kā arī visos lielākajos grāmatu veikalos, galerijā „Istaba" K. Barona ielā 31A, veikalā „M50" Miera ielā 17, grāmatu un kultūrpreču mājā "NicePlace" K. Barona ielā 21A, grāmatnīcā "MrPage" Miera ielā 4 un citviet.

Sekot izdevniecības jaunumiem var feisbukā un tviterī. Grāmatu izdošanu atbalstījis Valsts Kultūrkapitāla fonds.

Tēmas
 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori - interesantākajam interneta žurnālam pasaulē.

Satori
Satori
Ielogojies
Komentē
0