Nosaukums: Diždundaga. Apcerējumi par Dundagas novadu
Autors: Autoru kolektīvs
Gads: 2017
Izdevējs: Apgāds "Zinātne"
 
 
Grāmatas
12.06.2017

Diždundaga. Apcerējumi par Dundagas novadu

Komentē
0

Apgādā "Zinātne" iznākusi monogrāfija "Diždundaga. Apcerējumi par Dundagas novadu", ko sastādījusi Janīna Kursīte.

Dundagas novads ir īpašs ar to, ka līdz 13. gadsimtam to apdzīvoja gan baltu valodu grupai piederīgais etnoss kurši, gan somugru valodu grupai piederīgie līvi. Dundagas centrs (Dundagas pils un tās apkaime) nozīmīga ir bijusi arī vācbaltu kultūras mantojuma sastāvdaļa.

Divas vasaras 2014. un 2015. gadā grupa Latvijas Universitātes pētnieku un folkloras studentu, piedaloties arī brīvprātīgiem palīgiem, devās tradicionālās kultūras un mutvārdu vēstures ekspedīcijā, lai veiktu lauka pētījumus Latvijas rietumdaļā – Dundagas novadā. Tika intervēti pāri par 200 Dundagas novada iedzīvotāju, kas tika iztaujāti par novada vēsturi, paražām, ticējumiem, tradīcijām, kā arī par reģionālās virtuves īpatnībām.

Monogrāfiskajā rakstu krājumā ietverti apcerējumi, kas galvenokārt balstās savāktajā mutvārdu vēstures materiālā. Tikai nelielu monogrāfiskā rakstu krājuma daļu veido apcerējumi par novada vēsturi (autors dr.hist. Agris Dzenis) un arheoloģiju (dr.habil.art. Juris Urtāns), kas balstīti rakstītajos vēstures avotos un arheoloģiskajos izrakumos iegūtajās liecībās. 

Rakstu krājuma autori pamatā ir Latvijas Universitātes Humanitāro zinātņu fakultātes mācībspēki (Janīna Kursīte, Jolanta Stauga, Sigita Kušnere, Ilze Mileiko) un doktoranti (Kristīne Rotbaha, Indra Čekstere, Austra Celmiņa-Ķeirāne, Ieva Ančevska). Autoru pulkā ir arī Latvijas Universitātes Filozofijas un sociālo zinātņu institūta mutvārdu vēstures pētniece Māra Zirnīte, arheologs un Latvijas Kultūras akadēmijas profesors Juris Urtāns, literatūrpētniece un tulkotāja, dr.philol. Jana Vērdiņa, Kandavas muzeja zinātniskais līdzstrādnieks Agris Dzenis, sociālo zinātņu maģistre Elīna Kursīte, mākslas zinātņu doktore Inga Sindi un krājuma jaunākā autore – LU Sociālo zinātņu fakultātes studente Lingita Lina Bopulu.

Krājumā ievietots arī Dundagā dzīvojošā žurnālista Aļņa Auziņa plašais apraksts par Dundagas novada ciemu vēsturi. Par baptistu rosību Dundagā 20.gs. sākumā un vēlāk savās atmiņās raksta Brazīlijas latvietis Ansis Erdbergs. Izdevumā ievietoti arī vairāku citu Dundagas iedzīvotāju (Friča Dinsberga, Gunāra Anševica) atmiņas par dzīvi šajā apkaimē dažādos laikaposmos. Komentārus atmiņu rakstiem un ievadapcerējumus rakstījušas vēsturniece Brigita Tamuža, literatūrvēsturnieces Jana Vērdiņa un Sigita Kušnere).

Tēmas
 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori - interesantākajam interneta žurnālam pasaulē.

Satori
Satori
Ielogojies
Komentē
0