Nosaukums: 15. maija Latvija
Autors: Autoru kolektīvs
Gads: 2017
Izdevējs: Latvijas Mediji
 
 
Grāmatas
12.10.2017

15. maija Latvija

Komentē
0

Izdevniecība "Latvijas Mediji" laidusi klajā vēstures grāmatu par Kārli Ulmani "15. maija Latvija".

Grāmatas tapšanā piedalījušies Latvijas vēsturnieki Inesis Feldmanis, Aivars Stranga, Jānis Taurēns, Ineta Lipša, Ilgvars Butulis, Ēriks Jēkabsons, Antonijs Zunda. "15. maija Latvija" ir pētījums par to, kāda bija dzīve pirmskara Latvijas pēdējā prezidenta Kārļa Ulmaņa valdīšanas laikā un kāpēc latviešus joprojām fascinē šī personība. Grāmatas veidotāji atspoguļo "ulmaņlaiku" periodu, kas latviešu kolektīvajā apziņā ir ieguvis "zaudētās paradīzes" nozīmi.

Grāmatas zinātniskais redaktors un projekta vadītājs profesors Inesis Feldmanis: "Pēc 1934. gada 15. maija latvieši pirmo reizi vēsturē jutās kā īsti saimnieki un noteicēji savā zemē. Tieši šie seši gadi, kas bija atvēlēti autoritārajai valdībai, saglabāja Latviju un latviešus nākotnei. Piecdesmit okupācijas gados, kas tiem sekoja, daudzu Latvijas iedzīvotāju sirdis sildīja atmiņas par labajiem "Ulmaņa laikiem", viņos nekad neizzuda lepnums par toreiz sasniegto un ilgas pēc neatkarīgas valsts atjaunošanas."

Pagājuši septiņdesmit septiņi gadi, kopš "15. maija Latvija" ir kļuvusi par vēsturi. Objektīvi skatoties, K. Ulmaņa vadītās autoritārās valsts vieta un nozīme Latvijas kopējā vēsturē ir  ievērojama, bet tās atstātās pēdas – pietiekami dziļas un neizdzēšamas, kuras gan var vērtēt dažādi un atšķirīgi. Vienā svaru kausā būtu režīma pozitīvais veikums un neapšaubāmie sasniegumi, otrajā – tā pieļautās kļūdas un neveiksmes.

Grāmatā tiek apskatīti teorētiski jautājumi – vēsturiskā atmiņa, historiogrāfija, autoritāra režīma iezīmes; plaši analizēta apvērsuma sagatavošana, norise, politiskā sistēma pēc apvērsuma, ideoloģija un propaganda, ārējā politika, iekšpolitika, kā arī kultūra, izglītība, cilvēku sadzīve un ikdiena.

Grāmatas izdošanu atbalstījis Valsts Kultūrkapitāla fonds, un pētījumi finansēti Valsts pētījumu programmā "Letonika".

Grāmatas atvēršanas pasākums notiks šā gada 19. oktobrī plkst. 16.00 Latvijas Kara muzejā Rīgā, Smilšu ielā 20.

Tēmas
 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori - interesantākajam interneta žurnālam pasaulē.

Satori
Satori
Ielogojies
Komentē
0