Janis Cevers
pirms 1 nedēļas
Determinisms beidzās līdz ar kvantu mehānikas likumu aprakstīšanu . Dabas likumi ir fundamentāli "varbūtiski", netkarīgi no sholastu strīdiem par to, cik eņģeļu var sasēsties uz adatas gala.

Tas, ka mēs pa''slaik kaut ko nevaram saskaitīt / izveidot modeli, nenozīmē, ka tas nav principā iespējams.

dzimmijs13
pirms 1 nedēļas
Nu bet nekas nav iespējams bez sava cēloņa (vai precīzāk, cēloņu kopuma). Nelaime ka mēs nekad tos visus vienlaicīgi neaptversim, tāpēc mūsu apziņai šķiet kā brīnums.
Tāpat brīvā griba, nav iespējams apjaust visu cēloņsakaru miriādes, kuri nosaka mūsu rīcību. Neiespējami. Sekojoši - nav iespējams klasificēt, kurā brīdī mēs rīkojamies brīvi, kurā savu priekšstatu predestinēti - un pat vai vispār spējam rīkoties pretēji priekšstatiem.
Jā, un ko nozīmē - psihonauts?

Lauris Olups
pirms 1 nedēļas
Bet pēc tava pirmā apgalvojuma sanāk, ka eksistence ir bezgalīga cēloņu kopuma ķēde, vai ne? Vai nu pastāv bezcēloņa pirmcēlonis, vai mūžīga cēloņu ķēde. Esmu diezgan drošs, ka racionālajam prātam abi ir neaptverami.

Hmm, psihonauts tiešām laikam nav atzīts jēdziens, urbānā vārdnīca saka šādi: https://www.urbandictionary.com/define.php?term=psychonaut

dzimmijs13
pirms 1 nedēļas
Jā, pirmcēlonis nav konstatējams. Parasti to apzīmē kā "Dievs", neaizdomājoties par jautājumu - bet kas bijis Dieva eksistences cēlonis?
Principā, cikliskajā cēloņsakarību "virtenes" izpratnē pirmcēlonis nav nepieciešams, bez tā neiztikt lineārajā laika izpratnē.
Bet manuprāt, "mūžīga cēloņu ķēde" tomēr ir... mazāk mistiska kā pirmcēloņa meklēšana, ja tā varētu izteikties. Jo mūsu psiholoģija tāda, ka neizbēgami tad sākam mēģināt apjaust Tā veidolu, bet to varam vien "caur sevi", rezultātā arī projicējam sevi.
Jo vienkārši atzīties - ne vella nezinām un nekad neuzzināsim - ir ļoti nepatīkami. :)
 ATGRIEZTIES UZ RAKSTU

PĒC TĒMAS SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori - interesantākajam interneta žurnālam pasaulē.

Satori
Satori
Ielogojies