Ināra Slucka (foto - Anna Rozālija Ūdre) un Gundars Grasbergs (foto - Margarita Germane)
 
Aktualitātes
09.08.2017

Rīgas teātru sezonu uzsāks "Jūlijs Cēzars" un "Klūgu mūks"

Komentē
0

Ģertrūdes ielas teātrī vēl augustā pirmizrāde gaidāma Viljama Šekspīra traģēdijai "Jūlijs Cēzars" Andreja Jarovoja režijā, savukārt Latvijas Nacionālajā teātrī rit darbs pie Ingas Ābeles romāna "Klūgu mūks" iestudējuma (režisore – Indra Roga).

Pirmā pirmizrāde, ko šosezon varēs piedzīvot Rīgas teātros, būs Viljama Šekspīra traģēdija "Jūlijs Cēzars" 18. augustā Ģertrūdes ielas teātrī. Izrāde īpaša ar to, ka galveno – Jūlija Cēzara – lomu tajā atveidos Latvijas Nacionālā teātra aktrise un režisore Ināra Slucka.

Lai karavadonim Jūlijam Cēzaram neļautu kļūt par vienpersonisku Romas diktatoru, senatori noorganizē viņa nonāvēšanu. Bet tā vietā, lai saglabātu republiku, tiek izraisīts pilsoņu karš un bojā iet arī paši Jūlija Cēzara slepkavas. Roma kļūst par impēriju, un tās vadībā stājas Cēzara pieņemtais dēls Oktāvijs.

Šekspīra traģēdija "Jūlijs Cēzars" atklāj politisko kaislību asiņainās aizkulises. Varas un retorikas spēles, publiskā un privātā tēla attiecības. Personība, dzīvs cilvēks, ierauts nežēlīgajā politiskajā mašinērijā, pārtop publiskā figūrā, neapzināti attālinoties no visa cilvēcīgā.

Mums patīk ironizēt par parlamentu kā teātri un politiķiem kā aktieriem, raksta izrādes veidotāji. Ironiski, ka realitātē atentāts pret Jūliju Cēzaru noticis senāta sesijas laikā Pompeju teātra kompleksā. Šekspīrs lugā iekodējis mehānismu, kas precīzi atklāj politisko spēku paņēmienus, manipulējot ar sabiedrisko apziņu.  Iestudējums "Jūlijs Cēzars" Andreja Jarovoja režijā veidots kā hiperreāls dokumentālais teātris.

Režija, mūzika, gaismas: Andrejs Jarovojs, scenogrāfija un kostīmi: Sintija Jēkabsone, lomās: Jūlijs Cēzars – Ināra Slucka, Marks Bruts – Edgars Samītis, Kajs Kasijs – Līga Zeļģe, Kaska – Jānis Kronis, Marks Antonijs – Ivars Krasts, Pareģis/ Mesala – Emīls Krūmiņš, Metels Cimbers/ Emīlijs Lepids – Romāns Bargais, Porcija/ Oktāvijs Cēzars – Dārta Daneviča.

Savukārt Ingas Ābeles romāna "Klūgu mūks" iestudējums Latvijas Nacionālajā teātra Lielajā zālē pirmizrādi piedzīvos 14. septembrī, un, kā raksta izrādes veidotāji, tajā piedalīsies gandrīz viss Nacionālā teātra aktieru ansamblis – 57 varoņu stāstu iemiesos 31 aktieris.

Latviešu prozaiķes Ingas Ābeles godalgotais romāns "Klūgu mūks" (2014) ir stāsts par pirmā Latgales latviešu mācītāja Franča Trasuna (romānā Franča Sebalda) un lidotāja Jezupa Baško (romānā Jezupa Sebalda) vēlmi sasniegt debesis. Cik viens meklē garīgā ceļā, tik otrs – fiziskas iespējas pacelties spārnos un lidot. Mūks – latviešu valodā tas nozīmē cilvēku, kas izvēlējies garīgās kalpošanas ceļu, no laicīgās dzīves atteikušos vientuļnieku. Latgaliski mūks jeb mūka ir Jēzus atveids pie krucifiksa.

Režisores Indras Rogas par savu romāna redzējumu stāsta: "Ticēt un darīt – tas ir viss! Pieņemt, izturēt un nekrist izmisumā. Tā ir dzīves jēga. Tas ir mūsu tautas sākums. Sapņot un darīt – tas ir viss! Arī visneprātīgākie sapņi piepildās. Tikai mūžs ir par īsu, lai pats sapņotājs to pieredzētu. Bet tie piepildās. Un tā ir dzīves jēga. Citas nav."

Režija un dramatizējums: Indra Roga, režisores asistents: Jānis Vimba, scenogrāfs: Gints Sippo, kostīmu māksliniece: Anna Heinrihsone, horeogrāfe: Inga Raudinga, komponists: Pēteris Vasks, gaismu mākslinieks: Oskars Pauliņš, producente: Ilona Matvejeva.

Lomās: Kārlis Reijers, Gundars Grasbergs, Agnese Cīrule, Maija Doveika, Sanita Pušpure, Ilze Rudolfa, Liene Sebre, Evija Skulte, Jānis Āmanis, Ainārs Ančevskis, Kaspars Aniņš, Uldis Anže, Mārtiņš Brūveris, Raimonds Celms, Mārtiņš Egliens, Ģirts Jakovļevs, Ivars Kļavinskis, Normunds Laizāns, Juris Lisners, Ģirts Liuziniks, Ivars Puga, Uldis Siliņš, Jānis Skanis, Jurģis Spulenieks, Igors Šelegovskis, Jānis Vimba, Madara Bore, Alise Danovska, Laura Siliņa, Kristaps Ķeselis.

 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori - interesantākajam interneta žurnālam pasaulē.

Satori
Satori
Ielogojies
Komentē
0