No kreisās: Māris Rungulis, Elīna Brasliņa, Rūta Briede, Inga Karlsberga
 
Aktualitātes
25.07.2017

Paziņoti Jāņa Baltvilka balvas 2017. gada laureāti

Komentē
0

Vakar, dzejnieka Jāņa Baltvilka (1944-2003) 73. dzimšanas dienā, Starptautiskās Baltijas jūras reģiona Jāņa Baltvilka balvas žūrija paziņoja 2017. gada laureātu vārdus, tika pasniegta VAS "Latvijas valsts meži" balva "Jaunaudze" par debiju bērnu literatūrā un grāmatu mākslā.

Jāņa Baltvilka balva bērnu literatūrā tika pasniegta Mārim Rungulim par grāmatu "Pastaiga mirušo pilsētā. Pārupes spoku stāsti" ("Liels un mazs", 2016), kas ir ne tikai aizraujoša lasāmviela, bet arī plaša spektra mūsdienu folkloras sižetu apvienojums stilistiski vienotā darbā, kas vienlaikus aktualizē arī stāstīšanas tradīciju. Grāmatā saglabātā reālistiskā ticamība ļauj lasītājam gan nobīties, gan izsmieties, rosinot veselīgas attieksmes pret bailēm nostiprināšanos.

Jāņa Baltvilka balvu bērnu grāmatu mākslā šogad saņēma Elīna Brasliņa par ilustrācijām Jura Zvirgzdiņa grāmatai "Tobiass, Čārlijs un neredzamais spoks" ("Pētergailis", 2017) un Luīzes Pastores grāmatām "Operācija maska" un "Pēdējais ķēniņš" ("Neputns", 2016), kas apliecina plašu erudīciju un spēju savas zināšanas atveidot daudzslāņainos zīmējumos un niansētos personāžu raksturos. Mākslinieces rokraksts ir kļuvis labi atpazīstams, nevienā no darbiem nezaudējot daudzveidību, kvalitāti un spožu humora izjūtu.

Starptautiskās Baltijas jūras reģiona Jāņa Baltvilka balvas bērnu literatūrā un grāmatu mākslā šā gada starptautiskie laureāti ir rakstniece Anete Mīrsva (Annette Mierswa) no Hamburgas, bet balvu par augstā profesionālā līmenī veiktu Anetes Mīrsvas garā stāsta "Samsona ceļojums" tulkojumu (Jāņa Rozes apgāds, 2016), kurā smalki izjustais valodas plūduma atveidojums ļauj precīzi uztvert sajūtas, detaļas un sekot notikumu nesasteigtajam ritmam, saņēma tulkotāja Inga Karlsberga.

VAS "Latvijas valsts meža" balvu "Jaunaudze" ieguva Rūta Briede par debiju bērnu literatūrā un grāmatu mākslā - ilustrēto grāmatu "Kaiju karalienes noslēpums" ("Liels un mazs", 2017), kas lakoniskā tekstā un precīzā formātā ietver labsirdīgu humoru, sociālu reālismu un trāpīgu latviešu mentalitātes raksturojumu. Grāmata ir gaumīgs ilustrētās literatūras paraugs, kurā teksts un attēls līdzvērtīgi piedalās noskaņām bagāta stāsta atklāsmē.

Laureāti saņēma diplomus, mākslinieces Ineses Brants veidoto balvu un naudas prēmiju 1400 eiro apmērā, kā arī iespēju vienu mēnesi dzīvot un strādāt Ventspils starptautiskajā rakstnieku un tulkotāju mājā, saņemot radošo stipendiju. LVM balvas "Jaunaudze" laureāts saņēma naudas prēmiju 900 eiro apmērā.

Portāla Delfi lasītāju simpātiju balsojuma balvu, kuru pasniedza portāla galvenais redaktors Ingus Bērziņš, saņēma Ulda Ausekļa dzejas krājuma "Kaķēns margrietiņās" izdevējs – apgāds "Lauku Avīze".

Sarīkojumu vadīja aktieri Kaspars Znotiņš un Jānis Znotiņš, bet Evijas Skuķes dziesmas ar Jāņa Baltvilka dzeju izpildīja Vizma Zvaigzne (mecosoprāns) un Aldis Liepiņš (klavieres).

Šogad grāmatas vērtēja LBJLP prezidente un Latvijas Universitātes profesore Ilze Stikāne, LNB Bērnu literatūras centra vadītāja Silvija Tretjakova, LMA docente Aiga Dzalbe, kultūras žurnāliste Santa Remere, aktieris un režisors Jānis Znotiņš, "Iespējamās misijas" direktors Kārlis Andersons.

Jāņa Baltvilka balvas bērnu literatūrā un grāmatu mākslā pasniegšana notiek kopš 2004. gada, bet kopš 2008. gada balvu piešķir arī vienam Baltijas jūras reģiona rakstniekam un viņa darba tulkotājam. Balvas uzdevums ir fokusēt sabiedrības uzmanību uz pozitīvu mērķi – bērnu, kurš lasa interesantu un skaistu grāmatu latviešu valodā.

Baltvilka balvas mērķis ir palīdzēt latviešu bērnu literatūrai nonākt jaunā attīstības pakāpē, pievērst talantīgu rakstnieku un mākslinieku interesi bērnu grāmatām un rosināt bērnus un viņu vecākus izvēlēties augstvērtīgas grāmatas.

Starptautisko Jāņa Baltvilka balvu bērnu literatūrā un grāmatu mākslā un ar to saistīto pasākumu norisi finansiāli un organizatoriski atbalsta Latvijas Republikas Kultūras ministrija, Valsts kultūrkapitāla fonds, Rīgas Dome, Starptautiskā Ventspils rakstnieku un tulkotāju māja, VAS Latvijas Valsts meži, Gētes institūts Rīgā, Latvijas Nacionālā bibliotēka, studija "Pixelart". Informatīvie atbalstītāji: nedēļas žurnāls IR, nacionālā ziņu aģentūra LETA, Latvijas Radio, kultūras laikraksts "KDi", "Lsm.lv", "Delfi" un "Satori".

 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori - interesantākajam interneta žurnālam pasaulē.

Satori
Satori
Ielogojies
Komentē
0