Kadrs no filmas "Ezera sonāte"
 
Aktualitātes
26.09.2017

LNB notiks 16 kinoseansu un sarunu cikls

Komentē
0

Gaidot Latvijas valsts simtgadi, no 4. oktobra Latvijas Nacionālā bibliotēka (LNB), Nacionālais Kino centrs un Latvijas Nacionālais arhīvs aicina uz 16 sarunu kinociklu "Simtgade un vēl" LNB Ziedoņa zālē, sniedzot iespēju vienlaikus iepazīt gan topošās filmas no programmas "Latvijas filmas Latvijas simtgadei", gan noskatīties citus šīs programmas autoru radošos darbus. Visi cikla pasākumi ir bez maksas un notiek reizi nedēļā, trešdienās.

"Līdzīgi valsts simtgadei, kas ir viens skaists pieturas punkts loģiskas un mērķtiecīgas evolūcijas ķēdē, arī katra jauna filma ir viena pietura tās autoru radošajā dzīvē, un pirms tam vienmēr ir bijis kāds konkrēts ceļš, kura atspulgus var nojaust arī topošajā filmā," raksta kinocikla organizētāji.

Ciklā "Simtgade un vēl" katra vakara programmu ievadīs īss stāstījums par vienu vēl topošu Simtgades filmu (plānoto pirmizrāžu secībā) un iepazīšanās ar filmas režisoru vai radošo grupu. Savukārt sarunas noslēgumā tiks izrādīta šī paša režisora vai studijas filma, kas tapusi nesenā pagātnē un sniedz ieskatu autora radošajā rokrakstā.

Oktobra vakaru programma:

4. oktobrī plkst. 18:00 tikšanās un saruna ar režisoru Vari Braslu par pirmo filmu programmā Latvijas filmas Latvijas simtgadei – "Vectēvs, kas bīstamāks par datoru" (pirmizrāde 2017. gada 17. augustā, producē studija "F.O.R.M.A."). Pēc tam būs skatāma filma "Ezera sonāte" (1976, Rīgas kinostudija, filma restaurēta 2009, NKC) – režisora Vara Braslas pirmais uznāciens pilnmetrāžas spēlfilmas režisora statusā – nu jau Latvijas kino vēstures zelta fonda filma, spēcīga melodrāma, kurā jaušama arī režisoram vēlāk tik raksturīgā prasme sastrādāties ar mazajiem aktieriem.

11. oktobrī plkst. 18:00 tikšanās un saruna ar režisori un producenti Ilonu Brūveri par dokumentālo filmu "Ievainotais jātnieks" (pirmizrāde 2017. gada 24. oktobrī, producē studija "Kinolats"), kas vēsta par tēlnieku Kārli Zāli, kuram līdz ar Latvijas simtgadi svinēsim 130. jubileju. Pēc sarunas varēs noskatīties filmu "Versija Vera" (2010, "Kinolats"), kas uzņemta režisorei Ilonai Brūverei raksturīgajā creative documentary stilā un vēsta par Rīgā dzimušo un starptautiski slaveno padomju tēlnieci Veru Muhinu, kura savulaik paglāba Kārļa Zāles veidoto Brīvības pieminekli no ideoloģiski motivētiem padomju varas uzbrukumiem.

18. oktobrī plkst. 18:00 norisināsies tikšanās un saruna ar režisoru un producentu Askoldu Saulīti par filmu "Astoņas zvaigznes" (pirmizrāde 2017. gada 18. novembrī, producē studija "Centrums" un "Terra Europa"). Dokumentālā filma par latviešu nācijas pašapzināšanās procesa spilgtāko un traģiskāko parādību – latviešu strēlniekiem. Pēc tam tiks demonstrēta filma "Bermontiāda" (2009, studija "Centrums"). Režisora Askolda Saulīša un producenta Bruno Aščuka iepriekšējais kopīgais darbs par Pirmā pasaules kara vēstures epizodēm – dokumentālā filma ar inscenējumu elementiem, aktieru līdzdalību un Andri Keišu stāstnieka lomā.

25. oktobrī plkst. 18.00 Latvijas Nacionālajā bibliotēkā viesosies režisors un operators Ivars Seleckis, lai sarunātos par par dokumentālo filmu "Turpinājums" (pirmizrāde 2018. gada janvārī, producē studija Mistrus Media). Filma vēsta par nākotni – seši bērni sāk skolas gaitas dažādās Latvijas vietā, un neviens nezina, kas tālāk būs, kā viņi dzīvos un ko piedzīvos līdz ar savu valsti Latviju. Sarunai sekos dokumentālā filma "Zem ozola kuplajiem zariem" (2007, Rīgas kinostudija) – jau 1970. gadā aizsāktās un Latvijas laukiem un cilvēkiem veltītās triloģijas noslēguma darbs.

Ar visu cikla "Simtgade un vēl" programmu iespējams iepazīties Latvijas Nacionālās bibliotēkas, Nacionālā Kino centraLatvijas Nacionālā arhīva un Latvijas valsts simtgades programmas vietnēs.

 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori - interesantākajam interneta žurnālam pasaulē.

Satori
Satori
Ielogojies
Komentē
0