Kadrs no filmas "Escaping Riga"
 
Aktualitātes
15.01.2018

Ar bezmaksas kinoseansiem atzīmēs Sergeja Eizenšteina 120. jubileju

Komentē
1

Nacionālais kino centrs, Latvijas Kultūras akadēmija un Latvijas Nacionālais arhīvs aicina uz kinorežisora Sergeja Eizenšteina 120. dzimšanas dienas svinībām kinoteātrī "K Suns" 2018. gada
22. janvārī. Svinību programmā – divi filmu seansi (16:00 un 19:00) ar Dāvja Sīmaņa un Jāņa Putniņa ievadvārdiem, otrajā seansā – Platona Buravicka oriģinālmūzika Eizenšteina slavenākajai filmai.  Ieeja brīva.

Rīgā dzimušais kinorežisors un teorētiķis Sergejs Eizenšteins (Сергей Эйзенштейн, 22.01.1898.– 11.02.1948.) ir pasaulē slavenākais un ietekmīgākais filmu veidotājs, kas teritoriāli saistīts ar Latviju. Par sevi Eizenšteins teicis: "Tipisks puika no Rīgas. Puisēns no labas ģimenes. Tāds es paliku līdz sirmam vecumam."

Sergeja Eizenšteina darbi ir būtiska pasaules kinovēstures sastāvdaļa (filmas "Bruņukuģis "Potjomkins"" (1925), "Aleksandrs Ņevskis" (1938), "Ivans Bargais" (1945-48) un citas). Sergeja Eizenšteina daiļrade iedvesmojusi daudzus pasaules kinorežisorus saviem meklējumiem vai "variācijām par Eizenšteina tēmu", un izcilā kinorežisora pēdas atrodamas arī Latvijas kinovēsturē.

Ziemassvētkos un dzimšanas dienās Rīgas puisēns visvairāk gaidījis grāmatas: "Lūk, te arī pats bērns. Viņš – sprogains un baltā kostīmiņā. Bērna acis deg nevis no sveču atspīduma, bet no prieka. Starp dāvanām vīd divu grāmatu dzeltenās muguriņas. Un, lai cik dīvaini nebūtu – tieši ar tām visvairāk saistīts bērna prieks".

120. dzimšanas dienā Rīga Eizenšteinam dāvinās nevis grāmatas, bet filmas. Svinību programma būs neliels ieskats Latvijā tapušajā eizenšteiniānā – filmās, kurās Latvijas režisori Ansis Epners, Hercs Franks un Dāvis Sīmanis interpretējuši Eizenšteina biogrāfiju, daiļradi un tās motīvus.

Dzimšanas dienas īpašais pasākums būs Eizenšteina slavenākās filmas "Bruņukuģis ""Potjomkins"" izrāde ar dzīvo mūziku – jaunu un oriģinālu filmas muzikālo pavadījumu izveidojis komponists un pianists Platons Buravickis.

22. janvārī plkst. 16:00 kinoteātrī "K.Suns" būs skatāmas filmas "Sergejs Eizenšteins. Priekšvārds" (1978, režisors Ansis Epners, 10`), Atmoda (1979, Hercs Franks, 10`) un "Escaping Riga" (2014, Dāvis Sīmanis, 68`). Pirms seansa – režisora Dāvja Sīmaņa ievadvārdi.

Plkst. 19:00 būs skatāma filma "Bruņukuģis "Potjomkins"" (Броненосец "Потемкин") (1925, režisors Sergejs Eizenšteins, 66’, krievu valodā ar latviešu subtitriem, filma no kolekcionāra Jāņa Freiberga 35mm filmu kolekcijas). Filmas muzikālā pavadījuma autors un izpildītājs – Platons Buravickis. Pirms filmas – režisora Jāņa Putniņa ievadvārdi.

Tēmas
 

Patika šī publikācija? Atbalsti interneta žurnālu “Satori” un ziedo tā darbībai!

SAISTĪTI RAKSTI

Satori

PIESAKIES SATORI JAUNUMIEM!Satori

Pievienojies Satori - interesantākajam interneta žurnālam pasaulē.

Satori
Satori
Ielogojies
Komentē
1